Salı, Mayıs 21, 2024

ASMR Nedir, En Çok İzlenen ASMR İçerikleri Nelerdir?

 Günlük hayatımız son derece stresli, herkesin rahatlamak için özel çözümleri var. Meditasyon yapma, günlük yazma, kitap okuma, derin derin nefes alma gibi pek çok eylemle rahatlıyoruz. Bunun yanı sıra, dijital dünyanın bu konudaki çözümleri de muhteşem. Özellikle Youtube mecrası bu konuda milyonlarca içerikle dolu. Bu içeriklerden son zamanların en meşhur olanı ise: ASMR videoları. Binlerce Z kuşağı katılımcısıyla yapılan 2022 Ipsos anketi, gençlerin %83’ünün rahatlamak için huzur veren YouTube içeriklerini kullandığını gösteriyor. ASMR içerikleri aslında yıllardır üretiliyor. Aynı zamanda bu kategorinin en çok izlenen videolu içerikleri olmaya devam ediyor. Bahsettiğimiz Z kuşağı, en büyükleri 25 yaşında olan genç bir gruptan oluşuyor. 

ASMR Ne Demek?

ASMR’ın açılımı nedir; “autonomous sensory meridian response”tur. Türkçe karşılığı ile; otonom duyusal meridyen tepkinin kısaltması. ASMR videoları derken, genellikle durağan görüntüler ve sesler içeren rahatlatıcı, sakinleştirici videolardan bahsetmekteyiz. ASMR içeriklerde genellikle fısıldayarak konuşan ya da konuşmadan hafif sesler çıkaran insanlar oluyor. Bu sayede dinleyenler rahatlayabiliyor. Enselerinden kafalarına kadar ve vücutlarında tatlı bir ürperti oluşabiliyor. Bu tür bir deneyim yaşayan kişiler için asmr “beyin masajı”nı ifade ediyor. İstatistiklerde ise şöyle bi durum gözleniyor: sadece 2021’de YouTube’da ASMR ile ilgili videolar 65 milyardan fazla görüntülenme aldı. Sektördeki büyük kurumlar bile bu trende yönelik çalışmalar yapmaya başladı. Örnek verecek olursak; Londra’daki Victoria and Albert Müzesinin, koleksiyonundaki eserlerle rahatlatıcı ASMR sesleri oluşturulan “ASMR at the Museum” (Müzede ASMR) adlı bir video oynatma listesi mevcut.

En Çok İzlenen ASMR İçerikleri Nelerdir?

ASMR içerikler pek çok farklı konuda üretilebilmektedir. Yemek yeme ASMR videoları, Turşu gibi sert ve sulu meyve sebze yeme asmr içerikleri, uyku ASMR videoları, makyaj ASMR videoları, Cilt bakımı ASMR videoları ya da bakım ASMR videoları, Saç tarama, tırnaklarla cisimlere dokunma, fısıldama ASMR videoları, sessizce hikaye anlatma ASMR videoları gibi özellikle bazı haz veren duyularımızı çağıran ve ensemizden yukarı doğru bir iç gıdıklanması deneyimi yaşatan ASMR içeriklerinin tamamı diyebiliriz. Bu konuda çok başarılı Youtube içerik üreticileri var.

ASMR Nedir, En Çok İzlenen ASMR İçerikleri Nelerdir?

Özellikle ASMR içerik üretimine odaklanarak milyonlarca kişiye keyif veren videolu  içeriklerden bahsediyoruz. İnsanların yanı sıra ASMR videolarını izlerken eğlenceli vakit geçirebileceğiniz hayvan ASMR içerikleri bile mevcut. Örneğin: Orangutan ASMR ve Primat ASMR videoları 🙂 Bu keyifli deneyimi hayvanlar aleminden de dinlemek oldukça eğlendirici bir hal alıyor doğrusu. ASMR’ın ne olduğunu ve hangi amaçlara hizmet ettiğini öğrendiysek, yazımızın devamında hangi kuşağın ASMR içeriklerini en yoğun olarak tükettiğini ve dijital dünyada varlığını sürdüren işletmelerin ASMR içerikleriyle nasıl kitlelerine ulaşabileceğine göz atalım.

Z Kuşağı Favori İçeriklerini Tekrar İzleme Eğiliminde

Son araştırmalar, Z kuşağının yüksek konfor için eski içerikleri izlemeye olan eğilimin arttığını gösteriyor. Kullanıcılar, eski videoları tekrar tekrar izliyorlar. Bunun yanı sıra içerik üreticiler sıradan işler yapsa bile favori kanallarını sık sık kontrol ediyorlar. Z kuşağının %69’u kendilerini rahat hissettiren içerik üreticileri veya içerikleri sıkça tekrar izlediklerini söylüyorlar. Jenerasyonun %82’si özlediği içerikleri tekrar izlemek için YouTube kanalını kullanıyor.  Kendinizi iyi hissetmediğiniz zamanlarda sevdiğiniz bir filmi veya TV programını tekrar izlediğinizi düşünün. Mutlaka sizde eski duyguları canlandıracak ve mutluluk verecektir. Z kuşağı da bunun bir benzer örneğini Youtube üzerinden gerçekleştiriyor. Z kuşağı,  favori içerik üreticisinin günlük işlerini yaptığı, resim çizdiği, seyahat ettiği, okula gittiği, temizlik yaptığı, makyaj yaptığı ve bu esnada sohbet ettiği uzun vloglar izlemekten keyif alıyor.

Dijital Dünyada Varlığını Sürdüren İşletmeler Z Kuşağına Nasıl Ulaşabilir?

Peki Z kuşağının bu içerikleri tercih etmesindeki içgörü nedir? Öncelikle Z kuşağı grubu, pandemi ve iklim durumunun alarmlarıyla büyümeye devam etmekte. Dolayısıyla bu kuşak endişeye ve strese yatkın durumda. Yapılan araştırmalar da internette rahatlatıcı videolar izleyerek streslerini azaltmaya çalışan genç kuşağa dair bilgileri bizlere sunuyor. Youtube platformunda ilham aldıkları içerik üreticilerini uzun süreler boyunca takip ederek onların videolarıyla huzur buluyorlar. İçerik tüketicileri her zaman hayatlarına değer katan alakalı içerikleri sorgular. Artık pazarlama stratejilerinizde Z kuşağıyla daha güçlü bir bağ kurabilirsiniz. Örnek olarak, Z kuşağı gençlerine uzun süreli, rahatlatıcı videolar yayınlayan bir YouTube içerik üreticisiyle iş ortaklığı yaparak bu kitleye kolayca ulaşabilirsiniz. Genç kitlenizle bağ kurabilmek istiyorsanız, onların güvende ve rahat hissettiği durumları yakalamalısınız. Verilere dayanmadan kulaktan dolma bilgilerle hareket etmemenizi bu konuda önemle rica ediyoruz. Geçmiş dönemde, genç kuşaklar genellikle yüksek sesli müzik, risk alma cesareti ve kısa dikkat süresi ile sıklıkla ilişkilendiriliyordu. Bu yazıda yer verdiğimiz gerçek veriler ve analizler ise bu basmakalıp görüşlere karşı koymakta. Yazımızda da açıkça görüyoruz ki  Z jenerasyonu da aslında  herkes gibi yalnızca hayatın stresiyle başa çıkmak için bu içeriklere başvuruyor.

ASMR Nedir, En Çok İzlenen ASMR İçerikleri Nelerdir?

Bugünkü yazımızda özetle; ASMR içerik nedir, ASMR açılımı, en çok izlenen ASMR video konuları, ASMR videolarını en çok hangi kuşağın izlediğini ve ASMR içeriklerini işletmelerin pazarlama stratejilerinde nasıl kullanabileceğine değindik. Bu içeriğimizde referans aldığımız en önemli kaynak Google‘ın güncel ve güvenilir araştırmalarına yer verdiği dokümanlarıdır. Daha fazla ilgi çekici, güncel ve popüler konuları yakından takip etmek istiyorsanız Popüler Akım‘ı ziyaret etmeyi unutmayın.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Son Yazılarımız