Pazartesi, Mayıs 27, 2024

Kış aylarında neden kilo alırız?

Kış Aylarında Neden Kilo Alırız?

Kış Aylarında Neden Kilo Alırız?

1. Daha Az Aktivite

Kış aylarında hava şartlarının soğuk olması insanların daha az hareket etmesine sebep olur. Kapalı alanlarda daha fazla vakit geçiririz ve fiziksel aktivitelerimize yeterince zaman ayıramayız. Egzersiz yapmak ve kalori yakmak için dış mekanlarda gezinmek, spor yapmak ya da yürüyüş yapmak daha zordur. Bu durum, vücudumuzun enerji harcamasının azalmasına ve kilo alımına yol açar.

2. Daha Fazla Yeme İsteği

Kış aylarında vücut, soğuk havalara karşı korunmak için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar. Bu nedenle, genellikle daha fazla acıkırız ve daha fazla yemek yeme isteği hissederiz. Ayrıca, soğuk havalarda içimizi ısıtmak için sıcak ve ağır yemeklere yönelme eğilimi gösteririz. Bu da kilo alımını tetikler.

3. Sezonluk Besinler

Kış aylarında mevsimsel olarak bulunan bazı besinler, genellikle daha yüksek kalori içerir. Örneğin, kış sebzeleri ve meyveleri çoğunlukla nişasta, şeker ve yağ bakımından zengindir. Aynı zamanda, kış tatili döneminde çikolata, kurabiye ve diğer tatlılar gibi yüksek kalorili atıştırmalıklar da tüketilir. Bu besinler kilo alımına katkıda bulunabilir.

4. Depresyon ve Stres

Kış aylarında gün ışığı süresinin kısalması ve havanın kapalı olması, bazı insanlarda mevsimsel duygudurum bozukluğuna (MDD) yol açabilir. Bu durum, depresyon ve stres gibi duygusal sorunlarla ilişkilidir. Bu psikolojik durumlar, stres yemeklerine ve ruh halimize bağlı olarak artan yeme isteğine neden olabilir ve kilo alımına yol açabilir.

5. Daha Fazla Uyku

Kış aylarında, soğuk hava ve karanlık saatler bizi daha fazla uyuma isteğiyle karşı karşıya bırakabilir. Uyku düzeninin bozulması ve daha fazla uyku, enerji dengesini etkileyebilir. Vücut daha az aktif olduğunda, enerji harcaması azalır ve kilo alımı artar.

6. Azalan Vitamin D Düzeyleri

Kış aylarında güneş ışığına maruz kalma süresi azalır ve bu da D vitamini sentezini azaltır. D vitamini eksikliği obezite ile ilişkilendirilmiştir. Bu nedenle, D vitamini eksikliği olan kişilerde kilo alma riski daha yüksektir.


Popüler Akım
Popüler Akım, siyaset, ekonomi, spor, kültür-sanat, tarih, moda, bilim&teknoloji ve sinema gibi birçok alanda çeviri ve denemeler yayınlayan bir sosyal medya platformudur.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Son Yazılarımız