Coronavirüs ABD Ekonomisini Vurdu: Milyonlarca İşsiz…

0
667
abd işsizlik

ABD Merkez Bankası FED’in tahminlerine göre coronavirüs şu ana kadar 47 milyon iş kaybına neden oldu ve işsizlik oranı %32’yi buldu.

Milyonlarca Amerikan vatandaşı korona virüs krizinden dolayı işlerini şimdiden kaybetti ve üstelik Federal Reserve tahminlerine göre, zararın en kötüsü henüz gelmedi.

-Advertisement-

Durumun ne kadar kötü olabileceğinin güncel analizlerine göre, Fed St. Louis ekonomistlerinin bölgesel projeleri iş azalımının 47 milyonu bulduğunu ki bu sayısal değer işsizlik oranını %32,1’e doğru ilerlediğini gösterdi.

Coronavirüs ABD Ekonomisini Vurdu: Milyonlarca İşsiz...

Projelerin öngörüleri, St. Louis Fed başkanı James Bullard‘ın yaptığı %30’luk halka açık tahmininden bile daha kötü. Onlar coronavirüs yayılımını durdurmayı amaçlayan hükümet kaynaklı ekonomik durgunluk sonucunda kaybolabilecek risk altındaki işlerin yüksek doğasını yansıtırlar.

“SON 100 YILIN BENZERSİZ BİR KRİZİ”

St. Louis Fed ekonomisti Miguel Faria-e-Castro geçen haftaki bir araştırmasında şöyle ifade etmişti:‘Bu kriz Amerika ekonomisinde son 100 yıldır tecrübe edilen diğer krizlerin aksine oldukça benzersiz bir kriz.’

Faria-e-Castro’nun üstünkörü hesaplamalarında bahsettiği şeyler için birkaç önemli uyarısı var: İş gücünden ayrılabilecek işçileri hesaba katmıyorlar. Bundan dolayı işsizlik oranı manşeti aşağılara iniyor bir diğeri ise son günlerdeki hükümetten onay almış işsizlik yardımlarını genişletecek ve personel maaşlarının kesilmemesi için ödenek bağlanacak teşviklerin etkisini ise tahmin etmiyorlar.

Her halükarda, işsizlik tablosu oldukça karamsar gözüküyor.

Coronavirüs ABD Ekonomisini Vurdu: Milyonlarca İşsiz...
Kaynak: John Nacion | NurPhoto | Getty Images

3.3 milyon Amerikalı 21 Mart’ta sona eren hafta için rekor bir işsizlik sigortası başvurusunda bulundu. Dow Jones tarafından araştırılan ekonomistler bu hafta bu sayıya 2.65 milyon ABD’li vatandaşın daha katılmasını bekliyor. Mart ayı tarım dışı bordro sayımının sadece 56.000 düşüş göstermesi bekleniyor ama bunun nedeni büyük ölçüde, hükümetin sosyal mesafe uygulamasını yürürlüğe koymasından sonra sayımın gerçekleştiği bir örnekleme döneminden kaynaklanan istatistiksel bir bozulmadır.

OLUMSUZ ETKİLENEN SEKTÖRLER NELERDİR?

Faria-e-Castro’nun derlemelerinin önemli olan kısmı, önceki FED araştırmalarının işten çıkarılma riski yüksek olan mesleklerdeki çalışanların 66.8 milyon olduğunu göstermesinden geliyor. Bu meslekler; satış, üretim, yiyecek hazırlama ve hizmet sektörüdür. Ayrıca diğer araştırmalar, kuaför, havayolu görevlisi, stilist ve yiyecek içecek servisi gibi yoğun teması fazla olan mesleklerde çalışan 27.3 milyon insanın olduğu mesleklere dikkat çekiyor.

Coronavirüs ABD Ekonomisini Vurdu: Milyonlarca İşsiz...
Kaynak: Spencer Platt/Getty Images)

Daha sonra bu işçilerin ortalaması alındı ve 47 milyon pozisyonun biraz üzerinde bir kayıp tahmin edildi. Bu, ABD’deki işsizliği 52.8 milyona veya Büyük Buhran zirvesinden üç kat daha kötü hale getirecek. %30 işsizlik oranı, %24,9’luk Büyük Buhran’da ortaya çıkan oranın üzerinde yer alacak. Potansiyel bir parlak taraf, gerilemenin nispeten kısa olabileceği olasılığını da içeriyor.

Geçen hafta yapılan bir CNBC röportajında Bullard işsizlik hakkında şunları söyledi: ‘Hiç yaşanmamış bir işsizlik sayısı olacak fakat bu cesaret kırmasın. Bu beklemediğimiz bir dönem ve virüsten kurtulduğumuzda eğer biz kartlarımızı doğru oynarsak ve her şeyimiz bozulmazsa, herkes işlerine geri dönecek ve her şey yoluna girecektir.’

Çeviren: Duygu Tire

Kaynak: CNBC

-Advertisement-

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here