PS5 Özellikleri Nelerdir? Playstation 5’in Tasarım Harikası Soğutma Sistemi

0
1476
Playstation 5 özellikleri nelerdir?

PS5 Özellikleri Nelerdir? Playstation 5’in Tasarım Harikası Soğutma Sistemi! Geçtiğimiz günlerde yayınlanan PlayStation 5’in parçalarına ayrıldığı videoda konsolun devasa ısı emicisi ve fanı görenleri hayrete düşürmüştü. Sadece içeri hava almayı sağlayan giriş fanının 120 mm genişliğinde ve 45 mm kalınlığında olduğunu görmüştük. Bu büyük boyutlu konsolun soğutma sistemi de sıra dışı olacak.

PlayStation 5’in Tasarım Harikası Soğutma Sistemi

Sony’den alınan bilgilere göre, PS5’in soğutma sistemini kontrol eden bir yazılım olacak ve o konsolda oynanan çeşitli oyunlardan toplanan veriler sayesinde soğutma performansı günden güne daha etkili olacak. Japon websitesi 4Gamer’a konuşan Sony’nin donanım tasarımı şefi Yasuhiro Ootori de konsolun soğutma sisteminin, hızlandırılmış işlem birimini (APU*) izleyen bir yazılım tarafından destekleneceğini doğruladı. Bu yazılım, PlayStation 5‘in farklı yerlerine yerleştirilmiş sıcaklık sensörlerinden veri toplayacak ve aynı zamanda APU’nun performansını gözetleyerek bu verileri birbiriyle ilişkilendirecek. Böylelikle de soğutma fanının hızını oyun bazlı olarak değiştirebilecek.

-Advertisement-
PS5 Özellikleri Nelerdir? Playstation 5'in Tasarım Harikası Soğutma Sistemi
Ootori: “Gelecekte yayınlanacak birçok farklı oyun olacak, geliştirilen bu yazılım sayesinde APU’nun çeşitli oyunlara karşı davranışlarını da gözlemlemiş olacağız. Bu verilere dayanarak fan kontrolünü optimize etmeyi planlıyoruz.”

Ootori, bununla birlikte ekibinin şeffaf kasalı bir PS5 üzerinde soğutma sisteminin birtakım testlere tabi tutulduğunu ve optimize edildiğini de söyledi. Ekip, hava akışını gözlemlemek ve konsolun iç sıcaklığı üzerindeki etkileri görmek için kuru buz buharı kullandı.

İLGİLİ VİDEO İÇİN TIKLAYINIZ

Bazı kullanıcılar fanın büyüklüğünden dolayı endişeli olduklarını dile getirdi. PS4 fanının çalışması bir jet motoruna benzetilerek PS5’in fanının daha kötü olabileceğine dair yorumlar yapıldı. Ootori ise fanın büyüklüğünün aslında bir avantaj sağlayacağını, boyutu sayesinde genellikle PS4 fanından çok daha düşük hızlarda çalışacağını ve bu sayede çok daha az ses üreteceğini dile getirdi. Bunun yanında bu akılı fanlar, teorik olarak konsolda o an çalışan oyuna göre optimize edilen hızlarda çalışacak.

*APU (Accelereted Processing Unit): AMD’nin ürettiği, işlemci ve grafik işleme birimini bir araya getirerek performansı artırırken aynı zamanda maliyeti düşüren chipseti. AMD, Mart ayında PS5’e özel olarak ürettiği APU’nun teknik özelliklerini de açıklamıştı.

Playstation 5 Özellikleri Nelerdir?

En çok merak edilen konulardan bir tanesi de Playstation 5’in özellikleri nasıl olacak? Sony tarafından yapılan etkinlikte tanıtılan PS5 ile ilgili tüm detaylar belli olmuştu. İşte PS5 donanım özellikleri;

 • İşlemci: AMD Zen 2 mimarisi üzerinde 8 çekirdekli, 3,5 GHz hızında
 • Ekran kartı: 10,28 TFLOP, 36 CU 2,23 GHz
 • Ekran kartı mimarisi: AMD’nin özel geliştirdiği RDNA 2
 • Bellek: 16 GB GDDR6 / 256 bit
 • Dahili depolama: 825 GB SSD
 • Artırılabilir hafıza: NVMe SSD slotu
 • Harici depolama: USB HDD desteği (PS4 oyunları için)
 • Optik sürücü: 4K UHD Blu-ray sürücü
PS5 Özellikleri Nelerdir? Playstation 5'in Tasarım Harikası Soğutma Sistemi

Not: AMD tarafından Playstation 5 için özel bir işlemci geliştirildi. Ayrıca en çok beğeni alan özelliklerden birisi olan SSD özelliği de çok konuşuldu. SSD teknolojisi özelliği sayesinde HDD’ye göre çok daha iyi veri okuma ve yazma imkanı tanıyor.

IŞIN İZLEME TEKNOLOJİSİ OLACAK?

Bir diğer önemli özellik ise Işın İzleme teknolojisidir. özelliğidir. Mark Cerny’nin açıklamalarında gördüğümüz gibi Playstation 5’te de ışın izlemeye uyumlu bir donanım da olacak. Işın izleme teknolojisi bilgisayarlara yeni bir soluk katmıştı. PS5’te ise nasıl deneyimleneceği merak konusu.

8K ÖZELLİĞİ NEDİR?

Başka bir özellik ve çokça tartışılan bir konu olan 8K görüntü kalitesi. Playstation 5’in 8K görüntü kalitesi sunacağı ifade edilirken henüz 4K’nın bile dünyada tam anlamıyla yaygınlaşmamış olması bile bu konuya biraz eleştiri yapıldı. 8k görüntü kalitesi sunmak ne kadar başarılı olur bilemeyiz… Bu yüzden bu özelliği oyun oynarken göreceğiz. Bunun yorumunu siz değerli okuyuculara bırakıyoruz 🙂

Playstation 4’ün teknik özellikleri:

 • İşlemci: Sekiz çekirdekli x86-64 AMD Jaguar
 • Ekran kartı: 1,8 TFLOPS, AMD Radeon temelli
 • Bellek: 8 GB GDDR5
 • Depolama: 1 TB

PLAYSTATİON 5 FİYATI NE KADAR OLACAK?

Gelelim işin en önemli kısmına PS5’in fiyatı ne olacak? Türkiye fiyatı ise belli oldu. Playstation Türkiye tarafından yapılan açıklamada, “PlayStation 5, 8299 TL’lik satış fiyatı ile 19 Kasım’da teknoloji marketler ve web mağazalarında satışa sunulacak. *Tavsiye edilen perakende satış fiyatıdır; ürünün Türkiye’de satışa sunulacağı tarihteki maliyetlere ve mali yükümlülüklere göre değişiklik gösterebilir.” denildi.

Çeviren: Cihat Kuran

Kaynak: Techspot

-Advertisement-

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here