Cuma, Haziran 14, 2024

Tesla, Güneş Panellerini Ön Siparişe Sundu

Güneş enerjili çatı 185 metrekarelik bir evin kurulması 50.000 dolara mal olacak.

Tesla, şirketin Ekim 2016’da ilan ettiği fayans boyutundaki güneş panelleri olan “güneş enerjili çatı” için ön sipariş almaya başladı. Şirkete göre, ABD’deki müşterilerin, güneş panellerine metre kare başına aşağı yukarı 219.85 dolar ödeyeceklerini tahmin ediyor.

New York eyaletindeki iki katlı 185 metrekarelik bir ev için Tesla güneş enerjili çatısı, federal vergi indirimleri sonrasında kurulması için yaklaşık 50.000 dolara mal olacak ve şirketin güneş çatı hesabına göre 30 yılda 64.000 dolar enerji tasarrufu sağlayacak.

Tesla, “Güneş fayanslarının maliyeti ilk bakışta pahalı olmasına rağmen, güneş panellerinin ürettiği enerjinin değeriyle telafi edilecektir.” diyor. Birçok durumda, bir evin elektrik faturasında zamanla yaşanacak azalma çatının maliyetinden daha yüksek olacaktır.

Tesla’nın yapacağını söylediği dört panel tipinden şimdilik yalnızca iki tane modeli ön sipariş verilebiliyor. Bu iki modeller “pürüzsüz” yada “desenli” cam döşeme modelleridir. Tesla CEO’su Elon Musk, Twitter’da Tuscan ve Fransız Slate çeşitlerinin “altı ay içinde” mevcut olacağını söyledi. Musk ayrıca Tesla’nın güneş çatısının “herhangi bir ülkede” bulunabileceğini söyledi. Teslimatlar ABD’de bu yıl, İngiltere’de ise gelecek yıl başlayacak.

Tesla’nın güneş enerjili çatısı, 14 kWh enerji depolayabilen ev tipi bataryası olan Powerwall 2’ye, 5 kW sürekli güç çekişi ve 7 kW zirve ile bağlanıyor. Kiremitlerin kendileri, alttaki güneş panellerini hasardan korumak için temperli camla yapılıyor. Ayrıca camlar, güneş panellerinin görünmemesi için özel bir şekilde imal ediliyorlar.

Tesla, güneş panellerinin yüzeyini oluşturan fayansların asfalt veya beton gibi zamanla bozulmadığını iddia ediyor. Şirket, “Güneş enerjili çatı, mevcut en dayanıklı çatıdır ve çatı ömür boyu garantili hatta sonsuzluk garantilidir.” açıklamasında bulundu.

Elon Musk, güneş panelleri dayanıklılığı konusunda oldukça takıntılı ve yavaş çekim çekilmiş “gülle” videosunu yayınlamıştı.

Slo-mo hail cannonball impacting Tesla solar roof tile

A post shared by Elon Musk (@elonmusk) on

Emre Ertetik
İstanbul Bilgi Üniversitesi - Siyaset Bilimi

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Son Yazılarımız