Cumartesi, Mayıs 18, 2024

En etkili Karın Kası Hareketleri Nelerdir?

Spor salonlarında en çok çalışma yaptığımız bölgeler genellikle karın kasları oluyor. Fit bir vücut için karın kasları olmaz olmazlarımızdandır. Fakat karın kası ya da mide çalışmak da en zor olan bölgedir.

Aslında spor yaptığımız her harekette karın kasları etkilenir. Bu da karın kaslarımızın vücudumuzun ortasında olmasından kaynaklanıyor. Ancak karın kasına direkt olarak etki edecek hareketler var. Buraya odaklanan hareketler kasın kasımızın daha hızlı gelişmesine yardımcı oluyor.

Peki etkili karın kasları için hangi egzersizleri yapmak gerekiyor. Alt, üst ve yan mide kasları için başlıca hareketleri yazımızdan okuyabilirsiniz.

En etkili Karın Kası Hareketleri Nelerdir?
En etkili Karın Kası Hareketleri Nelerdir?

Aşağıda yazdığımız karın kaslarını spordan sonra uygulayabilirsiniz. Karın kasları (six pack) için verilecek olan hareketleri düzgün ve tekrar sayısına uyarak yapmak verimli olacaktır. Hareketler sonrası dinlenme sürelerine de dikkat etmek gerekiyor.

En etkili Karın Kası Hareketleri Nelerdir?

Aşağıdaki hareketlerinde sonlara doğru tekrara sayısını arttırarak yaparsanız daha fazla verim alabilirsiniz. Böylece karın kasları daha fazla gerilmiş olur ve daha fazla yağ yakmış olursunuz.

En etkili Karın Kası Hareketleri Nelerdir?
En etkili Karın Kası Hareketleri Nelerdir?

1. Dumbell ile Mekik Çekme

Tekrar sayısı: 10

Dinlenme süresi: 10 saniye

Nasıl yapılır: Önce sırt üstü yatacağız. Daha sonra iki elimizle göğüs kafesinin önünde bir dumbell’i ya da bir ağırlık plakasını tutacağız. Üst karın kaslarındaki gerginliği hissedecek şekilde gövdemizi kaldırıp indireceğiz. Bu şekilde 10 tekrar yapılacak.

2. Mekik ve Bacak Hareketi

Tekrar sayısı: 10

Dinlenme süresi: 10 Saniye

Hareket nasıl yapılır? Önce ellerimizi başımızın altına yerleştirerek yere yatacağız. Bacakların dizlerin 90 derecelik bir açıyla bükülü olacak şekilde havada olacak. Aynı zamanda gövdemizi yerden kaldırırken bacaklarını göğsüne doğru çekeceğiz. Ayaklar yere değmemeli.

V Şeklinde Mekik hareketi

Tekrar sayısı 12

Dinlenme süresi: 10

Sırt üstü yatarak bacaklarımızı havaya kaldırıyoruz. Daha sonra kollarımızı havaya kaldırıyoruz. Kollar havadayken bacaklarını karnına doğru çek.

4. Mekik Hareketi

Tekrar sayısı: 20

Dinlenme süresi: 20

Popüler Akım
Popüler Akım, siyaset, ekonomi, spor, kültür-sanat, tarih, moda, bilim&teknoloji ve sinema gibi birçok alanda çeviri ve denemeler yayınlayan bir sosyal medya platformudur.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Son Yazılarımız