Cuma, Mayıs 24, 2024

Podcast Nedir, Nasıl Dinlenir?

Son zamanlarda adını sıklıkla duyduğumuz Podcastler hakkındaki tüm detayları siz değerli okurlarımız için derledik. Metrolarda, otobüslerde, uzun yolculuklarda yanımıza arkadaş olan bu değerli yayınlar son dönemlerde epeyce popüler olmuş durumda. Bugünkü yazımızda ise podcast nedir, podcast nasıl ortaya çıkmıştır, podcast ücretli midir, podcast nasıl kullanılır ve podcast ne işe yarar gibi merak edilen soruları teker teker yanıtlayacağız.

Podcast Nedir, Nasıl Dinlenir?
Podcast Nedir, Nasıl Dinlenir?

Podcast Nedir?

Podcast, modern radyoculuk olarak tanımlanan, uygun mecralarda seriler halinde yayınlanan yayınlardır. Günümüzün modern radyosu olarak yerini bulan Podcastler dinleyicilerin neredeyse istedikleri her konuda seriler bulabileceği yayınlardır. Yayıncıların tercihine göre bu seriler online olarak dinlenmenin yanında indirilebilir de. Ses ya da görüntü kaydı yoluyla yayınlanan bu seriler çeşitli online mecralara yüklenir ve platformun kullanıcıları için erişime açıktır.

Modern radyoculuk tanımına layık görülmesinin nedeni ise; seriler halinde yayınlandığı için tıpkı radyo programlarında olduğu gibi bir dinleyici kitlesine sahip olmasıdır.

Podcast Nasıl Ortaya Çıktı?

Öncelikle Podcast sözcüğü 2000’li yıllarda “iPod” sözcüğündeki pod (küçük kapsül) ve “broadcast” (yayın) sözcüklerinin birleşiminden oluşmuştur. Podcastler ilk olarak Apple tarafından iPod kullanıcıları için geliştirilmiş. Ancak podcast sistemi zaman içerisinde yoğun olarak talep görmeye başladıkça farklı dijital mecralar üzerinden de yürütülmeye başlandı. Bu mecralar arasında en popüler olanlar ise; Spotify ve iTunes. Hatta Spotify kendisini müzik ve podcast platformu olarak konumlandırmış durumda.

Podcast Nedir, Nasıl Dinlenir?
Podcast Nedir, Nasıl Dinlenir?

Amerika’da ve Avrupa’da yalnızca podcast yayınları üreterek bu işi bir meslek haline getiren yayıncılar günden güne çoğalmakta. Ülkemizde podcastler bu kadar yaygın olmasa da pek çok farklı kategoride podcast bulmak mümkün.  Kendime göre Podcast yayınları nasıl bulurum, podcast dinlemek istiyorum gibi sorular kafanızda dönüyorsa; hemen spotify ya da iTunes’a giriş yapıp aramalardan ya da kategorilerden podcast kısmını bulmanız yeterli olacaktır. Sonrasında bu alanda özgün yayınlar yapan yayıncıları ve kendinize uygun konuları keşfedebilirsiniz.

Podcast’ler Ücretli Mi?

Podcast yayınlarının birçoğu online mecralarda şu an için ücretsiz. Özellikle Spotify bu mecralar arasında yoğun olarak kullanılan ücretsiz platformlardan biri. Apple ise özel podcast serilerini yalnızca Apple Music kullanıcılarına sunuyor. Yani Apple Music kullanmak isteyenlerin ücret ödemesi gerekiyor.

Podcast Nasıl Yapılır?

Podcast yayınları kaydetmeye karar verdiyseniz öncelikle hangi konuda kullanıcılara yayın yapabileceğinizi düşünmeniz gerekir. Size tavsiyemiz; en keyif aldığınız ve yetkin olduğunuz alanlarda podcast yayınları kaydetmeniz. Özgün ve ilgi çekici yayınlar zaman içerisinde rağbet görerek kendi dinleyici kitlesini oluşturacaktır. Ancak uzun bir süre dinlenmeyebileceğinizi bilerek bu işe girişmelisiniz. İlk kriteri geçtikten sonra ikinci önemli konu ise; ekipman. Kaliteli ekipmanlarla bu işe başlamanız podcastlerinizi zaman içerisinde başarıya ulaştırabilir. Yüksek dinlenme sayılarına ulaşmak istiyorsanız öncelikle kaliteli bir mikrofona sahip olmalısınız. Kullanıcıların kulağını tırmalamayan, gıcırtısız tertemiz bir ses yayıncılık için son derece önemlidir.

Podcast Nasıl Kullanılır?

Podcastleri nasıl bulabilirim ve podcast nasıl kullanılır sorularını soruyorsanız, bu soruların yanıtlarının çok basit olduğunu söyleyebiliriz. Muhtemelen sıklıkla elinizin altında bulunan akıllı telefonunuzda içerisinde podcastler olan uygulamalar mevcut. Örneğin; Spotify, iTunes gibi yaygın uygulamalardan sizde mevcut olana girip arama çubuğuna “Podcast Yayınları” yazmanız yeterli olacaktır. Listelenen podcast yayınları arasından dilediğiniz konularla ilgili olanları hemen dinlemeye başlayabilirsiniz.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Son Yazılarımız