Pazar, Mayıs 19, 2024

Okumaya Yeni Başlıyorsanız Size Kitap Okumayı Sevdirecek Öneriler

Kitap okuma alışkanlığı çoğumuzun kazanmakta zorlandığı alışkanlıklardan biridir ama doğru kitaplar seçerek okumayı sevebilirsiniz. Ülkemizde yapılan araştırmalar gösteriyor ki insanlarımız günde kitap okumaya 1 dakika ayırırken televizyon izlemeye 6 saatlerini ayırıyorlar. Okuma alışkanlığı sırasında dünyada 86. sırada olan ülkemiz için kitap okuma alışkanlığı edinmenin ne kadar zor olduğunu görebilirsiniz.

Kitap okumak farklı görüşlerden yüzlerce insanın fikirlerini öğrenmek, yeni ve bilmediğimiz dünyaları keşfetmek, dünya görüşümüzü genişletmek için hepimize harika imkanlar sunmaktadır. Kitaplar ile tarihi daha iyi anlayabilir, bilimsel anlamda bilmediğimiz yüzlerce bilgiyi öğrenebilir, kendimizi edebi anlamda derinleştirebiliriz. Kitaplar bizlere böyle dünyalar sunarken ülkece onlara ayırdığımız zaman 1 dakika iken televizyonlarda izlediğimiz ve bize hiçbir şey katmayan dizilere 6 saat ayırıyor olmamız gerçekten çok üzücü. Kitap okumaya başlarken hepimizin yaptığı bir diğer hata ise seçtiğimiz kitapların yanlış olması. Edebi dili çok ağır, olay örgüsü yavaş ilerleyen kitaplar ile okuma alışkanlığı kazanmaya çalıştığımızda okumayı sevmeye çalışırken daha da soğuyabiliyoruz. Bu sebeple okuma alışkanlığı kazanmaya çalışırken çoğu kişinin beğenisini toplamış olan ve akıcı kitaplar seçmelisiniz. Sizlere okuma alışkanlığı kazandıracağını düşündüğümüz kitapları derlediğimiz yazımızı okuyarak kitapların içindeki derya denize siz de severek dalabilirsiniz.

Okumaya Yeni Başlıyorsanız Size Kitap Okumayı Sevdirecek Öneriler

Hayvan Çiftliği (George Orwel)

İnsanların sömürülerine dayanamayan hayvanlar yaşadıkları çiftlikte yönetime karşı gelerek kendi kendilerini yönetmeye başlarlar. Daha eşit ve iyi bir hayata sahip olmak isteyen hayvanlar kendi aralarında yönetim için tartışmaya başlayınca olaylar farklı bir hal alır. SSCB’nin kuruluşu ve Stalin eleştirisi olarak karşımıza çıkan bu kitap hayvanlar üzerinden kurulmuş olan harika bir hikayeyi bizlere sunuyor.

Şeker Portakalı (José Mauro De Vasconcelos)

Ailesinde şiddet görmüş Zeze’nin evinden kaçtıktan sonra yeni bir aile ile tanışmasıyla yaşadıklarını anlatan kitap bize sevginin gücünün ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Fareler ve İnsanlar (John Steinbeck)

Dostluk ve dayanışma duygularını bizlere çok iyi bir şekilde aktaran kitaplardan biri de “Fareler ve İnsanlar”dır. Karakter olarak birbirlerinden oldukça farklı olan iki tarım işçisinin öyküsünü anlatan bu kitapta küçük bir arsa satın alarak normal bir hayat yaşamak isteyen bu işçilerin yaşadıklarına şahit olabilirsiniz.

Okumaya Yeni Başlıyorsanız Size Kitap Okumayı Sevdirecek Öneriler

Kürk Mantolu Madonna (Sabahattin Ali)

Aşk romanı okuma isteyenler için harika bir kitap önerisidir. Raif Efendi’nin Maria Puder isimli bir kadına aşık olmasıyla başlayan olayları anlatan kitap aynı zamanda oldukça dramatiktir. Yalnızlık ve yabancılaşma temalarını da işleyen bu romanı bitirene kadar elinizden düşüremeyeceksiniz.

Serenad (Zülfü Livaneli)

Gerçekçiliği ile sizleri sürükleyici bir hikayenin içine atan bir kitaptır. İstanbuk Üniversitesinde çalışan Maya Duran ile ABD’den gelen Maximillian’ın tanışması ile şekillenen romanda Atatürk ile ilgili de bir çok yaşanmış hikayeyi öğrenebilirsiniz.

Otomatik Portakal (Anthony Burgess)

Distopik eserlerin başında gelen kitaplardan biridir. Şiddet eğilimli gençlerin çevrelerine korku salarak onlara verdikleri zararları gözler önüne seren kitapta modern toplum sert bir dille eleştirilmiştir.

Okumaya Yeni Başlıyorsanız Size Kitap Okumayı Sevdirecek Öneriler

Adem’den Önce (Janck London)

Okurken yeni bir sürü bilgi öğreneceğiniz kitaplardan olan Adem’den Önce’yi okurken aynı zamanda çok eğleneceksiniz. Rüyasında insanlığın ilk dönemlerine giden kahramanımızın vahşi doğadaki ilkel yaşam hikayesini keyifle okuyabilirsiniz.

Aylak Adam (Yusuf Atılgan)

Yusuf Atılgan’ın ilk romanı olan bu kitapta hayatına daha farklı bir değer katmak için farklı yollar arayan kahramanımızın yaşamını anlatır. Hayata dayanacak yollar arayan kahramanımız kurtuluşu sevgide bulacağını düşünür.

Sineklerin Tanrısı (William Golding)

Biritanyalı bir grup çocuğun içinde olduğu uçak ıssız bir adaya düşer. Hayatta kalmak için bir mücadele veren çocukların yaşadıklarını anlatan kitap ile siz de kötülüğün insanların içinde mi olduğu yoksa sonradan mı ortaya çıktığı ile ilgili düşüncelere ulaşabilirsiniz.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Son Yazılarımız