Absinthe – Yeşil Peri Etkisindeki Ressamlar ve Resimleri

1
5150
absent
Viktor Oliva

“İlk kadehten sonra olayları istediğiniz, ikincisinden sonra ise istemediğiniz gibi görmeye başlarsınız. Üçüncü kadehten sonra ise, olayları gerçekte olduğu gibi görmeye başlarsınız ki, bu da dünyanın en korkunç şeyidir.”  Oscar Wilde

1792 yılında Fransız Dr. Pierre Ordinaire tarafından bulunan ‘absent – yeşil peri’ uzun yıllar boyunca sanatçılar tarafından “ilham içkisi” olarak anılmıştır.

Bir dönem ressamların en favori içkisi olan absentin en bilindik müdavimleri ise Vincent van Gogh, Edgar Degas, Henri de Toulouse-Lautrec, Viktor Oliva ve Pablo Picasso olmuştur.

-Advertisement-
absent
Viktor Oliva – Absinthe Drinker

Absent, 1840’larda Fransa-Cezayir savaşları sırasında tıbbi amaçlı olarak, özellikle dizanteri ve bağırsak kurtlarına karşı mücadelede yaygın şekilde kullanılmıştır. Bu dönemde askerler absentin tıbbi etkisinin yanı sıra içki olarak da değerini gördüklerinden, savaş bittikten sonra evlerine döndüklerinde bu içkinin ününü yavaş yavaş duyurmaya başlamışlardır.

absent
Salvador Dali

Bu yıllarda Avrupa’da yaşanan üzüm kıtlığından ve talebin fazlalığından dolayı şarap fiyatları bir hayli artmıştır. Alkol üreticileri de az tüketilip çok etkileyecek yeni içkilerin peşine düşmüştür. Absent gibi, hemen hemen tüm sert içkilerin doğuşu da bu dönemde olmuştur.

absent
Albert Maignan – Green Fairy

1850’lerde, III. Napolyon döneminde bir anda moda haline gelen absentin neredeyse binlerce farklı versiyonu ortaya çıkmıştır. Bu dönemde likör olarak sunulan absent, altın çağını yaşamıştır.

Bileşenlerindeki pelin otunun ona yoğun bir yeşil renk vermesinden dolayı “yeşil peri” lakabıyla anılmaya başlamıştır.

absent
Axel Torneman

Artık orijinal haliyle, yani içinde “thujone” maddesi bulunan haliyle sadece Çek Cumhuriyeti’nde üretilen absent, tarihte hiçbir içkide olmadığı kadar sanatın damarlarına karışmıştır ve yaratıcılık dürtüsünün hizmetkarı olmuştur. Yeşil periyi tadıp da ona eserlerinde yer veren ressam sayısı da oldukça çoktur.

İşte bu ressamların eserlerinden birkaçı:

absent
Vincent van Gogh – Still Alive with Absinthe
ABSENT
Pablo Picasso
absent
Henri de Toulouse-Lautrec – Portrait of van Gogh with Absinthe
absent
Edouard Manet – Absinth Mirror
ABSENT
Pablo Picasso – Absinthe Glass
absent
Jean Béraud – Un Cafe Scene
absent
Pablo Picasso – Woman Drinking Absinthe
absent
Albert Anker
absent
Edgar Degas – The Absinthe Drinker
absent
Rafaelli – Absinthe Drinkers
absent
Alfred Brisard – Absinthe Drinker

-Advertisement-

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here