Perşembe, Mayıs 23, 2024

Doğan Cüceloğlu Kimdir? Ölümünün 1.Yıl dönümünde Sevgiyle Anıyoruz

Ünlü psikoloğumuz Prof.Dr Doğan Cüceloğlu 2021 yılının 16 Şubat’ında hayata gözlerini yummuştu. Bugün ölümünün 1. yıl dönümünde onu büyük bir sevgiyle anıyoruz. Geçtiğimiz yıl yalnızca bir insanı değil, aynı zamanda çok sayıda insanın hayatına dokunmuş, çok sayıda insanın hayatını meşalesiyle aydınlatmış bir değerimizi kaybettik. Ülkemizde yaşamış olan en değerli psikologlardan biri, aynı zamanda hepimizin yol göstericisi Doğan Cüceloğlu’nu bu kadar kolay anlatmak elbette ki mümkün değil. Cüceloğlu, bizlere bıraktığı onlarca yol gösterici eser, bilgelik ve deneyimleriyle birlikte hayatımızın içinde olmaya devam ederek fikirleriyle ve düşünceleriyle kalbimizde yaşayacak.

Bugün, geçtiğimiz yıl aort damarı yırtılması sonucunda 83 yaşında hayatını kaybeden değerli hocamız Doğan Cüceloğlu hakkında sizlere değerli bilgiler vereceğiz.

Doğan Cüceloğlu Kimdir? Ölümünün 1.Yıl dönümünde Sevgiyle Anıyoruz

Doğan Cüceloğlu’nun Eşi, Ölümünün 1.Yılında Duygusal Bir Paylaşımda Bulundu

Prof.Dr Doğan Cüceloğlu’nun eşi Yıldız Hacıevliyagil Cüceloğlu eşinin ölümünün 1. yıl dönümünde duygusal bir paylaşımda bulundu:

“YAŞADIN VE YAŞATTIN”

Doğan Cüceloğlu’nun deniz kenarında çekilmiş bir pozunu paylaşan Yıldız Hanım, şu ifadeleri kullandı:

“Peki ben yaşadım mı be? Bu benim hayatım mıydı? Hakikaten yaşadım mı ben?” diye soruyordun ya. Yaşadın ve yaşattın… Dolu dolu, kendin olarak, hata yaparak, sevgi ve emekle, fayda ve neşe saçarak, merak ederek, bir tılsım gibi, bir nehir gibi yaşadın… İyi ki… Canım benim. Gönül dostum, oyun arkadaşım, kahramanım, sevdiğim… Her anı için şükür ve özlemle.”

Doğan Cüceloğlu Kimdir? Ölümünün 1.Yıl dönümünde Sevgiyle Anıyoruz

Doğan Cüceloğlu Kimdir?

“Ne mutlu biz diyebilene! İnsanlar, hayvanlar, ağaçlar, böcekler, taş, toprak, hepimiz ‘BİZ’in bir parçasıyız…” diyor üstat Doğan Cüceloğlu…

Psikolog ve Yazar Doğan Cüceloğlu, Mersin’in Silifke ilçesinde 9’u erkek 2’si kız 11 çocuklu bir ailenin 11. çocuğu olarak dünyaya geldi. Silifke’de iyi bir okulda ortaokulu bitirdi. Ankara ve Kırklareli’de subay olan ağabeylerinin yanına gidip liseyi bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olan Cüceloğlu, ABD’de Illinois Üniversitesi’nde “Bilişsel Psikoloji” doktorası yaptı. Cüceloğlu, 40’tan fazla bilimsel makale yayımladı, çeşitli topluluklara bilimsel psikoloji çerçevesinde gelişim seminerleri sundu ve bizlerin hayatına yön verecek çok değerli eserler bıraktı.

Doğan Cüceloğlu, gerek sunduğu programlarla evlerimize konuk oldu, gerekse yazdığı kitaplarla iç dünyamızı keşfetmemize ve kendimizi tanımamıza yardımcı oldu.

Doğan Cüceloğlu Kimdir? Ölümünün 1.Yıl dönümünde Sevgiyle Anıyoruz

Sevgili ve Değerli Prof.Dr. Doğan Cüceloğlu’nun kendi hayatı hakkında dile getirdikleri:

“ON YAŞINDAYKEN ANNEMİ KAYBETTİM, ÖLÜMÜN NE DEMEK OLDUĞUNU ANLADIM”

“On bir çocuklu bir ailenin on birinci çocuğu olarak Mersin’in Silifke kasabasında doğmuşum. On yaşındayken annemi kaybettim ve ölümün ne demek olduğunu anladım: artık onu bir daha hiç göremeyecek, dokunamayacak, naz edemeyecektim.”

“Annen Yok Kimsen Yok”

Doğan Cüceloğlu Teke Tek’te Fatih Altaylı’ya konuşmuştu

“KIRKLARELİ LİSESİNDE İLK AŞK ŞİİRİMİ YAZDIM”

“Silifke’de en yüksek dereceli okul olan ortaokulu bitirdikten sonra subay olan ağabeylerimin yanında Ankara ve Kırklareli’nde okudum ve Kırklareli Lisesi’nden mezun oldum. Kırklareli lisesinde ilk aşk şiirimi yazdım.”

Lise Öğretmenimin Etkisiyle Psikoloji Bölümüne Yazıldım

“Ankara Atatürk Lisesi’nde edebiyat ve kompozisyon öğretmenim olan Cahit Okurer bir gün ne olmak istediğimi sordu; mühendis olmak istediğimi söyledim. Bilim adamı olmak istemez misin, dedi. Onun etkisi altında İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü’ne yazıldım ve oradan mezun olduktan sonra ABD’de Illinois Üniversitesi’nde doktoramı yaptım. Uzmanlık alanım iletişim psikolojisidir.”

“Amerika’da doktora öğrencisiyken, benim gibi doktora öğrencisi olan Kaliforniya’da doğmuş büyümüş Emily ile tanıştım ve evlendim. On bir yıl süren evliliğimizde üç çocuğumuz oldu: Ayşen, Elif ve Timur.”

Doğan Cüceloğlu’nun Aile Fotoğrafı

Doğan Cüceloğlu Kimdir? Ölümünün 1.Yıl dönümünde Sevgiyle Anıyoruz

“EVLENDİĞİMDE NE KENDİMİ TANIYORMUŞUM NE DE EVLİLİĞİN NE OLDUĞUNU”

“Evlendiğimde ne kendimi tanıyormuşum, ne de evliliğin ne olduğunu. Silifke’de büyürken çevremde gördüğüm evlilik, koca, baba modelleriyle Kaliforniya’da büyümüş feminist bir Amerikalı kıza kocalık yapmaya çalıştım. Sonuç: hem ben çok ıstırap çektim hem de Emily’e acı çektirdim. Benim şimdi yüreğimi en çok yakan çocuklarıma verdiğim acılar. Onlardan dört yıl ayrı yaşadım.

Yaşadığım acılar her şeyi bilmediğimi, öğrenmem gereken çok şey olduğunu gösterdi ve yalnız bilgi yönünden değil, insan olarak gelişmem gerektiğine ikna oldum.

Kendimi geliştirme süreci içinde kitap yazmaya başladım; ilk kitabım İnsan İnsana bu sürecin ilk ürünüdür. Gelişim süreci içinde kazandıklarımı kitaplar yoluyla paylaşmaya devam ediyorum.

Amerika’daki görevimden emekli olup ayrıldıktan sonra Türkiye’de kitap yazmayı sürdürdüm. Kitap yazmanın yanı sıra konferanslar ve seminerler verdim, televizyon programlarına başladım. Şu devrede önceliğim kitap yazmak. Şu ana kadar kendi yazdığım on üç kitap var, bunlar hakkında kitaplar bölümünden bilgi alabilirsiniz. Bir de benim yaşamımın anlatıldığı, Canan Dila tarafından yazılmış bir kitap: İnsanı Ararken.”

Doğan Cüceloğlu Kimdir? Ölümünün 1.Yıl dönümünde Sevgiyle Anıyoruz

Doğan Cüceloğlu’nun Kitapları

 • İnsan İnsana (1991)
 • İnsan ve Davranışı (1992)
 • İçimizdeki Çocuk (1992)
 • ‘Miş’ Gibi Yetişkinler: Yetişkin Çocuklar (1994)
 • İçimizdeki Biz (1996)
 • İyi Düşün Doğru Karar Ver (1998)
 • Savaşçı (1999)
 • ‘Keşke’siz Bir Yaşam İçin İletişim: İletişim Donanımları (2002)
 • Başarıya Götüren Aile – Sınav Döneminde Ana Babalık (2006)
 • Bir Kadın Bir Ses (2006)
 • Korku Kültürü: Niçin ‘Mış Gibi’ Yaşıyoruz? (2008)
 • Onlar Benim Kahramanım (2009)
 • İnsan İnsana Sohbetler (2011)
 • İnsanı Ararken Damdan Düşen Psikolog (2013)
 • Gerçek Özgürlük (2014)
 • Derviş’in Aklı: Profesör Ahmet Dervişoğlu ile Sohbetler (2016)
 • Öğretmenim Bir Bakar Mısın?- Öğretmen’in Gücü Üzerine (2018)
 • Var Mısın? (2021)
 • Geliştiren Anne-Baba (2021)

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Son Yazılarımız