Cuma, Haziran 14, 2024

Facebook Aylık İki Milyar Kullanıcıya Yaklaştı

Facebook’un kârı, yılın ilk üç ayında büyük oranda artış gösterdi. En güncel istatistiklere göre, Facebook şuan iki milyar kullanıcı trafiğine sahip. 

Her ay Facebook kullanan kişi sayısı 1,94 milyara yükselirken, bunun 1,3 milyarı günlük olarak kullanıyor.

Sosyal medya devi, yılın ilk çeyreğinde karının 3 milyar doları aştığını bildirdi ve yıllık bazda ise %76’lık bir artış kaydetmiş oldu.

Ancak, bunun yanında reklam gelirlerinde yaşanan büyümenin yavaşlayabileceği konusunda da uyarılarda bulundu.

Şirket, ayrıca son haftalarda nefret söylemi, çocuk istismarı ve sosyal ağ üzerinde kendine zarar verme konularında sürekli bir baskı altına girdi.

Geçtiğimiz çarşamba günü, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg sitede yetişkin içerik kontrolüne 3,000 ekstra personel istihdam edeceğini açıkladı.

Dünya nüfusunun dörtte biri her ay aktif bir şekilde Facebook’u kullanıyor ve yeni kullanıcıların çoğu da Avrupa ve Kuzey Amerika dışından geldiği açıklandı.

Sonuçları takiben konuşan Mark Zuckerberg, kullanıcı tabanının boyutuyla Facebook’un rolünü genişleterek TV, sağlık ve siyasete geçiş fırsatını verdiğini de söyledi.

Mark Zuckerberg, “Bu kuruluş ile bir sonraki hedefin yeni bir topluluk oluşturmak ve bu konuda da yapılacak çok şey olduğunu” söyledi.

Reklamlardaki Gerileme

Hemen hemen tüm Facebook gelirlerini oluşturan reklam gelirleri %51 artışla 7.9 milyar dolara ulaştığı açıklandı.

Bununla birlikte, baş mali sorumlusu David Wehner, reklam geliri artışının 2017 yılının geri kalanında önemli ölçüde düşeceğini söyledi.

Wehrer, Facebook’un kullanıcıların sayfalarına ekleyebilecekleri reklam sayısını sınırlamış olması reklam geliri artışını durduracağını söyledi.

CCS Insight’ın analisti Martin Garner şunları söyledi: “Artık Facebook’tan gelen geçen yılın muhteşem sonuçlarının, Facebook’un belirttiği gibi internet reklamcılığının zirve noktasını temsil ettiği açık.”

Ayrıca Garner, şirketin Video, Instagram, Whatsapp, Messenger ve sanal gerçeklik gibi diğer ürünlerinden daha fazla para kazanabileceğini göstermeye başlamasının gerekli olduğunu belirtti.

KAYNAK: BBC Business

Emre Ertetik
İstanbul Bilgi Üniversitesi - Siyaset Bilimi

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Son Yazılarımız