Dünyanın En Akıllı Şehirleri Belli Oldu!

0
780

IESE Cities in Motion Index’in yayınladığı bir rapora göre New York şehri iki kez üst üste dünyanın en akıllı şehri olarak gösterildi. Yayınlanan listede Paris ve Londra sırasıyla 2. Ve 3. olarak yerlerini koruduğu görüldü.

Top 10’da yer alan listenin şu şekilde devam ettiği görülüyor;

Tokyo (4), Reykjavik (5), Singapore (6), Seul (7), Toronto (8), Hong Kong (9) ve Amsterdam (10). Listede Avrupa, 25 şehirlik listede 12 şehriyle bir kez daha en iyi performansı gösterdi. Avrupa’yı 6 şehirle Kuzey Amerika, ilk 10’daki sıralamada Asya 4 şehirle ve  Okyanusya ise 3 şehirle takip etti.

-Advertisement-

Dünyanın En Akıllı Şehirleri Belli Oldu!

Akıllı Şehir Nedir?

Yapılan 5. Araştırma endeksinde 80 ülkeden 165 şehrin gelişmişlik düzeyi, akıllı ve sürdürebilir bir şehir olmasının anahtarı olarak görülen 9 ölçüt belirlenmiştir.

1-İnsan sermayesi ( gelişmişlik, caziplik, yetenek gelişimi)

2-Sosyal uyum (bir şehirdeki farklı görüşlere sahip insanların fikir birliği)

3-Ekonomi

4-Çevre

5-Yönetim

6-Şehir planlaması

7-Uluslararası yardım

8-Teknoloji

9- Hareketlilik ve ulaşım (toplu ulaşıma erişim kolaylığı)

Not: Bu endeks,  Profesör Pascual Berrone ve Joan Enric Ricart yönetimi altında IESE Business School’s Center for Globalization and Strategy tarafından düzenlenmiştir.

Akıllı Şehir

Çoğu akıllı şehrin sıralaması yalnızca akıllı teknolojinin kullanımına veya çevresel sürdürülebilirliğin belirli ölçütlerine odaklanırken, bu endekste iyi bir performans sergilemek için bir şehrin farklı öğeler arasında iyi performans göstermesi gerekiyor. Fakat buna karşın, bir şehirde suç ve işsizlik oranları yüksekse o şehir çevre dostu olsa bile kimse burada yaşamak istemiyor.

Burada New York, Paris ve Londra çok iyi performans göstererek listedeki tüm kriterlerde yer almıştır. New York dünyanın en önemli ekonomik merkezi konumunda olduğundan dolayı çoğu kriterde ve şehir planlamasında birinci olmuştur. Londra 2. sırada yer alıyor. Bunun en büyük etkisi; şehrin insanlar için kaliteli iş, okul ve üniversite sağlıyor olmasıdır.

Dünyanın En Akıllı Şehirleri Belli Oldu!

Bu arada Paris, uluslararası turist sayısında en yüksek ikinci şehir olarak listede yer aldı. Aynı zamanda uluslararası gelişmede, mobilize olmada, ulaşım anlamında da metro sistemi, hızlı tren ve bisiklet kullanımında birinci sırada yer aldı.

Ancak bu üç şehir hala sosyal uyum konusundaki meselelerle uğraşıyor ve listedeki bu kriterlerde aşağılarda yer alıyor.  Bu durum, yüksek ekonomik seviyelere sahip birçok şehrin aynı zamanda toplumdaki farklı görüşlere sahip olan insanlar arasında sorunlara yol açabilecek daha fazla adaletsizliğe ve eşitsizliğe sahip olduğunu gösteriyor. Yetkililere göre;

“Bu şehirlerin en büyük zorlukları, kendilerini refah, eşit ve kapsayıcı olan kentsel merkezlere dönüştürmektir.”

Başarının ölçüleceği çeşitli alanlarda açıkça bir denge oluşturmak, genel bir vizyon gerektiren karmaşık ve devam eden bir süreçtir. Montevideo, Bangkok, Kiev ve Doha’da olduğu gibi, tek bir alanda üst sıralarda yer almak yeterli değil, çünkü bu sıralamaların tümünü “dengesiz” şehirler oluşturuyor.

Aslında, sadece seçilmiş bir şehir grubu –Amsterdam, Seul ve Melbourne gibi- her boyutta orta derecede iyi durumda.  Bazı boyutları ise –ekonomik güç, sosyal uyum, çevre ve ulaşım– birleştirmek zordur.

Bangkok
Bangkok

SIRALAMA HAKKINDA

Bu araştırmanın hedefi, belediye başkanlarına, şehir planlayıcılarına, şirketlere ve ilgili gruplara birer çözüm aracı olmak ve şehirlerdeki insanların yaşam kalitesini yükseltmektir. Her kategorideki en gelişmiş şehirleri incelemek, daha fazla yenilik, sürdürülebilirlik, eşitlik ve bağlılık için en iyi uygulamaları belirlemek için bir ilham kaynağı olabilir.

Yapılan son 5. Endeks önceki yıllara göre önemli güncellemeleri içeriyor. Kullanılan göstergelerin sayısı önemli ölçüde artmış ve bazı analizler yeni verilerle zenginleştirilmiştir. Örneğin; terörist saldırı sayısı, ISO 37120 (akıllı şehir standardı olarak bilinir) ve hatta olası değişkenler gibi kişi başına düşen GSYİH tahminleri ve yükselen sıcaklıklar gibi yeni kriterler de yer almaktadır. 

Kaynak: WEFORUM

Çeviren: Marwan Nadhim

-Advertisement-

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here