Bir Stil Dehası Tom Ford

1
4000
Tom Ford

Moda dünyasının pek çok önemli ismi, ilk olmayı yaptıkları tasarımlarla başarmıştır. Bunlardan birisi de Tom Ford’dur. Ford, moda dünyamızda stil olgusunu yaratan yetenekli bir tasarımcıdır. Tom Ford adı gecen her tasarımında kadının gücünü içinde barındırır. Moda dünyasının içinde bulunan bizler, biliriz ki Tom Ford kadını olmak ayrıcalıktır.

Bir Stil Dehası Tom Ford

Tom Ford Hakkında

27 Ağustos 1961’de Teksas’ta doğan Tom Ford 17 yaşında sanat tarihi okumak için New York’a gider. Okuduğu okulu bir yıl içinde bırakır çünkü okuduğu bölümün tasarım gücü için yeterli gelmediğini düşünür. Moda her zaman tutkusudur ama yine de farklı bir yol izleyerek Parson’s School of Desing’da mimarlık okumaya karar verir. Mimarlık eğitimi alırken, Tom Ford Pop Art’ın önemli temsilcilerinden biri olan Andy Warhol’la tanışır. Bu isim, Tom Ford’un bir stil dehası oluşunda büyük katkı sağlar.

-Advertisement-
Bir Stil Dehası Tom Ford
Andy Warhol, Amerikalı ressam Pop-art akımının en önemli temsilcilerinde biridir.

Tom Ford Kariyeri ve Başarı Öyküleri

90’lı yılların başında canlılığını yitiren Avrupa markaları Tom Ford tasarımlarıyla yeniden kıpırdamaya başladı. Gucci bu markaların en başında geliyordu, artık yavaş yavaş itibarını kaybeden bu İtalyan markası, onun sayesinde tekrar canlandı.

Gucci’yi dünyanın en prestijli markalarından biri haline getirerek yılda 2.5 milyar euro ciro elde etmesini sağladı. Gucci tasarımlarını lüks, elegan ve daha güçlü bir hale getirdi. 2000 yılında Gucci ve Yves Saint Laurent’le birleşmesi sonucu Tom Ford, YSL’nin baş tasarımcısı unvanını alır. İki yıllık sessizliğin ardından Tom Ford, sadece kendisi olarak değil aynı zamanda bir marka olarak geri döner ve ilk çıkışını güneş gözlükleriyle yapar. Reklam kampanyaları moda dünyasında büyük yankı uyandırır. Tom Ford bu bilinçle cinsiyetsiz bir parfüm tasarlar ve sansasyonel bir reklam filmiyle piyasaya sürer. Reklam filmi çok ses getirmiştir, Black Orchid satışlarında patlama yaşanmıştır.

Bir Stil Dehası Tom Ford

2011 ilkbahar / yaz koleksiyonu Tom Ford için mükemmel bir geri dönüş olmuştur. Beyonce, Julianne Moore, Stella Tennant, Rita Wilson ve Lauren Hutton gibi isimlerin modellik yaptığı, bir show ile tanıtıldı. Moda dünyasında sıkça bahsedilen “Tom Ford kadını olmak ayrıcalıktır” sözü bu koleksiyon ile canlılık kazanmıştır.

Bir Stil Dehası Tom Ford
Tom Ford Spring / Summer 2011

Kadının dişiliğini ve maskülen tavrını Tom Ford bize hissettirir. Bu her lüks markanın bize sunduğu bir durum olamaz,Tom Ford yarattığı şöhrete istinaden moda dünyasının çok kısa zamanda zirveye tırmanmış bir ismidir. 2016 womanwear tasarımlarını içinde Lady Gaga’nında bulunduğu eğlenceli bir videoyla tanıttı.

-Advertisement-

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here