Pazartesi, Mayıs 20, 2024

Influencer Nedir? Ne İş Yapar?

Son dönemlerde hayatımıza giren kavramlardan biri olan influencer kelimesinin anlamı nedir?

Sosyal medyanın hayatımızın bir parçası haline gelmesinden sonra yeni kavramlar da dilimize girdi. Geçtiğimiz sene INFLOW Awards etkinliği sonrası influencer kelimesi en çok merak edilen kelimelerden bir tanesi oldu.

Influencer Nedir? Ne İş Yapar?
Influencer Nedir? Ne İş Yapar?

Influencer Nedir? Ne İş Yapar?

Influencer nedir isterseniz kısaca biraz bundan bahsedelim… Influencer aslında bir pazarlama tekniği ya da stratejisidir. Bunu yapan kişi İnfluencer olarak adlandırılıyor. Yani kelime anlamıyla İnfluencer ‘Etkileyen kişi’ demek oluyor. Sosyal medyayı etkin ve verimli kullanan kişiler aslında birer İnfluencer sayılabiliyor.

Influencer Nedir? Ne İş Yapar?
Influencer Nedir? Ne İş Yapar?

INFLUENCELER NE YAPAR?

Sosyal medya platformları aracılığıyla takipçilerini etkileyen, yönlendiren onlara fikir sunan kişilerdir. Markaların işbirliği konusunda da etkili rol oynayabiliyorlar. Kimileri bunu bir hobi olarak yaparken kimileri daha doğrusu çoğunluğu Influencer’i bir para kazanma mesleği olarak yorumluyor.

Influencer olabilmek için ilgi çekici, merak uyandıran veya baştan çıkarıcı videolar ya da içerikler ortaya koymak gerekiyor.

Influencer Nedir? Ne İş Yapar?

INFLUENCERLAR NE KADAR PARA KAZANIYOR?

Sosyal medyayı etkili kullanan Influencerlar genelde iyi rakamlar kazanabiliyor. Kaliteli ve etkileşimi iyi olan hesaplar, kanalları yöneten Influencerlar aylık 20-30 bin arasında bir gelir elde edebiliyor. Tabi bu rakam performansa göre de değişiklik gösteriyor.

Kısaca, İnfluencerlara genel olarak bir sosyal fenomeni olarak bakabiliriz. Çünkü insanların kararlarını etkileyen, onları yönlendirebilen içeriklere sahip olabiliyor.

Danla Bilic ve Cemal Can gibi isimleri Influencer olarak örnek gösterebiliriz. Oyun dünyasında, moda, magazin, spor gibi birçok alanda önde gelen İnfluencerlar bulunuyor.

Popüler Akım
Popüler Akım, siyaset, ekonomi, spor, kültür-sanat, tarih, moda, bilim&teknoloji ve sinema gibi birçok alanda çeviri ve denemeler yayınlayan bir sosyal medya platformudur.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Son Yazılarımız