Pazartesi, Mayıs 27, 2024

Asgari Ücrete Tekrar Zam Yapılacak Mı? Ne Zaman?

Asgari ücrete 2022 yılının başında %50 oranında yapılan zam yüksek enflasyon oranları sebebiyle insanların elinden uçtu gitti diyebiliriz. Enflasyon oranı 2001 krizindeki oranları da aşmışken 2022 yılının ilk üç ayında gıda ürünlerine %39.45, ulaşım fiyatlarına ise %49.34 oranında zam yapıldı.

2022 yılı asgari ücreti belirlenirken Merkez Bankası’nın 2022 yılı enflasyon tahmini %7.8 ve Orta Vadeli Program’daki enflasyon tahmini %9.8 iken; 2022 ocak ayında enflasyon %48.69, şubat ayında ise %54.44’e kadar yükseldi. Yani enflasyon oranı yapılan %50’lik maaş artışının üstüne çıktı.

2001 krizinden bu yana yaşanan en yüksek enflasyon oranı ile çalışanlar da iş verenler de işin içinden nasıl çıkacaklarını kara kara düşünüyorlar. Yaşanan bu gelişmeler sonucunda asgari ücrete yapılacak yeni zam da gündemden düşmüyor. Peki 2022’de asgari ücrete tekrar zam yapılacak mı? asgari ücrete ne zaman zam yapılacak? Tüm sorularınızın yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz.

TÜİK Verilerine Göre Tüketici Fiyat Enfeksi (TÜFE)

Tüketicilerin satın aldıkları ürün ve hizmetlerdeki fiyat değişimlerini ölçümleyen tüketici fiyat endeksi ile enflasyondaki artışı inceleyebiliriz.

Asgari Ücrete Tekrar Zam Yapılacak Mı? Ne Zaman?

TÜRK-İŞ açlık sınırı araştırması ise şu şekilde; dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 2022 mart ayında 4.928 ₺, yoksulluk sınırı 16.000 ₺, bekar bir çalışanın yaşam maliyeti 6.474 ₺.

Temmuz Ayında Zam Mı Geliyor?

Enflasyondaki artış sonucunda zam iddialarının konuşulduğundan bahsetmiştik. Gazetecilerin soruları üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan asgari ücret zammı ile ilgili şu açıklamalarda bulundu “Şu anda daha üçüncü aydayız. Yıl ortasına geldiğimiz zaman zaten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanım da önüme mevcut durumu getirir. Zaten Vedat Bey sendikalarla bugüne kadar samimi görüş alışverişinde bulunmuştur. Yapılacak görüşmeler neticesinde de yıl ortasında böyle bir değerlendirme gerektiğinde biz kesinlikle vatandaşımızdan, hele hele işçimizden böyle bir şeyi esirgemeyiz. Veren el alan elden hayırlıdır.”

Yani asgari ücret zammı ile ilgili net bir açıklama yapılmış olmasa da bu konunun değerlendirilme aşamasında olduğu bir aşikar diyebiliriz.

Yıl İçinde Asgari Ücrete Zam Yapılıyor Mu?

2015 yılı ve öncesinde asgari ücrete yıl boyunca iki defa zam yapılıyordu. 2016 yılında asgari ücrete yapılan %30’luk zammın ardından yıl ortasında yapılan zam kaldırıldı. 2016 yılından bu yana yıl ortasında zam yapılmıyor.

2022 yılının temmuz ayında yapılması beklenilen zammı ile Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk kez haziran ayında toplanabilir.

Emeklilere Zam Yapılacak Mı?

2022 yılı için memur ve emeklilere yapılması beklenen %5’lik zammın bu yıl %7.5 olacağını Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamıştı. Enflasyonda yaşanan yüksek artış sebebiyle asgari ücrete yapılması beklenen zam ile emekli ve memurlara da zam yapılacak mı soruları konuşulmaya başlasa da şu an için böyle bir konunun gündem olmadığını söyleyebiliriz.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Son Yazılarımız