Medyumların İç Ürperten Seans Fotoğrafları

0
1615
Tarot, burç, fal, astroloji, yıldızname
Tarot, burç, fal, astroloji, yıldızname

İçindekiler

Can Şeren
Brooklyn’li bir fotoğrafçı olan Shannon Taggart, kariyerinin önemli bir bölümünü spiritüalizmin gizemli dünyasına tanık olmaya ayırmış. 2001 yılından bu yana bükülen kaşıklar veya dans eden ektoplazmalar gibi hayli ilginç olayların fotoğrafını çekmeyi başarabilmiş.
Taggart’ın medyumların dünyasına girmesi ise aslında bir tesadüfe dayanıyor. Lily Dale, 20. yüzyılın başından itibaren önde gelen spiritüalist cemiyetlerinin ve bu alandaki uygulamaların yapıldığı küçük bir New York kasabası.

Medyumların İç Ürperten Seans Fotoğrafları

Taggart’ın kuzeni bu küçük New York kasabasında ¨mesaj servisi¨ adı verilen ve katılımcıların medyumlar aracılığıyla ölüler diyarından bilgi edinmeleri için tertiplenen bir toplantıya katılıyor. Bu toplantılarda medyumlar, katılımcılar arasından rastgele insanlar seçiyor ve onlara ölü insanlardan kısa mesajlar iletiyorlar.
Medyum, Taggart’ın kuzenini seçip ona aile dışından kimsenin bilemeyeceği bir sırrı söyleyince, Taggart bu durumdan çok etkileniyor ve 16 yılını bu konu üzerinde çalışarak geçiriyor.
Medyumların İç Ürperten Seans Fotoğrafları Medyumların İç Ürperten Seans FotoğraflarıShannon katıldığı seanslarda sayısız tüyler ürpertici fotoğraflar çekmiş.
The Revealer’dan Don Jolly ile yaptığı bir röportajda, en ilginç deneyimlerinden konuşurken Gordon Garforth adında, seans esnasında ellerini şişirebilen ve suratını deforme edebilen bir medyumdan bahsediyor. ¨Ellerinin büyüdüğünü gördüm.¨ diye ekliyor.
¨Nasıl olduğunu bilmiyorum. Ya gerçekten gözlerimin önünde büyüyen bir el görüyor ve bunu belgeleyen bir fotoğraf çekiyordum, ya da bir şekilde kandırılmıştım veya hipnotize edilmiş bir durumdaydım ve kameram, belki de bir arızası sebebiyle bu deneyimi taklit etti. Tüm bunlar ilginç bakış açıları ve ben her üç olasılığı da seviyorum.¨
Medyumların İç Ürperten Seans Fotoğrafları Medyumların İç Ürperten Seans FotoğraflarıDeneyimlerine rağmen, Taggart kendisini ne bu olaylara inanan ne de şüpheci biri olarak etiketlemiyor. Onu büyüleyen şey, bu uygulamaların tanıklarda ve inançlarda provoke ettiği kişisel iç tepki. Onun için, hepsi bir bakış açısı ve yorum meselesi.
Medyumların İç Ürperten Seans Fotoğrafları Medyumların İç Ürperten Seans FotoğraflarıTaggart’ın şimdiki projesi ise tüm deneyimlerini Séance: Spiritualism Ritual and the Search for Ectoplasm (Seans: Spiritüalizm Ritüelleri ve Ektoplazmanın İzinde) isimli bir kitapta çektiği fotoğraflar ve spiritüalizmin tarihi ile 19. yüzyıldaki ve popüler kültürdeki önemini tarihsel belgelere dayandırarak toplamak.

Medyumların İç Ürperten Seans Fotoğrafları Medyumların İç Ürperten Seans Fotoğrafları

-Advertisement-
-Advertisement-

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here