Amerikalılar Ekonomiyi Seviyor – Ama Birçoğu Hala Trump’ı Sevmiyor

0
1108

Başkan Donald Trump, sağlıklı yürüyen Amerikan ekonomisini Beyaz Saray’daki en büyük başarısı olarak görüyor.

Ancak Amerikalılar’ın büyüyen ekonomi hakkındaki görüşleri henüz Donald Trump için geniş bir destek sağlamıyor.

Trump
Geoffroy Van Der Hasselt | AFP | Getty Images

Trump’a karşı yürütülen ”Pro America – Anti Trump” protesto afişi

-Advertisement-

Perşembe sabahı attığı tweet’de Trump, çarşamba günü yapılan Quinnipiac Üniversitesi anketine katılanların %66’sının ekonomiyi ‘’mükemmel’’ veya ‘’iyi’’ gördüklerinin altını çizdi. Bu rakam aralık ayında %63 oranında arttı ve üniversitenin soru sormaya başladığı 2001’den beri en yüksek okuma rakamı elde edildi.

Ancak aynı anket ekonomik iyimserliğin Trump’ın başkanlık görevi için destek oluşturmadığını gösterdi.

Anket, Trump’ın %36’sı tarafından onaylandığını, %59’unun ise onaylamadığını söyledi. Aralık ayında %37 Trump’ın yaptığı projeleri onaylarken, %63’lük kesim ise bu projeleri  onaylamadı.

Quinnipiac Üniversitesi anketinin Yardımcı Direktörü Tim Malloy, Trump’ın karakter özelliğine ilişkin görüşlerin, ABD ekonomisi ile ilgili iyimserliğin etkisiz hale getirilmesine hizmet edebileceği söyledi.

Seçmenler Trump’ın %63’e %34’lük bir farkla dürüst olmadığına ve %59’a %39’luk farkla iyi bir liderlik becerisine sahip olmadığına inanıyor.

Kasım 2016’dan beri ekonominin “mükemmel’’ veya ‘’iyi’’ olduğunu söyleyen Amerikalıların yüzdesi aşağıdaki grafikte yer alıyor.

Amerikalılar Ekonomiyi Seviyor - Ama Birçoğu Hala Trump'ı Sevmiyor
Grafik: CNBC

Malloy, CNBC’ye verdiği demeçte ‘’Seçmenlerin içten içe tepkiler göstermesi, Amerikalıların büyüyen bir ekonomiye rağmen henüz Trump ile bağlantı kurmadığını bize gösteriyor.’’ dedi.

Anketteki bir diğer veri göstergesi, Amerikalıların ekonomiyi nasıl gördüklerine dair biraz ışık tutuyor. Anketin gösterdiğine göre seçmenlerin büyük bir yüzdesi – %49’u –Trump’ın ekonominin mevcut durumundan eski Başkan Obama’ya göre daha fazla sorumlu olduğunu düşünüyorlar.

Beyaz Saray, anketle ilgili açıklama talebine hemen yanıt vermedi.

Trump, Amerikan projelerinde büyümeyi teşvik edeceğini ve şirketleri yabancı operasyonlarını ABD’ye taşıma konusunda cesaretlendireceği konusunda söz vererek Beyaz Saray’ı kısmen kazandı denilebilir. Aynı zamanda Trump tekrar tekrar ajandasının çalıştığının/işe yaradığının kanıtı olarak aylık iş rakamlarını ve borsa kayıtları olduğunu vurguladı.

Yazan: Jacob Pramuk

Çeviren: Sefa Altuntaş

Kaynak: CNBC

-Advertisement-

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here