Neden Yetenek İçin Değil Beceriler İçin İşe Almalısınız?

0
697
işe alım süreci

İK danışmanı Suzanne Lucas diyor ki: Odak noktanızı değiştirerek, başa çıkma sicili olan insanlar bulabilir ve siz de zorlukların üstesinden gelebilirsiniz.

İş dünyasında “yetenek” değerli bir unsurdur.

-Advertisement-

Çalışan incelemeleri yerine artık yetenek değerlendirmeleri var. Şirketlerin işe alım yöneticileri vardı; artık yetenek edinme yöneticileri var. Üst düzey liderler en çok neyi endişelendiriyor? Yetenek sıkıntısı.

işe alım süreci

Neden Yetenek İçin Değil Beceriler İçin İşe Almalısınız?

Suzanne Lucas, kuruluşların yeteneklere odaklanmayı bırakıp becerilere odaklanmasının zamanının geldiğini söylüyor. Bir İK danışmanı ve Evil HR Lady blogunun yazarı Lucas’ın açıkladığı gibi, “Çalışanlara atıfta bulunmak için ‘yetenek’ kelimesini kullandığımızda, bunu yapmak için bilgi, beceri ve yeteneklere ihtiyacınız olduğunu ima ediyoruz. İlk günden itibaren mükemmel iş.”

Lucas, profesyonel bir orgcu olan yakın bir arkadaşı sayesinde bu sonuca vardı. Muhteşem bir performansını izledikten sonraki gün ona “bir iltifat olduğunu düşündüğü şeyi” söylediğini hatırlıyor. “Liz,” dedim, “Çok yeteneklisin.” “Teşekkürler” dedi. “Ama aslında ben çoğu insandan daha yetenekli değilim; çok çalıştım, bugün olduğum yere ulaşmak için gerçekten çok zorlandım.”

işe alım süreci
Kaynak: Toonpool

Yanıtı, Lucas’ın mesleki gelişimimizdeki öğrenme, çaba ve uygulama rolüne gözlerini açtı. Evet, aramızda dâhiler var: “Mozart ilk minuetini beş dakikada yazdı” diyor. Yine de birçok büyük başarı- tıpkı arkadaşının performansı gibi- sıkı çalışmanın sonucudur. “Lin-Manuel Miranda’nın müzikal Hamilton için tek bir şarkı yazması tam bir yıl sürdü”. diyor Lucas.

Neden Yetenek İçin Değil Beceriler İçin İşe Almalısınız?

Değerlendirme Şeklinizi Değiştirin

Yani, bir dahaki sefere birini işe alırken başvuru sahiplerini değerlendirme yönteminizi değiştirin. “Sadece” Bu kişi bir şeyi nasıl yapacağını biliyor mu? “sorusunu düşünmeyin aynı zamanda “Öğrenebilir mi?” bunu da değerlendirin.

Birinin bir şeyler öğrenip öğrenemeyeceğini nasıl anlarsınız? “Geçmişte zor şeyler öğrendiler mi?” “Benzer şeyleri biliyorlar mı?” “Başarısızlıktan kurtulma geçmişleri var mı?”

işe alım süreci
Neden Yetenek İçin Değil Beceriler İçin İşe Almalısınız?

Başarısız olan veya sonradan başarılı olan biri, yeni zorlukların üstesinden gelmek için gerekli cesaret ve cesarete sahip olduğunu göstermiştir. Mevcut iş türleri açısından büyük belirsizliklerle karşı karşıya olduğumuz için, yeni beceriler öğrenebilen insanlar- özellikle de dirençli ve büyüme zihniyetine sahip olanlar- en değerli olanlar arasında olacak.

işe alım süreci
Neden Yetenek İçin Değil Beceriler İçin İşe Almalısınız?

Yetenek yerine beceri için adayları taramak daha fazla zaman alabilir. Kişilerin özgeçmişlerine, ön yazılarına daha yakından bakmalı ve hatta satır aralarını bile okumalısınız. Lucas, fazladan çabaya değdiğini söylüyor. “Yeteneği denklemden çıkardığımızda, sıkı çalışma ve özveri ile herkesin hemen hemen her şeyi öğrenebileceğini görmek kolay” diyor. “İşletmeler eğitime ve geliştirmeye yatırım yapmaya istekli olduklarında, yetenek eksikliğinin ortadan kalktığını görecekler çünkü ilk etapta hiç var olmadı.”

Suzanne Lucas’ın TEDxBasel konuşmasını izleyin;

• Tavsiye, iş tavsiyesi, işe alma, nasıl daha iyi bir insan olunur, takım çalışması, TEDx, işinizde başarılı olmak, iş dünyası, beceriler

Kaynak: Daniella Balarezo’nun makalesinden çevrildi: ideas ted

Çeviren: Meltem Özen

-Advertisement-

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here