Sanatseverlerin İlgisini Çekecek Filmler

0
1394
best offer

Big Eyes

big eyes

1950-1960’lı yıllarda ünlenen Margaret Keane’nin özel yaşamından bir mercekle ressamlığına ve resimlerine odaklanan filmin yönetmen koltuğunda Tim Burton oturuyor. Filmde Keane çiftinin güç savaşı ve kıskançlıkları gözler önünde. Ressama oyunculuğuyla ünlü oyuncu Amy Adams hayat veriyor. Resimlerinde özellikle iri gözlü kadınlara ve çocuklara yer veren ressamın yaşamından izler taşıyan film 2014 yapımı.

-Advertisement-

Woman In Gold

woman in gold

Seneler sonra Nazilerin el koydukları Gustav Klimt eserinin peşine düşen Maria Altmann ve genç avukatının çabasını anlatan bu film gerçek bir hikayeyi barındırmakta. Altmann aile mirasının ve teyzesinin portresinin resmedildiği Adele Bloch-Bauer’in Portresi eserinin izini sürüyor. “Altınlı Kadın” ismiyle bilinen tablonun hikayesini merak edenlerin, Klimt severlerin keyifle izleyeceği bir yapım. 2015 yapımı bu filmde başrolleri Helen Mirren ve Ryan Reynolds paylaşmakta.

The Danish Girl

the danish girl

Kitaptan uyarlama olan bu film, transeksüel bir birey olan ressam Einar Wegener’in hayatını yansıtan gerçek bir hikayeden oluşuyor. 2015 yapımı olan film, Alicia Vikander’a “en iyi yardımcı kadın oyuncu” Oscar ödülünü kazandırmıştı. Başroldeki Eddie Redmayne ise muhteşem oyunculuğuyla eleştirmenlerden tam not alırken Oscar’ı kaçırmasının tek nedeni Leonardo DiCaprio’nun “The Revenant” filmiyle aday olsa gerek.

Modigliani

modigliani

2004 yapımı filmde başrol Andy Garcia’ya ait. Özellikle portreleriyle ünlü İtalyan ressam Amedeo Modigliani’nin hayatını anlatan bu biyografik film, izleyenlere sanatçının hayatının kapıları açıyor.

The Best Offer

the best offer

İtalya’da başarılı bir müzayede şirketinin sahibi olan, sanatsever, aynı zamanda koleksiyoner Virgil Oldman karakterinin saplantılı durumunu irdeleyen filmi izlerken pek çok aşina olduğunuz tabloya denk geleceksiniz ve bu keyifli, heyecanlı bir seyir yaratacak. Filmin müziklerine ve Geoffrey Rush’ın kusursuz oyunculuğuna ise hayran olacaksınız.

Lust For Life

lust for life

Biraz daha geçmişten bir film önerisi olacak Lust For Life. Post-empresyonist akımın önde gelen ressamlarından Vincent Van Gogh’un hayatını detaylı bir şekilde izleyiciye aktaran film 1956 yapımı. Sanatçıya Kirk Douglas hayat vermekte.

Surviving Picasso

surviving picasso

20. yüzyıl sanatına yön veren, Kübizm akımının temsilcisi sanatçı Pablo Picasso’nun hayatını ele alan bu biyografi yapım usta aktör Anthony Hopkins’in oyunculuğuyla daha da yükseliyor. Söz Picasso’dan açılmışken ilk sezonunda Einstein’ın hayatını aktaran “Genius” dizisinin ikinci sezonunda Picasso’yu konu edineceğini ve başrolde Antonio Banderas’ın rol alacağını hatırlatalım.

Final Portrait

final portrait

Geoffrey Rush’ı bu sefer ünlü ressam ve heykeltıraş Alberto Giacometti karakterini canlandırırken görüyoruz. Özellikle 20. yüzyıl heykeline bambaşka bir yorum kazandıran sanatçının yakın dostu, yazar James Lord’un portresini yapmak üzere bir araya gelişlerine tanık olup hem yazar hem de sanatçının hayatlarından izler yakalıyor izleyici.

Hazırlayan: Kübra Elmalı

-Advertisement-

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here