Cumartesi, Mayıs 18, 2024

Meteor Yağmuru Ne Zaman İzlenebilecek? Ağustos 2021

Her sene ağustos aylarında dünyamızdan daha net gözlenebilen meteor yağmuru, bu yıl en çok 11-13 Ağustos tarihlerinde izlenebilecek. Çoğumuzun günlük koşturmacalardan kafasını kaldırıp bakmadığı gökyüzüne bu birkaç gün içinde bakmamız hepimize biraz olsun iyi gelebilir. Özellikle gök olaylarını takip etmekten hoşlanan kişilerin heyecanla beklediği meteor yağmurlarından olan ‘Persian Meteor Yağmurları’ eşsiz bir görsel şölen yaşatmak için zaman sayıyor. Nasa‘nın 26 temmuzda belirlediği bu tarih aralığı, dünyanın pek çok yerinden izlenebilecek. Meteor yağmurunu gözlemleyebilecek ülkelerden biri de Türkiye. Saat 22.00’dan sonra gökyüzüne bakan kişiler meteor yağmurunu izleyebilir. Ayrıca meteor yağmurunun yoğunluğu bu tarihlerde olsa bile 24 Ağustosa kadar devam edecek.

Meteor Yağmuru Nedir?

Meteor yağmuru, uzayda kopan gök cisimlerinin dünyanın atmosferine girmesi sonucu sürtünmeden dolayı ışık yayması ile gözlemlenebilen doğa olayıdır. Halk arasında meteor yağmurları “yıldız kayması” olarak da adlandırılmaktadır.

Perseid Meteor Yağmurları Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Dünyada en fazla bilinen meteor yağmurlarındandır. Swift-Tuttle isimli bir kuyruklu yıldızın 1992 yılında dünyanın yakınlarından geçmesi sonucu arkasında bıraktığı kalıntılardır. Perseid Meteorlarının her yıl ağustos ayında gözlemlenebilmesinin bir sebebi vardır. Dünya güneş etrafında dönüşünü gerçekleştirirken hep aynı dönemde bu kozmik toz bulutlarına rastlar. Bu gök olayının “Perseid Meteor Yağmuru” ismini almasının sebebi Perseus Takım yıldızı çevresinde gözlemlenmesinden dolayıdır. Swift-Tuttle kuyruklu yıldızı yapılan hesaplamalara göre 2126 yılında tekrar dünyanın yakınından geçecektir.

Nereden İzleyebilirim?

Meteor Yağmuru Ne Zaman İzlenebilecek? Ağustos 2021
kampta göktaşı yağmuru izleme keyfi yapmak

Dünyanın çoğu yerinden görüntülenebilecek meteor yağmurlarını ülkemizde de izleyebileceğinizi söylemiştik. Bunun yanı sıra çoğu gökyüzü olayı, dünyanın karanlık noktalarından izlendiğinde daha net görülebilmektedir. Şehir ışıkları gökyüzünde olan olayları izlememizi engelleyebilmektedir. Çoğumuz şehirde hiç yıldız görmezken bir köye veya karanlık bir alana gittiğimizde yüzlerce yıldız görmüşüzdür.  Yine meteor yağmurlarını da daha iyi gözlemleyebilmek için şehir dışında karanlık bölgelere gitmenizi tavsiye edebiliriz.

Kamp Yaparak Harika Bir Deneyim Yaşayabilirsiniz !

Gökyüzü olaylarını en keyifli şekilde gözlemlemek için kamp alanlarını değerlendirebilirsiniz. Kamp alanına bir adet sandalye, sıcak bir çay bir de üstünüze örteceğiniz ince bir örtü ile evde tv karşısında yakalayamadığınız HD görüntü kalitesini gökyüzünde bulabilirsiniz. 12 Ağustos gecesi saatte 60 meteor kaymasını gözlemleyebilirsiniz. Bu arada giderken yanınıza atıştırmalık almayı da unutmayın gece boyunca karnınız biraz kazınabilir.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Son Yazılarımız