Perşembe, Mayıs 23, 2024

Kadir Gecesi Ne Zaman? Kadir Gecesi Duaları Nelerdir? 

Kadir Gecesi, İslam inancına göre Ramazan ayının son on gününden biri olan bir gecedir. Bu gece, Kur’an’ın ilk ayetinin Hz. Muhammed’e indirilmeye başladığı ve İslam inancına göre kutsal kitap Kur’an’ın indirildiği gece olarak kabul edilir.

Kadir Gecesi Ne Zaman? Kadir Gecesi Duaları Nelerdir?

Kadir Gecesi’nin hangi gece olduğu Kur’an’da açıkça belirtilmemiştir, ancak İslam geleneğinde genellikle Ramazan’ın son on gününden biri olan 21, 23, 25, 27 veya 29. günlerden biri olarak kabul edilir.

Müslümanlar, Kadir Gecesi’nin diğer gecelerden daha kutsal olduğuna ve duaların, ibadetlerin ve tövbelerin bu gece daha fazla kabul edildiğine inanırlar. Bu nedenle, Müslümanlar bu geceyi ibadet ve dua ile geçirirler. Kadir Gecesi’nin değeri ve önemi, İslam toplumlarında büyük bir coşku ve ibadetle karşılanır. Bu geceyi değerlendirme amacıyla camilere gidilir, dualar okunur ve ibadetler gerçekleştirilir.

KADİR GECESİ OKUNACAK DUALAR

2024 Kadir Gecesi duaları ve sureleri belli oldu. Tüm İslam camiası, fazileti oldukça büyük olan bu 5 sureyi Kadir Gecesi’nde okuyarak ibadetlerini yerine getirebilir.

Yasin

Tebareke

Amme

Kadir Suresi

İnşirah Suresi

KADİR GECESİ ÇEKİLECEK TESBİHLER

100 defa “Elem neşrah leke sadrak”

100 defa “İnnâ enzelnâhü fî leyletil-kadr”

100 defa Resûlullah (s.a.v.)

100 defa İstiğfar ” estağfirullah el azim ve etübü ileyk”

100 defa La ilaheillallah

100 defa Elhamdülillah

100 defa Allahü Ekber

100 defa Sübhanallah

100 defa La havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim

100 defa Subhanallahi vel Hamdülillahi vela ilahe illallahu vallahuekber.

100 defa Salavat getirmek (Allahümme salli ala seyyidina Muhammed ve ala ali seyyidina Muhammed)

– La ilahe illahül hakimül kerimü sübhane rabbis semavati sebği ve rabbi arşil azim. (Hz. Peygamber (s.a.v.) buyurmuştur ki: “Her kim bu duayı üç defa okursa Kadir Gecesini idrak etmiş gibi sevaba nail olur.”

Popüler Akım
Popüler Akım, siyaset, ekonomi, spor, kültür-sanat, tarih, moda, bilim&teknoloji ve sinema gibi birçok alanda çeviri ve denemeler yayınlayan bir sosyal medya platformudur.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Son Yazılarımız