Black Mirror: Bandersnatch – Sonunu Sen Belirleyeceksin!

0
1386
Black Mirror Bandersnatch

Sinema, insan hayatının artık önemli bir parçası haline gelmiş durumda. Vizyona giren filmler devasa bütçelerle çekilerek seyircisinin önüne geliyor. Seyirci filmi izledikten sonra filmin notunu hemen verebiliyor. Fakat çok pahalı bütçelerle çekilen filmler bazen seyirciyi tatmin edemeyebiliyor. Özellikle de günümüzde teknolojinin çok daha fazla sinema sektörüne girdiği ve filmlerin bir video oyununu andıran sahnelerle çekildiğini düşünürsek filmlerin seyircide bıraktığı etki beklenenin altında kalabiliyor. Bana kalırsa filmlerde önemli olan, seyircinin aklına veya ruhuna/duygularına hitap etmek o filme olan beğeninin artmasına da neden oluyor. Ya da çok iyi kurgulanmış olay örgüleriyle seyirciyi diziye/filme çekebilmek seyircinin gönlünde taht kurabiliyor.

Dilerseniz, sizlere film izleme kültürümüzün değişeceğine işaret eden bir filmin analizini yapmak istiyorum.

SPOİLER İÇERMEZ!!! 🙂

Black Mirror Bandersnatch

-Advertisement-

NETFLİX VE BLACK MİRROR: BANDERSNATCH

Dizi ve film izleme platformu olan Netflix, son dönemde oldukça popüler bir hale geldi. Netflix bünyesinde yayınlanan Black Mirror dizisi de aynı şekilde son dönemde bir çok izleyici tarafından sevilen bir dizi olmayı başardı. Black Mirror’ın ortaya koyduğu farklılık -Her bölümde ayrı konuların işlenmesi/bölümlerin birbirinden bağımsız olması- Netflix kullanıcılarının beğenisini kazandı. Black Mirror yine farklı bir konseptle ezberleri bozacak bir filmle seyircisi karşısına çıktı: Black Mirror – Bandersnatch.

Netflix’in oluşturduğu Black Mirror Bandersnatch filminin şimdiden çok konuşulacağı açık… Peki neden?

Bandersnatch’te sizi birçok sürpriz bekliyor. Çünkü Bandersnatch bir İnteraktif film olarak karşımıza çıktı. Yani; seyirci artık sadece bir film izleyicisi değil, aynı zamanda da filmi yöneten bir kişi olarak öne çıkıyor.

Biraz açalım o zaman bunu…

Bandersnatch’te tek bir olay/senaryo yok! Evet işte püf noktası burası. Çünkü film, içerisinde birden fazla olay/senaryo içeriyor.

Yani Bandersnatch TV karşısındaki izleyicisine şu mesajı veriyor: Filmin kontrolü sende… Başrol oyuncusunun hayatı senin elinde!

Evet tam olarak bu şekilde: Kontrol sende!

Black Mirror Bandersnatch

Farklı bir deneyim ve heyecan getiren Bandersnatch’te filmin akışını izleyici belirliyor. Filmde belirli dakika aralıklarıyla izleyiciye 2 şık sunuluyor. İzleyici/Belirleyici 10 saniye içerisinde bu şıklardan birisini seçmek zorunda. Şıklardan bir tanesi seçildikten sonra filmdeki akış/olay/reaksiyon da izleyicinin seçimi doğrultusunda şekilleniyor.

Black Mirror: Bandersnatch

Film zekice oluşturulmuş senaryolardan başarılı bir ürün olarak ortaya çıkmış. Yanlış seçimlerle başa döndüğünüzde bile konuşmaların aynı kalmadığını göreceksiniz. Filmin tüm senaryolar dahil süresi 312 dakika olarak belirlenmiş. Fakat her izleyici kendi seçimleri doğrultusunda farklı bir sona ulaştığından kimi izleyici 1 saat, kimi yarım saat, kimi ise 45 dakika da bitirebiliyor filmi. Yani filmin uzunluğu da izleyicinin farklı seçimlerine göre sonlanabiliyor. Yani göremeyeceğiniz birçok olay ve sonuç olabiliyor. Tabi tekrar baştan başlayıp farklı seçimlerle yeni bir senaryo oluşturabilirsiniz. Yani şunu söylemeye çalışıyorum: Filme tekrar baştan başlayıp, “ya ben bu seçeneği seçseydim ne olacaktı acaba?” merakını da giderebilme şansı veriyor Bandersnatch.

Peki Bandersnatch Neden Böyle Bir Filmle/Konseptle İzleyicisi Karşısına Çıktı?

Benim fikrim şu yönde: Netflix’in artık günümüz seyircisine yeni lezzetler ve deneyimler vermek istediği çok açık. İnteraktif konsepte olan bu film, edindiğimiz izleme kültürü ve alışkanlıkları değiştiriyor. Yeni bir izleme kültürü/anlayışı inşa ediliyor. TV karşısındaki kişi hem izleyici hem de aslında filmin gidişatını belirleyen kişi konumunda. Tabii bu durum, izleyicinin “kontrol bende, ne diyorsam onu yapıyor” duygusunu da ortaya çıkarıyor. Filmin içerisine bazen kendinizi dahil edip karakterle konuştuğunuz anlar bile ortaya çıkabiliyor. İşte böyle bir izleme kültürü oluşturuyor Netflix. ileride yetişkinlere ve hatta çocuklara özel interaktif konseptleri çok daha fazla görebiliriz diye düşünüyorum. Bu da Netflix ve Black Mirror’u çok daha başarılı bir hale getiriyor. Böylesine bir deneyimi/zevki sunan Netflix/Black Mirror-Bandersnatch çok daha fazla izleyiciyi çekecektir eminim.

Black Mirror: Bandersnatch - Sonunu Sen Belirleyeceksin!

Black Mirror bir sonraki sezonda buna benzer bir konseptle gelecek mi? Yapımcılar bu soruya henüz net bir cevap vermiş değil.

SPOİLER İÇERİR!

Burada’da Bandersnatch’teki birçok sonuca giden yolların haritası çıkarılmış.

KONTROL MEKANİZMASININ SİZDE OLDUĞUNU HİSSETTİREN FARKLI BİR DENEYİME KENDİNİZİ HAZIRLAYIN!!!

-Advertisement-

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here