Cuma, Haziran 14, 2024

Geçmişteki Güzellik Standartları

Merhaba sevgili okur. Bugün ayrı bir güzelsiniz. İçinize selam olsun. Güzelliğin günümüzdeki değişkenliğinin farkında mısınız sahi? Yakında onlar da popülerliğini yitirir. Çok değil yakın tarihte tek kusur kusursuzluğunuz olabilir. Hiçbir insanoğlu nasıl bir bedende doğacağını seçemiyor, ailesini, ırkını, soyunu seçemiyor. Ama geleceğinizin her zaman sizin elinizde olduğunu unutmayın. Kusurlarınız olsun, onlar da sizin bir parçanız. Çatlaklarınızı sevin, bedeninizi, kendinizi sevin ki hayatı sevebilesiniz. Başkalarının sizi sevmesi için olmadığınız biri gibi olmanıza gerek yok, kimsenin hayatınıza yön vermesine izin vermeyin, kendiniz olmazsanız başkasını sevmiş olmazlar mı sizce de? Sizi siz olduğunuz için sevsinler. İnatçılığınızı, huysuzluğunuzu, göbeğinizi sevsinler. Siz bu dünyaya gelmiş eşsiz birer varlıksınız. Sizi acımazsızca eleştirenlere inat çillerinizi gizlemeyin, yara izlerinizden utanmayın. Dar, bedene oturan elbiseleri kilolular da gayet güzel taşıyabilir, onlara neymiş! Çok zayıfsanız da eleştirileri olacaktır, etli butlu olurmuş kadın dediğin diye. Her bir farklılığınız sizi siz yapan şeydir aslında. Günümüz güzellik standartlarına başka bir yazıda yer vereceğim. Öncesinde  geçmişte ki güzellik standartlarına bir göz atalım isterseniz. Bir de bunun uğruna yapılanlara… Buyrunuz…

15. Yüzyıl – Chopine 

Geçmişteki Güzellik Standartları

15. ve 17. yüzyıllarda yaşayan kadınlar, elbiselerini çamurdan korumak ve yüksek bir sosyal konum elde etmek için ‘chopine ayakkabı’ giyerlermiş. Ayakkabı, sahiplerinin kimliği ve statüsü hakkında bilgi verirmiş. Chopine ayakkabılarının yüksekliği 50 cm’ye kadar çıkabildiği için onları giyen kadınlar yürümelerine destek olacak bir hizmetçiye ihtiyaç duyarlarmış.

17. Yüzyıl -Beyaz Ten

Geçmişteki Güzellik Standartları

17. yüzyıl İngiltere’sinde birçok insan gerçek güzelliğin beyaz tende gizli olduğunu düşünüyormuş. Bu nedenle o dönemde yaşayanlar kurşundan ve sirkeden elde edilen karışımla ten renklerini açmaya çalışıyorlarmış. Bu işe yarıyormuş, lakin zamanla sarı rengine çevriliyormuş ve etkisi hiç geçmiyormuş.

Damarlı Gerdan

Geçmişteki Güzellik Standartları

17. yüzyılda kadınlar, doğum yaptıklarını ilginç bir şekilde belli ediyorlarmış. Doğum yapan kadınlar göğüslerini ve omuzlarını mavi kalemle çizip, damar görüntüsü veriyormuş.

Rönesans – Yüksek Alın ve Sıfır Kirpik

Geçmişteki Güzellik Standartları

Bu dönemde, kozmetik yoğun kullanılırmış ve yüksek alın modaymış. Birçok kadın bu görüntüye ulaşmak için saçlarının başlangıç noktasını tıraş edermiş. Ayrıca kirpiklerin güzel görünmediğini düşündükleri için cımbızla tek tek kopartırlarmış.

Victoria Dönemi – Yeşil Elbiseler

Geçmişteki Güzellik Standartları

O dönemde terziler yeni bir renk icat etmişler. Yeni olan bu yeşil renk için arsenik ve bakır rengi kullanılırmış ve bu kumaştan yapılan elbiseler, elbise sahibinin ölümüne neden olurmuş.

20. Yüzyıl: Gamze 

Geçmişteki Güzellik Standartları

1932 yılında icat edilen bu cihaz, kadınların belirgin elmacık kemiklerine sahip olmasını sağlarmış.

  • 1950’lerde perma yaptıran bir kadın;

Geçmişteki Güzellik Standartları

 

  • Max Factor tarafından üretilen buz maskesi; içine su doldurularak buzlukta bekletilen maske, cildin daha taze görünmesini sağlıyormuş. O dönemlerde özellikle Hollywood yıldızları tarafından çok kullanılıyormuş.

Geçmişteki Güzellik Standartları

  • Yüzdeki çilleri yok etmek için kullanılan karbondioksit ile dondurma tedavisi; elektrikli sandalyeye bağlanmış hissi veriyor değil mi?

Geçmişteki Güzellik Standartları

  • Max Factor (fotoğraftaki amca) tarafından icat edilen “doğru makyaj yapma maskesi”; çiviler biraz korkutucu görünüyor.

Geçmişteki Güzellik Standartları

Efnan Nazım
Psikolog

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Son Yazılarımız