Iraklı Ressam: Leyla Attar

0
1765

Çok güzel ve güçlü bir kadını tanıtıp ruhuna esenlik katmak istedim bu yazımda. Güzel gözlü Leyla… Hayatını, kadın sanatçıların Arap dünyasında saygınlık kazanmasına adadı. Adını duyurabildiği kadar duyurdu ve altını hep dolduracak işlerde yer aldı. Peki Leyla neler sığdırdı resimlerine, neden öldürüldü? Buyurunuz…

Iraklı Ressam: Leyla Attar

1944’te Irak’ın Bağdat ilinde doğdu ve 1964-1965 yıllarında Bağdat Güzel Sanatlar’dan mezun oldu. İlk portresini mezun olduktan üç sene sonra yaptı. Eşi Abdulhalik Ciredan ile üç çocukları oldu; Haydar, Zeyneb ve Rim.

-Advertisement-

Iraklı Ressam: Leyla Attar

Gerçekleştirdiği beş kişisel serginin yanında birçok toplu sergiye katılmış, uluslararası sergilerde ülkesini temsil etmiştir. Kuveyt, Bahreyn ve Mısır ödül aldığı ülkelerden sadece birkaçıdır. 1988’de ise uluslararası dalda ödül almıştır. Irak Ulusal Müzesi’nin müdireliğini üstlenmiştir.

George Bush Portresi ve Leyla’nın Ölümü

Iraklı Ressam: Leyla Attar

Leyla 1991 yılında Bush’un portresini yaptı. Ama bu portre öyle pohpohlamak için yapılan bir portre değildi. Sheraton Otelinin girişinde bizzat zemine yapılan portre, Bush’u ayaklar altına alıyordu. Ve portrenin altında “Bush is criminal-المجرم جورج بوش“ (Katil Bush) yazmaktaydı. İşte tam da bu olaydan iki yıl sonra, 27 Haziran 1993 tarihinde evinin yatak odasına bizzat Amerika tarafından bombalı bir saldırı gerçekleştirildi. Saldırı sonucu kendisi ve eşi vefat etti ve evde olan kızı Rim de ağır yaralandı. Geride ise tablolarındaki acı, korku, hüzün ve savaş izlerini bıraktı.

Eserleri

Leyla ile ilgili bilgiler çok kısıtlı, öyle ki birçok eseri ortadan kaybolmuş. Leyla eserlerinde hüznünü gizlemiş, korkularını onlara fısıldamış. Öyle ki onun resmettiği ağaçların yaprakları yok; baharın bırakın yeşilini, kokusu dahi yoktur. Gördüğünüz simalar da ya yalnız ve savunmasız ya da yaralı ve isyankar. Çığlıkları ve sessizliği de duyabilirsiniz şayet. Yaşadığı süre boyunca birden çok savaşa tanık olmuş. Kim bilir, belki birçok sevdiğini yitirdi.

Yaralarını sardığı tabloları:

Iraklı Ressam: Leyla Attar

Iraklı Ressam: Leyla Attar

Iraklı Ressam: Leyla Attar

Iraklı Ressam: Leyla Attar

Iraklı Ressam: Leyla Attar

-Advertisement-

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here