Pazar, Mayıs 19, 2024

Boris Johnson Neden İstifa Etti?

İngiltere Başbakanı Boris Johnson Neden İstifa Etti? İstifa haberi piyasaları olumsuz bir şekilde etkiledi.

Kabinesi ve partisinde yaşanan istifalar, başbakanlıkta Kovid-19 kısıtlamalarını ihlal eden partiler gibi bir dizi olayın ardından üzerinde istifa baskısı oluşan İngiltere Başbakanı Boris Johnson, bugün Muhafazakar Parti liderliğinden, sonbaharda ise parti liderlik seçiminin ardından başbakanlıktan istifa edeceğini açıkladı.

Boris Johnson Neden İstifa Etti?
Boris Johnson Neden İstifa Etti?

Boris Johnson Neden İstifa Etti?

Johnson’ın 2019’da Theresa May’in istifasıyla göreve gelmesinden aylar sonra ortaya çıkan Kovid-19 salgını nedeniyle tüm dünyada toplanma, sokağa çıkma ve toplu etkinlik düzenleme yasakları uygulanmaya konuldu.

Tüm ülkede vatandaşların evlerinde dahi belirli sayının üzerinde kişiyle bir araya gelmesinin yasaklandığı dönemde Johnson’ın Başbakanlık Ofisi 10 Numara’da düzenlenen partilere katıldığı iddialarının ardından Johnson’a, parti üyelerinden, milletvekillerinden ve halktan istifa çağrıları gelmeye başladı.

Başta bu iddiaları yalanlayan Johnson, çeşitli etkinliklere Başbakanlık çalışanlarına teşekkür etmek gibi amaçlarla katılıp bir konuşma yaptığını, ardından da ayrıldığını belirtti.

Johnson, bu etkinliklerde hiçbir şekilde Kovid-19 kısıtlamalarının ihlal edilmediğini iddia ederken, istifa çağrılarına karşı Kıdemli Müsteşar Sue Gray’in konuya ilişkin raporunun sonuçlanmasının beklenmesi gerektiğini söyledi.

Ancak Gray’in raporu, Johnson’ın ifadelerine göre kendisini bile dehşete düşürdü. Johnson’ın 12 partiye katıldığı, partilerde Kovid-19 kısıtlamalarının ihlal edildiği, temizlik ve güvenlik personelinin “kabul edilemez” muamelelere maruz bırakıldığı ifadelerinin yer aldığı raporun ardından Johnson özür diledi ancak istifa etmeyeceğini açıkladı.

Boris Johnson Neden İstifa Etti?
Boris Johnson Neden İstifa Etti?

Johnson’a, Haziran 2020’de kendi doğum günü partisine katıldığı gerekçesiyle para cezası da kesildi.

Yerel seçimlerde 12 belediye ile 460 belediye meclis sandalyesi kaybedildi

Mayıs ayında düzenlenen yerel seçimlerde yaşanan belediye ve belediye meclisi kayıpları da Johnson üzerindeki istifa baskısını artırdı.

İngiltere, Galler ve İskoçya’da 12 belediye ile 460’dan fazla belediye meclis üyeliğini kaybeden Muhafazakar Parti’nin Londra’daki kalesi niteliğindeki Wondsworth ve Westminster dahil 6 belediyeyi ana muhalefetteki İşçi Partisi kazandı.

Bu seçim, İskoçya’da ise üçüncü parti konumuna gelen Muhafazakarların son 10 yılda kazandığı en kötü ikinci başarısızlık oldu.

Seçim sonuçları ardından aralarında milletvekilleri ve partinin yerel temsilcilerinin bulunduğu isimlerden Johnson’a istifa çağrısı ve eleştiriler geldi.

Johnson bu olayların ardından parti liderliği için haziranda düzenlenen güven oylamasını kazanarak koltuğunu korudu.

Bildiği taciz iddialarına rağmen yaptığı görevlendirme tepki çekti

Johnson’ı bugünkü noktaya getiren olayların son halkası olan kabinedeki istifalar ise Muhafazakar Parti milletvekili ve Grup Yöneticisi Chris Pincher’e yönelik taciz suçlamalarının ardından geldi.

Haziran sonunda ortaya çıkan iddiaların ardından Pincher istifa etti, 1 Temmuz’da ise 10 Numara, Johnson’ın iddialarla ilgili bilgisi olmadığını açıkladı.

Ancak 5 Temmuz’da geçmişte Dışişleri Bakanlığında görev yapmış Lordlar Kamarası Üyesi Simon McDonald, 2019’da dönemin Dışişleri Bakanı Johnson’ın bakanlığın üst düzey yetkililerince Pincher hakkında bilgilendirildiğini açıkladı.

Johnson bu konuda ise Pincher’a görev verdiği için özür dilemiş ve büyük pişmanlık duyduğunu dile getirmişti.

Pincher’la ilgili iddialardan haberdar olmasına rağmen onu parti içinde görevlere getiren ve bilgisi olmadığını söyleyen Johnson, parti içinde ve dışında yalan söylemek ve sorumlu davranmamak suçlamalarıyla da karşı karşıya kaldı.

İki gün önce atanan bakan istifa etti

Tüm bu suçlamaların ardından son iki günde bazıları bakan olmak üzere hükümetten ve partisinden istifa edenlerin sayısı 60’a yaklaştı.

Kabinede ilk istifayı 5 Temmuz’da Maliye Bakanı Rishi Sunak ve Sağlık Bakanı Sajid Javid verdi. İkiliyi takip edenler arasında kabinede uzun süredir görev yapanların yanında yeni atananlar da yer aldı.

İki gün önce Eğitim Bakanlığına getirilen Michelle Donelan, görevinin 35. saatinde istifa ederken, yine iki gün önce Maliye Bakanlığına getirilen Nadhim Zahawi ise Johnson’a istifa etme çağrısı yaptı.

Tüm bu yaşanan gelişmelerle üzerindeki istifa baskısı artan Johnson, bugün parti liderliğinden istifa etti. Johnson, sonbaharda yapılacak Muhafazakar Parti liderlik seçimi ardından başbakanlıktan da istifa edecek.

Not: Bu metin AA’dan alınmıştır.

Popüler Akım
Popüler Akım, siyaset, ekonomi, spor, kültür-sanat, tarih, moda, bilim&teknoloji ve sinema gibi birçok alanda çeviri ve denemeler yayınlayan bir sosyal medya platformudur.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Son Yazılarımız