Cumartesi, Mayıs 18, 2024

Microsoft Word, Photoshop ve Daha Fazlası İçin Ücretsiz Alternatifler

Yıllardır insanlar yazılım ücretlerinin pahalı olmasından şikayetçi. Adobe ürünleri her zaman pahalıydı ve şirket birçok kez aylık veya yıllık abonelik anlamına gelen “Creative Cloud”a kayarken ajitasyon yapıyordu. Bu arada, Microsoft Office, her yerde bilgisayarlar için bir zımba işlevi görüyor ancak fiyat etiketi genellikle iyi bir kelime işlemcisi isteyen kullanıcıları rahatsız ediyor.

Şansımıza, bir sürü ücretsiz yazılım var ve insanlar bu ücretsiz yazılımlara dönmek için şuan birçok nedene sahip. Bazı insanlar sadece ana yazılımı satın alamazlar ve alternatifi ücretsiz olan pahalı programlara yatırım yapmak istemez. Diğer insanlar ise dijital fotoğrafçılık, ses kaydı veya video düzenleme gibi işlere yeni başlarken, pahalı yazılım paketlerini almadan önce işin temelinden başlayıp öğrenmek istiyorlar.

Nedeni ne olursa olsun, çok çeşitli yazılım alternatifleri var. Geçmiş yıllarda, “alternatif” programlar genellikle “berbat” anlamına geliyordu. Geçmişte alternatif programlar rastlanılmamış hatalara sebebiyet veriyordu ve işletim sistemleriyle pek uyumlu değillerdi. Ancak bu durum artık böyle değil. Çoğu program, ilham alınan orijinalleri kadar sofistike olabiliyor ve bazı kullanıcılar bu programların onları aştığını iddia edebiliyor.

İşte pahalı ve popüler programların bir listesi ve birçok ücretsiz alternatifleri.

Microsoft Office

Microsoft Office, yıllar boyunca dünyanın dört bir yanındaki evlere ve işletmelere egemen oldu. Office paketinde ihtiyacınız olan her şey var: kelime işlemci, elektronik tablolar, sunular ve e-posta.

Ancak pek çok müşteri ve üniversiteye bağlı öğrenci, yeni Dell veya HP’nin Office’i yüklü olmadığında şaşırır. Zaten yeni bir bilgisayar için para harcamışken, bilgisayarı tam potansiyelinde kullanmak için microsoft office programlarına 150 dolar harcamak onlar için zor olacaktır.

İşte LibreOffice burada devreye giriyor. Bu ücretsiz, açık kaynaklı yazılım Microsoft Office’in özelliklerine ve ayrıca şablonlar ve uzantılar gibi bazı avantajlara sahiptir. “Yazar” olarak adlandırılan alt programı Word belgelerini işleyebilir ve LibreOffice paketinin geri kalan kısmı ilgili Office programlarından dosyaları yükleyebilir ve değiştirebilir.

Microsoft Publisher, Adobe InDesign

Profesyonel bir tasarımcıysanız, endüstri standardı haline geldiğinden muhtemelen InDesign gibi yoğun isabetli yazılımlara yatırım yapmışsınızdır. Ancak, broşür veya haber bültenleri hazırlarsanız ve Adobe Creative Cloud’a abone olmak istemiyorsanız, Scribus‘u düşünün. Program, kartvizitlere, dergilere, kolay kullanımlı tasarım seçenekleri sunar.

Microsoft Outlook

Outlook, elektronik iletişim için çok kullanışlıdır ve tüm kuruluşlar, e-posta sunucularını desteklemek için bu programa yöneldiler. Ancak Mozilla’nın Thunderbird, Microsoft’un muadillerine kolayca rakip olan ücretsiz, güçlü ve hafif bir e-posta hizmetidir.

Quicken and Quickbooks Pro

Muhtemelen işletme sahipleri, en iyi muhasebe yazılımını isteyeceklerdir. Karmaşık sayı ayıklama için, güçlü ve sezgisel bir şey istiyorsanız ve Quicken ve Quickbooks Pro bunlardan hemen hemen fazlası.

Ancak, kişisel finansman için, yatırım izleme, fatura hatırlatıcıları ve genel çek defteri dengelemeyi yürüten ücretsiz bir program olan AceMoney Lite‘ın keyfine varabilirsiniz. Bu program, ev yaşantısı için tasarlanmıştır, bu nedenle ihtiyaç duymadığınız abartılı işlevlerde tıkanmazsınız.

Ayrıca ev bütçeleri için harika fakat aynı zamanda ciddi muhasebe de yapabilen GnuCash de var. GnuCash, faturalama, alacak hesapları, bordro ve nakliyat için ücretsiz bir programa ihtiyaç duyarsanız, bunların hepsini de karşılayacak donanıma sahiptir.

Adobe Photoshop

Kabul edelim: Photoshop çok iyi bir program ve fotoğraflarınız için düzenleme işlemini eğer bir grafik uzmanı değilseniz veya görüntülerinizi akıllıca yönlendirmek istiyorsanız, bu işi Adobe Photoshop’tan daha iyi yapacak başka bir program yoktur.

Ücretsiz bir alternatif GIMP‘dir, bu da fotoğrafları ağır bir şekilde düzenlemenize, orijinal resim hazırlamanıza ve hatta web tasarımına yardımcı olmanıza olanak tanır. GIMP asla Photoshop kadar saygın bir program olmayacak, ancak GIMP çok etkileyici ve benzer şekilde komplikedir.

Pro Tools

Her geçen gün daha fazla kişi kendi şarkılarını ve podcast’lerini kaydettikçe, kayıt sanatçılarının hepsi bilmek istiyor: Yaptıkları işi sunum yapabilmek için nasıl düzenliyorlar? Çoğu insan internet üzerinden ses dosyalarını ham şekilde kaydetmekten memnun değil, ancak Pro Tools ve Audition düzenleme yapabilmek için pahalı programlar.

Bu pahalı programların alternatifi ise Audacity. Bu ücretsiz, açık kaynaklı yazılım birçok insanın ham ses dosyalarını dijital ses haline çevirmesine yardımcı oldu. Bu programı kullanarak Pro Tools’un seçeneklerine sahip değilsiniz, ancak ses seviyelerini ayarlama ve parçaları karıştırma ile ilgili temel bilgileri öğreneceksiniz. Dar bütçeli basit projeler için Audacity mükemmel bir seçenektir.

Avid and Premiere

“The King’s Speech,” “Bruce Almighty” ve “Road to Perdition” ortak paydaları nedir? Üç filmde Lightworks adında bir video düzenleme programı ile yapıldı. Birçok Hollywood editörü bu programa çok güvenir ve profesyonel sürümünü kullanmalarına rağmen Lightworks‘ün temel sürümü hemen hemen aynı işlevleri yapabilecek şekilde ücretsiz olarak mevcuttur.

Video düzenleme yazılımlarının ne kadar pahalı olabileceğini düşündüğümüzde Lightworks, Avid ve Premiere gibi gişe rekoru kırıcı programlara karşı şok edici bir alternatif.

Emre Ertetik
İstanbul Bilgi Üniversitesi - Siyaset Bilimi

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Son Yazılarımız