Ayakta Durmak Vücudunuzun Yanı Sıra Zihniniz İçin De Faydalı

0
990
Ayakta durmanın bilişsel performansı geliştirdiği görülüyor

Yapılan araştırmalarda elde edilen bulgular, uzun süre oturmanın sağlığa zararlı olduğunu ve ayakta çalışmanın sizin için daha iyi olduğunu gösteriyor. Peki, iş hayatınızda bu sizin için faydalı olur mu? İsrail’de Ariel Üniversitesi’nden Yaniv Mama ve meslektaşları tarafından Psikolojik Bilim’de yayınlanan bir araştırmaya göre bu tezin olabileceği öne sürüldü.

Ayakta durmak oturmaktan daha fazla çaba sarf ettirir ve bu nedenle daha fazla zihinsel efor harcanır. Söz konusu kaslar sürekli olarak beyin tarafından izlenmeli ve ince bir şekilde ayarlanmalıdır. Psikolojik deneyler, dikkatin sınırlı bir kaynak olduğunu ileri sürmektedir. Bununla birlikte, bir karşı-hipotez ayakta durmanın hafif stres yarattığına dikkat çekiyor. Bunun yanı sıra yapılan deneyler, insanların stres altındayken bilişsel performanslarının arttığını gösteriyor.

İkisini birbirinden ayırmak için Dr. Mama, ayakta veya otururken Stroop testi için bazı gönüllüleri görevlendirdi. Stroop testi, katılımcıların (50 üniversite öğrencisi) kendilerinin renk adları olan kelimelerin basılı renklerini belirtmesini gerektiriyor. Bazı durumlarda, kelimenin anlamı ve basıldığı renk aynıdır. Bazılarında ise bunlar farklıdır (örneğin, sarı mürekkeple basılan “mavi” sözcüğü). Uzun süren yapılan çalışmalar sonucu mürekkebin, basılan sözcükle aynı olduğu zamanlardan farklı olduğu zaman mürekkebin renginin tespit edilmesi için gereken beyin aktivitesinin yüksek olduğunu gösterdi.

-Advertisement-

Test sonucu ayakta kalanların oturanlardan çok daha hızlı renk adını cevapladığı yönündeydi. Yapılan deneylerde, ayakta duranların renkleri tespit etmesi için geçen zaman 100 milisaniye iken, oturanların rengi tespit etmesi 120 milisaniye sürmüştür. Bu deney gösteriyor ki ayakta çalışan ofis çalışanları, üretim düzeylerini daha da üst seviyelere çıkartabilirler.

Kaynak: The Economist

-Advertisement-

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here