Cumartesi, Mayıs 18, 2024

Çavuş Pepper Günündeki 10 Olağanüstü Şey

Çeviren: Pınar Kürekçi

Sgt. Pepper’ın Yalnız Kalpler Kulübü, Beatles’ın yüksek standartları için bile dikkate değer bir albüm ve pop müziğin havai zamanlarını anımsatıyor. Ama ne şaşırtıcı saykodelik heves, müzik salonu potporisi, Hint klasik klasik müziği ve kavramsal sanat vakumlandı ne de bu sırada olan tek ilginç olaydı. Aslına bakılırsa alakasızdı.

The Beatles Bu, daha sonra dünyada Çavuş Pepper’ın girişinin ve 1 Haziran 1967’de olan diğer kültürel etkinliklerin de televizyonda, radyoda, edebiyatta ve spordaki anlık görüntüsü oldu. Bu yüzden, albüme Dansette ailesinin durumunu koymak bir şişe Corona açmak, bir dilim kara orman pastası kapmak ve dalmaktı.

  1. BBC One’da Dee Zamanı

Çavuş Pepper Günündeki 10 Olağanüstü Şey

1967’de televizyonlar çok farklıydı. Sadece üç kanal vardı. Birçok televizyon siyah beyaz ekrandı ve yayın 24 saat yayın yoktu. Ama bazı şeyler aynı kaldı, Graham Norton ya da Jonathan Ross’un yazışma şovu gibi. 1 Haziran akşamı Simon Dee, ev sahipliğini yaptığı Dee Show’da İngiliz komedyen Thora Hird’i şarkıcı Julia Rogers’ı, film yazarı Bernard Herrmann’ı ve Amerikalı komedyen Stubby Kaye’i sıcakkanlılıkla ağırladı.

Kuzeyli Dans Orkestrası’ndan ve bir yıl öncesinde Beatles’ın Norwegian Wood (The Bird Has Flown)’a kapak yapan ve şaşılacak derecede birçok isme sahip olan folk grubu Frugal Sound tarafından müzikal destek geldi.

  1. McDonald’s İlk Uluslararası Restoranını Açtı
İlk Mcdonald's Restaurant'ı
İlk Mcdonald’s Restaurant’ı

Belki şimdilerde önemli bir olay gibi görünmese de, ilk McDonald’s restoranı 1 Haziran 1967 Aşk Yazı’nın ortasında Birleşmiş Devletler’in dışında Richmond, British Columbia’da bayiliğini açarak servise  başladı. Burger zinciri Birleşik Krallık’a 1974’e kadar ulaşamadı.

  1. David Bowie İlk Albümünü Piyasaya Sürdü

Çavuş Pepper Günündeki 10 Olağanüstü Şey

Çavuş Pepper piyasaya sürüldüğünde, bundan önce çıkan birkaç albüm daha müzik marketlerde yerini almıştı. 11 Mayıs’ta Country Joe and The Fish Electric Music for the Mind and Body’yi, 26 Mayıs’ta Mother of Invention Absolutely Free’yi çıkarmıştı. Paul Beaver Zodiac: Cosmic Sounds denen müzikal astroloji yorumunu yayınlarken The Ventures bile Super Psychedelics albümünü piyasaya sürmüştü.

Buna karşın, Dwid Bowie’nin aynı adlı albümü hala sanatsal bir şekilde kendini arayan bir adam olarak Londra merkezi hevesi koleksiyonundan Lionel Bart ve Anthony Newley arasında bir yerlerde 1 Haziran’da piyasaya sürüldü.

İlginç bir not olarak, Çifte Bela filminden ve şarkılardan oluşan Elvis Presley albümü de 50’lerin 60’ların ve 70’lerin orijinal albümlerinin aynı zamanda piyasaya sürüldüğü 1 Haziran 1967 tarihinde çıktı.

  1. The Kinks Top of The Pops’ta

Çavuş Pepper Günündeki 10 Olağanüstü Şey

Beatles’ın şaheserinin açığa çıktığı hafta, bir numaralı Single The Tremeloes’ın mutluluk veren Silence Is Golden’ı yakın zamanda Procol Harum’un daha da mutluluk veren Whiter Shade ile yer değiştirdi. O haftanın Top of the Pops’u Dee Time’ın bitişinden yarım saat sonra reklam olarak yayınlandı, sunucu Pete Murray, The Tremloes’in, The Hollies’in, Vince Hill’in, Engelbert Humerdinc’in ve New Vaudevile Band’in önceki gösterilerini bant kaydından ve The Small Faces ve P.P.rnold’un yeni film çekimlerini sundu. Hepsinin en iyisi hala ikinci sırada yer alan The Kinks’in (oldukça mutluluk da veren) Waterloo Sunset’iydi.

Bir de 13 numarada The Gojos’tan Arthur Conley’in Sweet Soul Music’iyle dans rutini vardı – muhtemelen bazı enerjik halı kesimlerinden dünyayı mahrum bırakıp The Dubliners’ın Seven Drunken Nights’ı  yeni 10 numara oldu.

  1. The Mersey Sound

Çavuş Pepper Günündeki 10 Olağanüstü Şey

Beatles yeni albümünü kutlarken, bir başka sanatsal yüksek su izlerine Liverpool’da ulaşıldı. Penguen Kitapçılık  25 Mayıs’ta rock ve pop müziğin toplumdaki aynı genç konu dışı demode eski versiyonunu getiren The Mersey adlı şiir koleksiyonunu yayınladı. Bu Liverpool’dan üç şairin, Adrian Henri’nin, Roger McGough’un ve Brian Patten’in eserlerini içeriyordu. Komik ve etkileyici yazarların tümü, modern yaşamla bilgilendirildi ve kasten ulaşılabilir olması onları oldukça popüler yaptı. The Mersey Sound dünyanın en çok satan şiir antolojilerinden biri olarak beş yüz bin kopyadan fazla sattı.

  1. Duble 007

Çavuş Pepper Günündeki 10 Olağanüstü Şey

Film seyircileri 1 Haziran 1967’de çıkan iki James Bond filmi arasında kaldı. Nisanda çıkan Casino Royale, Ian Fleming’in ilk bond romanını gevşekçe alaya alıyordu, David Niyen’in James Bond’u oynadığı filmde Peter Sellers, daha önce Dr.No’da görünen Ursula Andress, Woody Allen ve Orson Welles yardımcı oyunculardı. Film Burt Bacharach tarafından puanlandı, bu her şeyi Austin Powers yaptı Austin Power öncesi yaptı ve Austin Powers’tı.

Ama 12 Haziran’da You Only Live Twice çıktı, Bond’un ellinci sinemaya uygun çıkışıydı ve sonunda 1971’de Diamonds are Forever’la dönen Sean Connery’nin nükteli bir şekilde Martinis’i Roger Moore’a resmi olarak bırakmadan önceki son başrolüydü.

7. Rangers nerdeyse Avrupa Kupa Galipleri Kupası’nı kazanıyordu

rangers munih
Maçtan bir kare

Glasgow Rangers’ın, bir önceki gece Nuremberg’de Bayern Münih’le zorlu bir maç oynayarak Avrupa Kupa Galipleri Kupası’nı kazanmayı kaybetmesi, 1 Haziran’da güneş doğarken, İskoç futbol taraftarlarının güne bayağı sıkıntı içinde gireceklerini gösteriyordu. Bayern Münih’in bazı oyuncularıın cezalı olmasına rağmen, ki bunlara Sepp Maier, Franz Beckenbauer ve Gerd Müller, Glasgow Rangers maçın büyük bölümünü gol atamadan geçirdi ta ki ilk yarı bitene kadar. Maçın normal süresinde Rangers’ın bir golü sayılmadı. Bu sonuç maçı uzatmalara götürürken, uzatmalarda Bayern Münih oyuncusu Franz Roth Rangers’ın katı savunmasına karşın golü bulmayı başardı.

 8. Gabriel Garcia Marquez Nobel Edebiyat ödülünü kazandı
Gabriel Garcia Marquez
Gabriel Garcia Marquez

En azından İngilizce okurlar için bir başka zaman alan gelişme, Yüzyıllık Yalnızlık 30 Mayıs 1967’de çıktı ve sadece İspanyolcası mevcuttu. Gabriel García Márquez bu hummalı başarıyla Çavuş Pepper’ınkine benzer bir tepkiyle karşılaştı, sadece eleştirel kabulle değil ayrıca Tüm İspanya ve Latin Amerika’daki gürültücü kalabalıklar tarafından da geniş ölçüde destek gördü. Buendía ailesinin hikayesini anlatan kitap 1970’e kadar İngilizce’ye çevrilmedi, ama bu benzer bir tepkiye yol açtı ve Gabriel nihayet 1982’de Nobel edebiyat ödülü kazandı.

  1. Korsan radyonun son günleri

Çavuş Pepper Günündeki 10 Olağanüstü Şey

1960’lardaki ses yükselişi Radyo Caroline ve Radyo London gibi korsan radyo istasyonları tarafından fazlasıyla desteklendi, genç dinleyicilere hitap eden pop ve rock müziğin geniş kapsamlı türü henüz BBC’nin çıkışlarından biri olmamıştı. 1 Haziran’da, muhtemelen 10-15 milyon dinleyicisi olan on istasyon vardı.Bunlar,kıyıdan uzak gemilerden veya terkedilmiş uluslar arası deniz kenarı hisarlardan gelmesi şartıyla sağlanan tamamen yasal yayınlardı, ama günleri sayılıydı. Ağustosta kanun haline gelen, Deniz Yayıncılık Suçları Yasası’yla kapatıldı, bu, en iyi korsan radyo Djleri Tony Blackburn’den Johnnie Walker’a ve John Peel’e yeni işler veren BBC Radyo 1’in 30 Eylül’deki açılışına denk geldi.

Yıl sonuna kadar, gerçek jinglelar ve sahte reklamlarla beraber kullandıkları şarkılardan oluşan Who Sell Out albümüyle The Who, Radyo London’a kavramsal bir övgü yarattı, bu korsan radyo yayını tarzındaydı.

  1. Tom Stoppard’ın Rosencrantz ve Guildenstern Öldü Oyunu Ulusal Tiyatro’da

Çavuş Pepper Günündeki 10 Olağanüstü Şey

Sonunda, tiyatro vatanında, Çek asıllı oyun yazarı Tom Stoppard’ın Rosencrantz ve Guildenstern Öldü oyununun 1966’da Londra Ulusal Tiyatrosu’nda Londra Edinburgh Festival Fringe’inde galası yapıldı ve 11 Nisan 1967’de sergilenmeye başladı. Kirsty Lang’in nisan 2017’de Stoppard’la yaptığı röportajında dediği gibi, ve bugünlerde yeniden canlandırılan, Daniel Radcliffe ve Joshua McGuire’ın oynadığı absürdist oyun Old Vic ‘’kariyerini başlattı’’.

Londra’daki ilk çıkışından sonra, oyun 1967 ekim ayında New York’ta Broadway’deydi ve 1990’da Hollywood filmine dönüştü. Stoppard’ın kendi yönettiği filmde Gary Oldman Rosencrantz’ı oyarken Tim Roth, Guildenstern’ı canlandıdı.

KAYNAK: BBC

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Son Yazılarımız