Cumartesi, Mayıs 18, 2024

Kadın Pedlerindeki Fiyat Artışı | Pedler Lüks Mü Temel İhtiyaç Mı?

Kadın pedlerindeki fiyat artışı, kozmetik ürünleri satan mağazalara girdiğimizde yüzümüze tokat gibi vuruyor. Ülkemizde yaşayan pek çok kadının, bu ay mağazaya girdiğinde şoke olmuş bir şekilde raflara baktığına eminim ama kanıtlayamam. Her ay düzenli olarak kullanmamız gereken kadın pedleri sizce lüks mü yoksa temel ihtiyaç mı?

Günümüz dünyasına entegre bir şekilde sosyal hayatın içinde yer alan bir kadınsanız, dağda tecrit hayatı yaşamıyorsanız kadın pedi temel bir ihtiyaçtır. Ekonomik olarak çok da parlak bir dönemde olmadığımızı hepimiz hissediyoruzdur. Yiyecek, içecek, kira, elektrik, doğalgaz derken asgari ücretle yaşamaya çalışan bir kadın için hijyenik ped lüks haline gelmeye başladı diyebiliriz.

Geçtiğimiz Yıla Kıyasla Kadın Pedlerine %50’den Fazla Zam Yapıldı

Kadın Pedlerindeki Fiyat Artışı | Pedler Lüks Mü Temel İhtiyaç Mı?

TÜİK verilerine göre 2020 aralık ayında tanesi 0,66₺ olan kadın pedleri, 2021 yılında 1,05₺ fiyatına çıkarak %50’den fazla zamlandı. Ayda ortalama 42-50₺ arasında tutan kadın pedi masrafının %18’i vergi olarak alınıyor. Peki pedlerdeki vergi düşürülebilir mi? Yorum sizin.

Kadın Pedlerindeki Fiyat Artışı | Pedler Lüks Mü Temel İhtiyaç Mı?

Kadın Pedinin Ücretsiz Olduğu Ülkeler

Ülkemizde kadın pedlerinin ücretleri alıp başını giderken bazı ülkelerde hijyenik pedler ücretsiz olarak kadınlara sunuluyor. Bu ülkeler;

 • İsviçre : Kadın pedlerini ücretsiz olarak dağıtmaya başlayan ilk ülke.
 • Yeni Zelanda : Okullarda ücretsiz ped ve tampon dağıtımı.
 • Amerika : Ilınois, Washington, New York, New Hampshire, Virginia eyaletlerinde devlet okulları hijyenik ped sağlıyor.
 • Fransa : İle-de-France bölgesinde liselerde ücretsiz ped sağlanıyor.
 • Kenya : Kız öğrencilere ücretsiz ped desteği veriliyor.
 • Güney Afrika : Öğrencilere ücretsiz ped sağlanıyor.
 • Botsvana : Okullarda ücretsiz ped veriliyor.
 • Güney Kore : Seoul’deki öğrencilere ücretsiz ped sağlanıyor.
 • Uganda : Ülke çapında tüm okullarda ücretsiz ped dağıtılıyor.
 • Zambiya : Kırsal bölgelerde bulunan okullarda ücretsiz ped veriliyor.
 • Kanada : Birkaç eyalette ücretsiz ped sağlanıyor.

Ülkemizde bazı belediyeler kadın pedine ulaşmada zorluk yaşayan kişiler için çeşitli kampanyalar da başlattı. Bu belediyelerden biri de Küçükçekmece Belediyesi, “Hijyenik ped lüks değil, temel ihtiyaçtır” sloganı ile 10 bin kadına ücretsiz ped dağıtmayı hedefleyen belediyeyi tebrik ediyor; ülke genelinde kadın pedi fiyatlarının düşürülmesi için çalışmalar yapılmasını bekliyoruz. Kadın pedlerindeki yüksek vergi oranının düşürülmesi için meclisimizde de çalışmalar yapılması, kadınların hijyenik pede ulaşımını kolaylaştırması açısından faydalı olacaktır.

Ucuz Kadın Pedlerinin Gerçekleri

Bazı kişilerin aklında oluşabilecek “madem daha ucuz kadın pedlerini kullansınlar” düşüncesine de bir yanıt vermeden geçmeyelim. Elbette bir ürünün pahalı markaları olduğu gibi ucuza da pek çok seçeneği bulunuyor. Bunun yanında son aylarda pek çok kadın bu seçeneği de değerlendirip “aman bir seferlik deneyeyim” diyerek ucuz pedlerden denemiştir. Veee sonuç hüsran; vajinanızı rahatsız eden semsert bir yüzey, her harekette pedin sağa sola kayması, gece uyurken her yerin kan revan olması ve kapanış. Kısacası kullanamayız.

Peki Ne Yapabiliriz?

Kadın Pedlerindeki Fiyat Artışı | Pedler Lüks Mü Temel İhtiyaç Mı?

Hijyenik pedlerin sağlık ürünü adı altında vergilendirilmesi, vergilerinin düşürülmesi veya ücretsiz dağıtılması konusunda talepte bulunabiliriz. Geçtiğimiz ay Leman dergisinin kapağına konu olmuş olan kadın pedi fiyatlarının artışına yönelik eleştirel karikatürü biz de destekliyor, #pedvergisinikaldır diyoruz.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Son Yazılarımız