Pazar, Mayıs 19, 2024

Bir Yeşilçam Yıldızını Daha Kaybettik! Fatma Girik Kimdir?

Fatma Girik öldü mü? Türk sinemasının usta oyuncularından Fatma Girik, 24 Ocak pazartesi günü hayatını kaybetti. Filmleri ile yüzlerce insanı etkilemiş olan oyuncunun vefatını Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin duyurdu. Deniz gözleri ve zarafetiyle herkesi etkilemeyi başaran oyuncu son yolculuğuna uğurlanırken, biz de Fatma Girik’le ilgili merak edilen her şeyi yazımızda derledik.

Fatma Girik Neden Öldü?

Bodrum’da yaşayan Fatma Girik, Hidrosefali hastalığı sebebiyle 6 ay önce İstanbul’a tedavi için gelmişti. Beyinde su toplanmasına sebep olan bu hastalık sebebiyle bir süredir yoğun bakımda tedavi görmekteydi. Bu hastalığın yanı sıra Fatma Girik, Covid-19’a bağlı olarak çoklu organ yetmezliği sebebiyle vefat etti. 79 yaşında hayata gözlerini yuman oyuncunun ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

Peki Usta Oyuncu Fatma Girik Kimdir? Nerede Doğmuştur, Nerelidir?

Bir Yeşilçam Yıldızını Daha Kaybettik! Fatma Girik Kimdir?

Fatma Girik 1942 yılının 12 Aralık günü doğmuştur. İstanbulludur. Çocukluğunu ve gençliğini İstanbul’da geçiren Girik, Cağaloğlu Kız Lisesi’nden mezun olmuştur. Oynadığı ilk başrol filmi “Leke”dir. Leke filmi ile pek kendini gösteremese de, Memduh Ün’ün yönetmenliğini yaptığı “Ölüm Peşimizde” filmi ile Türk sinemasında dikkat çekmeyi başarmıştır. Ölüm Peşimizde filminden sonra kariyerinde sıçrayış yaşayan Fatma Girik, 180’in üzerinde filmde yer almıştır.

Sadece oyunculuğu ile değil siyasetçi kişiliğiyle de gündemden düşmeyen sanatçı, 1989-1994 yılları arasında Sosyaldemokrat Halkçı Parti’den Şişli Belediye Başkanlığı yapmıştır. Yazımızın devamında Fatma Girik’in oynadığı en iyi filmleri inceleyebilirsiniz.

Fatma Girik’in Eşi Kim?

Bir Yeşilçam Yıldızını Daha Kaybettik! Fatma Girik Kimdir?

Fatma Girik’in yönetmen Memduh Ün ile 57 yıl süren bir ilişkileri olmuştur ama evlenememişlerdir. Memduh Ün, Cahide Şen isimli bir kadınla evlidir ve Cahide Hanım, boşanırlarsa intihar edeceğini söylediği için Memduh Ün eşinden boşanmamıştır. Bunun yanında Memduh Ün ve Fatma Girik, Memduh Ün’ün ölümüne kadar birlikteliklerini sürdürmüşlerdir.

Fatma Girik’in hiç çocuğu olmamıştır. Bunun yanında koruyucu annelik yaparak bir kız çocuğu büyütmüştür.

Fatma Girik’in Oynadığı En İyi Filmler

  1. Japon İşi
  2. Köroğlu
  3. Postacı
  4. Kaçak
  5. Ezo Gelin
  6. Satın Alınan Koca
  7. Kanlı Nigar
  8. Yaşam Kavgası
  9. Yılanların Gücü
  10. Namus

Siyasetçi ve Oyuncuların Fatma Girik’in Vefatı ile İlgili Attığı Twitler

Yeşilçam’ın yıldız oyuncularından olan Fatma Girik’in ölümü pek çok siyasetçi ve oyuncu tarafından üzüntüyle karşılandı. Twitter’da gündem olan Fatma Girik ile ilgili atılan bazı tweetler;

Bir Yeşilçam Yıldızını Daha Kaybettik! Fatma Girik Kimdir?
Bir Yeşilçam Yıldızını Daha Kaybettik! Fatma Girik Kimdir?

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Son Yazılarımız