Pazartesi, Mayıs 27, 2024

İşsizlik Rakamları Belli Oldu! İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

İşsizlik Rakamları Belli Oldu! İşsizlik Maaşı Ne Kadar? Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, “İstihdam sayımız 63 bin kişi artarak 31 milyon 716 bine yükseldi. İşsiz sayımız 193 bin kişi azalarak işsizlik oranı yüzde 9,5 olarak gerçekleşti” dedi.

İşsizlik Rakamları Belli Oldu! İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda, Mayıs ayı istihdam sayısı ve işsizlik oranlarını açıkladı. Açıklama çerçevesinde, işsizlik oranının yüzde 0,5 oranında gerileyerek yüzde 9,5 seviyesinde gerçekleştiği ifade edildi. İşsiz sayısının ise bir önceki aya göre 193 bin kişi azaldığı belirtildi. Açıklamada istihdam edilenlerin sayısına da yer verildi.

İşsizlik Rakamları Belli Oldu! İşsizlik Maaşı Ne Kadar?
İşsizlik Rakamları Belli Oldu! İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

Mayıs ayında istihdam edenlerin bir önceki aya göre 63 bin kişi artarak 31 milyon 716 bin kişi olduğu ifade edildi. Bakan Işıkhan, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:
“2023 yılı Mayıs ayında, istihdam sayımız 63 bin kişi artarak 31 milyon 716 bine yükseldi. İşsiz sayımız 193 bin kişi azalarak işsizlik oranı yüzde 9,5 olarak gerçekleşti. İstihdam sayımızı her geçen gün daha da artırarak işsizlikle mücadelemize kararlılıkla devam edeceğiz”.

İşsizlik Rakamları Belli Oldu! İşsizlik Maaşı Ne Kadar?
İşsizlik Rakamları Belli Oldu! İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

Sigortalı çalışanlara yasada belirtilen şartları taşımaları halinde işsiz kaldıkları dönem için belirli süre ve miktarda işsizlik maaşı ödemesi yapılıyor.Yeni asgari ücretten etkilenen kalemlerin başında gelen işsizlik ödeneğinde sigortalının son 4 aylık prime esas kazançları dikkate alınıyor.

2023 yılında en az 4 ay çalışan bir işçi için; işsiz kalması ve gerekli şartları taşıması halinde işsizlik ödeneğinin alt sınırı asgari ücretin yüzde 40’ı, üst sınırı ise yüzde 80’i olarak hesaplanıyor.

Buna göre; Yeni asgari ücretle işsizlik ödeneğinin en düşüğü 5 bin 325 lira, en yükseği ise 10 bin 650 lira şeklinde uygulanacak.

İşsizlik Rakamları Belli Oldu! İşsizlik Maaşı Ne Kadar?
İşsizlik Rakamları Belli Oldu! İşsizlik Maaşı Ne Kadar?


İşsizlik Ödeneğinden Yararlanma Koşulları

 • Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,
 • Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak,
 • Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,
 • Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak,

İşsizlik Ödeneğine Başvuru

Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine başvurmak gerekmektedir. Başvuru, İŞKUR birimine şahsen gelerek veya elektronik ortamda www.iskur.gov.tr adresinden yapılabilir. Mücbir sebepler dışında 30 gün içerisinde başvurulmaması halinde, başvuruda gecikilen süre, toplam hak sahipliği süresinden düşülmektedir.

İşsizlik ödeneğinin ödenebilmesi için sigortalı işsizlerin iş almaya hazır durumda olması gerekmektedir. İşsizlik ödeneği başvurusu ile kişinin iş arayan kaydı yapılmakta veya güncellenmektedir. Böylece sigortalı işsizlerin danışmanlık, işe yerleştirme ve mesleki eğitim hizmetlerini alması sağlanmaktadır. Dolayısıyla, vekâletname ile başvuru yapılması imkanı bulunmamaktadır. 


İşsizlik Ödeneğine Hak Kazananlara Sunulan Hizmetler

 • İşsizlik Ödeneği
 • Genel Sağlık Sigortası Primleri
 • Yeni bir iş bulma
 • Meslek geliştirme, edindirme ve yetiştirme eğitimi

İşsizlik Ödeneğinin Süresi

hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde;

 • 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,
 • 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,
 • 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün,

süre ile işsizlik ödeneği verilmektedir.

Popüler Akım
Popüler Akım, siyaset, ekonomi, spor, kültür-sanat, tarih, moda, bilim&teknoloji ve sinema gibi birçok alanda çeviri ve denemeler yayınlayan bir sosyal medya platformudur.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Son Yazılarımız