Araştırmacılar, İnsan Beynini Direkt Olarak İnternet Ortamına Bağladılar

0
1151
matrix

Wits Üniversitesi’nden araştırmacılar, bir insan beynini direkt olarak internet ortamına bağladılar. Bu projeden toplanan veriler, makine öğrenimi ve beyin-bilgisayar ara yüzlerinde bir sonraki adımın atılmasına yardımcı olabilir.

Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde bulunan Wits Üniversitesi’nde araştırmacılardan oluşan bir ekip, biyomedikal mühendisliği alanında büyük bir gelişme kaydetti. Medical Express’te yayınlanan bir habere göre, araştırmacılar ilk defa insan beynini gerçek zamanlı olarak internete bağlamak için bir yol buldu. “Brainternet” projesi olarak adlandırılan bu projede beyin, World Wide Web’deki Things of Internet’in (IoT) düğümüne dönüştürülüyor.

Projede, kullanıcının kafasına bağlı bir Emotiv EEG cihazı tarafından toplanan beyin dalgası EEG sinyallerini alarak çalışıyor. Sinyaller daha sonra, verileri bir uygulama programlama arabirimine canlı olarak aktaran ve herkesin etkinliği görüntüleyebildiği açık bir web sitesinde verileri gösteren düşük maliyetli bir “Ahududu Pi” bilgisayarına iletiliyor.

-Advertisement-

Entelektüel Kas

Elektrik ve Enformasyon Mühendisliği Okulu’nda öğretim üyesi ve proje sorumlusu olan Adam Pantanowitz, projeye dair şunları söyledi: “Brainternet, beyin-bilgisayar arayüz sistemlerinde yeni bir sınırdır. Bir insan beyninin nasıl işlediği ve bilgiyi nasıl işleyeceği konusunda kolayca anlaşılan bir veri şu anda mevcut değildir. Brainternet, bir kişinin kendi beynini ve başkalarının beynini anlamasını basitleştirmeyi amaçlıyor. Bunu, beyin aktivitesini sürekli olarak izlemek ve bazı etkileşimler sağlamak yoluyla yapıyor”.

Gelecekte hayatımızda var olacak olan uygulamalar bu projenini daha da ilerlemesine katkı sunacağa benziyor. Elon Musk’ın Neural Lace ve Bryan Jhonson’ın Kernel’i gibi uygulamalar, bu proje için ileri bir zamanda çok yardımcı olacaktır. Bu projeden sayesinde toplanacak veriler ile beynimizin nasıl çalıştığını ve beyin gücümüzü artırmak için bilgilerden nasıl yararlanacağımızı bulmak daha da kolaylaşacaktır.

Pantanowitz, bu çalışmanın sadece projenin başlangıcı olduğunu vurguluyor. Bu konu üzerine çalışan ekipler, şu anda kullanıcılar ve beyinleri arasında daha yüksek etkileşim sağlayan bir deneyim yaratmayı hedeflediklerini de kaydediyor.

Kaynak: Futurism

-Advertisement-

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here