Cuma, Haziran 14, 2024

Iphone 8’in Çıkış Tarihi Gecikti mi?

Apple’ın yeni Iphone 7 cihazlarını tanıtımından birkaç ay sonra, Iphone 8’in çıkış tarihinin 2018 yılının başlarına doğru erteleneceği gibi söylentiler ortaya çıktı.

Güvenilir bir kaynak olarak gösterilen “KGI Securities” analisti Ming-Chi Kuo, “9to5Mac’e göre Iphone 8’in seri üretiminin ekim veya kasım ayına kadar yapılmayacağını” söyledi.

Kuo’nun değerlendirmesi ve Bloomberg’in “Iphone 8’in bir veya iki ay ertelenebileceğini, aynı zamanda Mac Otakara’nın da gecikmeli bir lansman beklediğini bildirdi.” şeklindeki açıklaması; Iphone 8 ne zaman çıkacak sorusuna, ”gecikeceği” cevabını vermiş oldu.

Geçmişteki Iphone lansmanlarından önce, yeni telefonlarla ilgili malzeme sıkıntısı olduğu konusunda raporlar mevcut. Ancak bu yıl durum tamamen farklı görünüyor. Apple, genellikle yeni Iphone’larını duyurduktan ve hala tedarik kısıtlamaları ile karşı karşıya kaldığını açıkladıktan birkaç ay önce Iphone’ların seri üretimine başlardı. Apple, ekim ya da kasım ayına kadar Iphone 8’de seri üretim yapmaya başlamazsa, 2018 yılının başlarına kadar satışa sunması imkansız olacak gibi görünüyor.

Iphone’da Yeni Tasarım Uzun Süredir Bekleniyordu

Tasarım hakkındaki genel görüş; Iphone 8’in OLED ekran ve neredeyse çerçevesiz görünümlü bir tasarıma sahip olması ve Iphone’un simgesel “Home” düğmesinin kaldıracağı yönünde tahminler mevcut. Apple’ın kablosuz şarj cihazını ve 3D hareketini izlemek için “Kinect” benzeri özelliklere sahip ve ön tarafa bakan bir kamera eklediği yönünde de söylentiler dolaşıyor.

Son birkaç hafta içinde sızdırıldığı iddiasıyla yayılan ve giderek artan Iphone 8 parçalarının ve şematiklerinin görüntüleri bu düşünceleri kanıtlar gibi. Bu fotoğrafların kaynakları şuan için bilinmiyor ve bu da şüphelenilecek çok iyi bir sebep olduğu anlamına geliyor, ancak en azından bu sonbaharda daha net fikirlerimizin olacağı kesin.

Paylaşılan görüntülerden bazıları orijinal iPhone tasarımına çok yakın;

Iphone 8'in Çıkış Tarihi Gecikti mi?

Başka bir şemada ise biraz daha köşeli bir tasarım ve arkada bir parmak izi sensörü gösterilmiş;

 Iphone 8'in Çıkış Tarihi Gecikti mi?

Apple bu noktada muhtemelen iPhone 8 tasarımlarını tamamlamış ve aralarından en uygun olanı belirlemeye çalıştığından dolayı bu görüntülerin ikisinin de doğru olma olasılığı olabilir. Geleneksel “Home” tuşunu kaldırdıktan sonra parmak izi okuyucuyu ekrana yerleştirmeye çalıştığı da söylentiler arasında mevcut.

Henüz iPhone 8’in gecikmesi konusunda Apple’dan resmi bir açıklama gelmedi, fakat Kuo’nun araştırmaları hızlandırmak için üretici firmalardan birkaç özel bileşen sipariş etmeyi düşündüğü konusunda açıklama yaptığı da söylentiler arasında.

Tahmini gecikmeye rağmen, Apple’ın yeni telefonları duyurduğu eylül’de iPhone 8’i piyasalara sürmesi bekleniyor. Apple aynı anda bir iPhone 7s tanıtmayı planladığı için 7s’in iPhone 7 tasarımını muhafaza etmesi bekleniyor. Genelde sadece performans geliştirmeleri ve ufak yenilikler yapıldığından dolayı iPhone 7s için herhangi bir gecikme olacağını düşünmüyorum.

Selçuk Mollaibrahimoğlu
Beykent Üniversitesi (Matematik-Bilgisayar)

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Son Yazılarımız