Cumartesi, Mayıs 18, 2024

Doğru Eşarp Kullanımı İle Tesettür Giyiminizi Eşsiz Hâle Getirin

Doğru eşarp kullanımı, tesettürlü giyim tarzını benimseyenler için büyük önem taşıyor. Şık görünmek, tarzınızı en iyi şekilde yansıtmak istiyorsanız, eşarp seçimi yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğini, yüz şekli ve kıyafet-aksesuar tercihine göre en uygun eşarp bağlama yöntemini bilmelisiniz.

Böylelikle katılacağınız ortama göre; sportif, gösterişli veya şık bir görüntü yakalayarak tüm bakışları üzerinizde toplayabilirsiniz.

Eşarp Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hem sağlığınızı koruyabilmek, hem de istediğiniz mükemmel görünümü elde etmek adına eşarp seçimi yaparken şu hususlara özen göstermelisiniz:

  1. Cilt dostu kumaşlardan yapılmış ürünlere yönelin. Meselâ ipek veya tafta gibi doğal kumaşlar cilde nefes aldırdığı için avantajlıdır.
  2. Kıyafetinize ve cilt tonunuza uygun bir renk tercihi yapın.
  3. Boyut ve kalınlık gibi faktörleri de ihtiyacınıza göre belirleyin. Omuzlarınızı ve göğüs bölgenizi de kapatacak şekilde eşarp bağlamayı tercih ediyorsanız daha geniş ve uzun modeller sizin için doğru bir seçim olacaktır.
  4. Her parçası âhenkli bir duruş sergileyecek tesettür giyim kombinleri için günlük kullanımda ve özel davetlerde farklı eşarp modellerinden yararlanmalısınız. Örneğin; misafirliğe giderken, arkadaşlarınızla buluşurken daha hafif yapılı eşarp çeşitlerini tercih etmenizi öneririz. Düz bir elbise giyecekseniz bunu, desenli bir eşarp ile taçlandırabilirsiniz.
  5. Davet, nişan, düğün ve bunun gibi özel zaman dilimlerinde zarif ve şık görünmek istiyorsanız, yine kıyafetinizin yapısını ve rengini göz önünde bulundurmak durumundasınız. Koyu veya açık, mat ya da parlak oluşunu dikkate alarak en doğru eşarp modelini belirleyebilirsiniz. Kombininizde parlak bir elbiseye yer verecekseniz, eşarbınızın desensiz ve mat bir model olması tavsiye edilir. Daha hareketsiz bir kıyafet seçimine ise piliseli veya desenli eşarplar çok yakışır.

Doğru Eşarp Bağlama Yöntemleri Nelerdir? Eşarp Nasıl Bağlanır?

Yüz şekline ve oluşturulan kombine göre eşarp bağlama stilleri farklılık gösterir. Yüz hatlarınızı vurgulamak, dengeleyip güzelleştirmek ve kıyafetinizin zarafetini ön plana çıkarmak istiyorsanız, en uygun yöntemi tercih etmeye özen göstermelisiniz.

İşte, bilmeniz gereken bazı püf noktaları:

Uzun Yüz Şekline Göre Eşarp Bağlama Yöntemi

Eşarbın salaş ve bol şekilde bağlanması yerine, biraz daha sıkı bağlamayı tercih etmek, bu yüz tipine sahip kadınlar için daha doğrudur. Böylelikle yüzünüz daha oval görünecektir.

Öte yandan bonenin de alın bölgesini hafif kapatacak biçimde öne kaydırılması önerilir. Bunu yapmak, yüzün daha küçük gözükmesine yardım eder. Bone ile eşarbın aynı renkte olması da yine daha küçük ve yuvarlak bir yüz şekli görünümü elde etmenizi sağlar.

Üçgen Yüz Şekline Göre Eşarp Seçimi:

Bu kişiler, yüz şeklinin dengesini korumaya yönelik eşarp seçimi yapmalıdır. Üçgen yüz tipine sahip olanların dar çene ve geniş burun şekli nedeniyle kare eşarp modellerinden birini tercih etmesi uygun olacaktır.

 Ayrıca koyu renk seçimi ise burun ve çene bölgelerindeki dengesizliği gidermeye katkıda bulunabilir.

Kare Yüz Şekline Göre Doğru Eşarp Bağlama

Kare yüz şekline sahipseniz, tercihiniz yüzünüzü yumuşak gösterecek modellerden yana olmalıdır. Eşarbınızı bağlarken sıkmamaya özen göstermelisiniz. Yoksa yüz hatlarınızın daha sert görünmesine yol açabilirsiniz.

Yuvarlak Yüz Şekline Göre Hangi Eşarp Modeli Kullanılmalı?

Bu kişiler ise yüz şeklini uzatacak dik yapılı eşarp modelleri arasından seçim yapmalıdır. Keskin hatlı ve desenli eşarplar da yine yuvarlak yüz şekli olanlar için gayet isabetli bir tercihtir.

Diğer taraftan; yuvarlak yüzlü kadınların, eşarbını çok geriden veya çok salaş bağlaması önerilmez. Aksi takdirde bu, yüzün daha tombul görünmesine yol açar. Eşarbın ön kısmını hafif sivri yapmak daha uyumlu bir görünüm yakalamayı sağlar. Bunun için tok kumaşlar seçmek işinizi daha da kolaylaştırır.

Boneyi de geriden bağlamak daha doğrudur. Çünkü eğer bone alın bölgesini biraz kapatacak biçimde öne getirilirse, yüzünüz muhtemelen daha kilolu görünecektir.

Siz de bu gibi ayrıntılara dikkat ederek daha doğru eşarp kullanımı ile şıklığınıza şıklık katabilir, güzelliği ve konforu aynı noktada buluşturabilirsiniz.

Selçuk Mollaibrahimoğlu
Beykent Üniversitesi (Matematik-Bilgisayar)

Related Articles

- Advertisement -

Son Yazılarımız