Pazartesi, Temmuz 15, 2024

Mücevher Tasarımcısı: Elsa Peretti Kimdir?

Merhabalar değerli okuyucular. Sizlere moda dünyasının önemli ikonlarından biri olan Elsa Peretti’den bahsetmek istiyorum. Bu yazıyı yazmaktaki yolculuğum, Netflix’te yayınlanan HALSTON filmi ile başlıyor.

Film, Amerika tarihinin ilk büyük seri üretim tekstil markasını oluşturan Roy Halston Frowick’in başarılarla dolu hayat hikayesini anlatıyor. Halston, 1970’lerde üne kavuşan bir moda tasarımcısıdır. Fakat Halston’a sadece tasarımcı demek doğru olmaz...

Halston

AMERİKAN MODA TARİHİNDE DEVRİM

O dönemde diğer moda tasarımcılarına istinaden Halston, sadece tasarımcı değil aynı zamanda bir iş adamıydı. Farklı kumaş türleri üretmesi genellikle kaşmir veya ultrasüetten yapılan minimalist, keskin hatlı ve güçlü tasarımları Amerika moda tarihini yeniden yazmıştır demek yanlış olmaz. Halston’un yarattığı tarz ve yaklaşımın günümüze etkileri halen daha devam etmektedir.

Mücevher Tasarımcısı: Elsa Peretti Kimdir?

ELSA PERETTİ MODA DÜNYASINA YENİLİKÇİ BİR YAKLAŞIM GETİRİYOR

Ama konumuz Halston değil… Bu yazıdaki asıl amacım, sizlere Halston’un yakın dostu olan Elsa Peretti’nin moda dünyasına kazandırdığı yenilikçi ve özgün yaklaşımlara değinmek. Elsa Peretti ismini Tiffany & Co markasının resmi sitesinde özel bir sayfada tasarımlarının 50. yıl satışında görmüştüm. Kendisi bir mücevher tasarımcısıdır. Ünlü bir marka ile çalışması dünyada ses getirmiştir. Kocaman gözlükleri, İtalyan tarzı ve minimalist, cesur elbiseleri döneminin ikonu olmasının göstergelerinden sadece bir kaçı diyebilirim.

elsa peretti

KOLYE ve PARFÜM ŞİŞESİ İLE BAŞLAYAN BİR MACERA

Esla Peretti’nin hikayesi şöyle başlar; Halston’ın yakın arkadaşı olan Elsa, ilk tasarımları için ona modellik yaparak destek olmuştur. Daha sonrasında Halston’ın bir defilesi için bir kolye tasarımı yapar. Elsa’nın yaptığı bu kolye tasarımı o dönemde çok fazla beğeni alır. Sonrasında ise Halston markası için takı tasarımı yapmaya başlar.

elsa peretti tiffany

Elsa Peretti’nin dönüm noktası, Halston markasına yapmış olduğu parfüm şişesi tasarımı ile başlıyor. Elsa’nın tasarladığı bu parfüm şişesi o döneme damga vuran tasarımlardan bir tanesi oluyor. Daha sonra parfüm satışlarında çok ciddi artışlar yaşanmaya başlıyor.

elsa peretti tiffany

Daha sonrasında Tiffany & Co. ile anlaşması, günümüze kadar bir yolculuğun başlangıcı olmuştur.

Elsa Peretti’nin büyüleyici mücevherleri; kendine özgü heykelsi, organik estetiğe sahip olduğu için karşı konulamaz derecede duygusal ve dokunsaldır.

elsa peretti tiffany

PERETTİ’NİN İKONİK TASARIMLARI HALA MODERNLİĞİNİ KORUYOR

Peretti’nin ikonik tasarımları, günümüze kadar hala modernliğini korumayı başarmıştır. Peretti, yaşadığı döneme kendi tarzı ve yaklaşımı ile damga vurmuş ve moda dünyasının önemli ikonlarından biri olmayı başarmıştır. Çünkü Peretti, mücevherlerin sadece özel gecelerde kullanılması algısını kırmıştır.

elsa peretti

Elsa’nın tasarımlarında sadece özel zamanlarda değil günlük hayatta da kullanılması gerektiği vurgulanmış ve kadının her zaman şık olabileceği algısını yaratmıştır.

Elsa Paretti, dizinin yayınlamasından 2 ay önce vefat etti. Ondan geriye sadece o zamansız mükemmel tasarımları kaldı…

‘Style is to be simple’

Elsa Peretti

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Son Yazılarımız