Modanın Çekingen ve Ürkek Hali: Yves Saint Laurent

0
4039

“MODALAR SOLAR, STİL EBEDİDİR.”

Bu sözün sahibi küçük yaşlarda yeteneklerini ortaya koymayı başarmış, çekingen bir karaktere sahip olan ünlü bir tasarımcıya ait. Dünyanın en tanınmış lüks markalarından birine sahip, YSL’nin yaratıcısı Yves Saint Laurent.

Başarılarla dolu hayat hikayesi ve büyüleyici tasarımlarıyla Yves Saint Laurent ,1936 yılında Fransız sömürgesinde olan Cezayir’de dünyaya geldi. Küçük yaşlardan beri modaya ilgisi olan Laurent, ilk tasarımlarını annesine diktiği elbiselerle biliniyor. Meslek hayatı, 18 yaşında katıldığı bir moda yarışmasıyla başlar.

Bu yarışma ile Paris haute couture dünyasına adım atar. Vogue Paris editörü vasıtası ile Michel de Brunhoff tarafından Christian Dior’la tanıştırılır. Kısa süre içinde yeteneğini kanıtlamayı başaran Laurent, Dior’da baş tasarımcı olur. 21 yaşında ise Dior’un ölümünün ardından, kendi kreasyonunu başarıyla sunarak, moda çevresinde adını tanıtır.

-Advertisement-

Modanın Çekingen ve Ürkek Hali: Yves Saint Laurent

Modanın Çekingen ve Ürkek Hali: Yves Saint Laurent

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1961/1962 yılı özel dikim koleksiyonundan kareler

Yves Saint Laurent, söz konusu moda olduğunda karakterinden çok daha farklı bir karaktere bürünüyordu. İçine kapanık ve çekingen görüntünün altında büyük bir cesaret ve ukalalığın vermiş olduğu bir özgüvene sahipti. O dönemde kadınlar için tasarladığı smokinler, kadının kalıplaşmış moda anlayışını yıkmış ve kadınlar için daha maskülen seçenekler sunmuştu. Bu durum moda dünyasında büyük etki yaratmıştı.

Modanın Çekingen ve Ürkek Hali: Yves Saint Laurent
Yves Saint Laurent ve Pierre Berge Future

Sadece Yetenekli Olmak Başarıyı Getirir Mi?

Bu sorunun cevabını Yves Saint Laurent’ı Yves Saint Laurent yapan Pierre Berge Future cevaplıyor. Pierre Berge Future, Laurent’ın eksik yönlerini tamamlamıştı. Saint Laurent, modanın yapısında olması gereken yeteneğe fazlasıyla sahipti, fakat onu bir işletmeci, iş insanı, veya bir pazarlamacı olarak düşünmek mümkün değildi. Düşünmek ve yapmak istediği tek şey “yeni bir koleksiyon” olurdu her zaman. Günümüz de YSL adlı bu lüks markayı kuran ve uzun yıllar ayakta tutan kişi Pierre’dir.

Laurent, ”Ready to wear” adlı koleksiyonu ile sokak modasını haute couture’e taşır. Bir ilke imza atarak tasarlamış olduğu hazır giyim koleksiyonu ile moda dünyasının öncüsü olmuştur. Catherine Deneuve, Grace Kelly dönemin ünlü isimleri bu koleksiyonun ilk müşterilerindendir. O yıllar da podyumda ilk kez siyahi manken kullanan modacımız, var olan ırkçılık ve ayrımcılığa tepki göstermiştir.

Pierre ve Yves Saint’nin tutkulu aşkları o döneme damga vurmuştu. Hem iş ortağı hem de hayat arkadaşıydı bu ikili. Pierre’in kendi elleriyle yarattığı Yves Saint Laurent’ın medyada ilgi odağı ve göz önünde olması zaman zaman kıskançlıklara sebebiyet veriyordu. Bu kıskançlıkların çoğu sebebi Laurent’a duyduğu aşktan kaynaklanıyordu.

2008 yılında aramızdan ayrılan tasarımcının moda tarihinde tasarımcı kimliği ile büyük bir yeri bulunmaktadır.Yves Saint Laurent’in hikayesini anlatan film geçtiğimiz yıl vizyona girdi, mutlaka izlemenizi öneririm.

-Advertisement-

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here