R.I.P “KEPLER”: Bir Gezegen Avı Teleskobu

2
877
Kepler

9 yıl sonra, uzay aracının yakıtı tükendi!!!

9 yıl sonra, NASA’nın prömiyeri güneş sistemi dışındaki avcısı gazdan çıktı. Kepler uzay teleskobu bundan böyle diğer yıldızların yörüngesindeki gezegenleri araştıramayacak.

NASA yetkilileri 30 Ekim’deki konferansta görevin sona erdiği haberini duyurdular.

NASA’nın Moffett Field, Kaliforniya’daki Ames Araştırma Merkezi’nde çalışan ve proje sistem mühendisi olan Sobeck Charlie Sobeck, “Yakıt tükenmesi yüzünden Kepler uzay aracı hizmet ömrünün sonuna erişti. Bu üzücü bir olay olsa da, olağanüstü bu makinenin gidişinden hiçbir şekilde mutsuz değiliz.” dedi.

-Advertisement-

Kepler’in buluşları, astronomların diğer güneş sistemlerindeki gezegenler hakkında düşündüklerini sonsuza dek değiştirdi. Güneş sistemi dışındaki gezegen olarak bilinen Kepler’in 2009’da uzay keşfine çıkmadan önce sadece 350 kadarının var olduğu biliniyordu. Ve bunların neredeyse tamamı Jüpiter’in büyüklüğünde ya da Jüpiter’den daha büyüktü.

Kepler

Burada bir sanatçının Kepler’in uzay teleskobunun uzaktaki yıldızların yörüngesindeki gezenleri izleyen tasviri görülüyor. Kepler Yaşam süreci boyunca 2,700’den fazla dönüş yapmıştır. “NASA”

Şu anda 3,800’den fazla bilinen dış gezegen var. Kepler bunların 2720’sini keşfetti. Uzay aracı, tüm şekillerde, boyutlarda ve aile yapılarında gezegenler keşfetti. Örneğin, bir yıldızın yörüngesinde dönen yedi gezegen buldu. Bazı gezegenlerin iki güneşi vardı. Diğer gezegenler yıldızlarının yörüngelerinde havalı bir şekle kendi açılarıyla dönüyorlar. Kepler’in bir yıldızın yörüngesinde bulduğu 5 gezegenin Dünya’nın iki katından daha eskiydi.  2015 yılında emekli olana kadar, Kepler’in baş araştırmacısı olan astronom William Borucki, ”Galaksimizin oluşumunun başlangıcında bu gezegenler oluşmaya başladı. Böyle gezegenlerde yaşamın nasıl olabileceğini bir düşünün.” açıklamasını yaptı.

Milky Way
Milky Way

Ayrıca astronomlar, Milky Way’deki yüz milyarlarca yıldızın her birinin en az bir gezegene sahip olması gerektiği yönündeki tahminler için Kepler’in gezegen taktiklerini kullandılar. Bilim adamları, bu gezegenlerin milyarlarca yaşamı destekleyecek doğru büyüklüğe ve sıcaklıklara sahip olabileceğinden şüpheleniyorlar.

Kepler ve Gezegenler

Burada, zaman içinde keşfedilen dış gezenlerin sayısını gösteren çizelge grafiği görümektedir. Kepler bunların büyük çoğunluğunu keşfetti (sarı). Jessie Dotson ve Wendy Stenzel / Ames Araştırma Merkezi / NASA

Uzay Aracı İçin İkinci Ölüm İlanı

Kepler’in daha önce bir kez öldüğü ilan edildi. 2013 yılında teleskop, dört reaksiyon tekerleğinin bir saniyesinin kullanımını kaybetti. Bu cihazlar teleskobun gökyüzünün seçilmiş bir ucunda sabit bir şekilde durmasını sağladı. Bu tutarlı işaret, Kepler’in gezegen avı stratejisi için çok önemliydi. Gezegenlerin önünden geçerken yıldızların ışığında hafif bir düşüş fark ederek çalıştı. Beş yıl önce yaşanan bu durum, Kepler’in yolun sonuna geldiğini işaret ediyor gibi görünüyordu.

Ama mühendisler yakın bir zamanda teleskobu canlandırdılar. Kepler’i yeni bir gözlem modunda çalışmak için düzenlediler. Artık Kepler’in güneş panelleri güneş ışığının basıncını dümdüz tutmak için kullanıldı.

NASA Ames’te, Kepler Proje Bilimcisi olan Astronom Jessie Dotson, “Her zaman yapabildiğim küçük bir uzay aracı gibi hissettim. Kepler, her zaman istediğimiz şeyi yaptı. Bazen de daha fazlasını… Uzay gemisinde olması harika bir şey.” ifadelerini kullandı.

Gökbilimci Johannes Kepler

Gökbilimci Johannes Kepler

Kepler’in resmi ölümü iki hafta önce ilan edildi. Sobeck, teleskobun yakıt basıncının saatler içinde dörtte üç oranında düştüğünü söyledi. Kapatmadan önce, NASA, Kepler’in kalan tüm verilerini Dünya’ya geri göndermişti. Sobeck, “Sonunda” diye gözlemleyerek, “bir damla yakıt bile bırakmadık” açıklamasını yaptı.

Kepler
Kepler Uzay Aracı

Ancak Kepler’in mirası yaşıyor. TESS veya Transit Ötesi Gezegen Araştırması Uydusu geçtiğimiz bahar fırlatıldı. Bu gezegen avcılığı teleskobu şimdiden bazı dış gezegenler tespit etti.

Kepler ekibi, son eylemleri olarak da teleskobun radyo vericilerini uzaktan kapatacak. Ekip ayrıca koruyucu sistemleri de kapatacak, bu vericilerin tekrar açılmasına izin verilebilecek. Son olarak Sobeck, “Uzay aracı daha sonra güneşin etrafında güvenli ve istikrarlı bir şekilde sürüklenmek için kendi başına bırakılacak.” açıklamasını yaptı.

Çeviren: Berivan Sabiha Şanlı

Orijinal Metin: LISA GROSSMAN

Kaynak: Science News For Students

-Advertisement-

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here