Pazartesi, Mayıs 20, 2024

Sigarayı Bırakmak İçin Neler Yapabilirsiniz?

Sigara içinde bulunan 4 binin üzerinde kimyasal madde ile insan sağlığını bozmakta, fiziksel ve psikolojik şekilde kişileri negatif anlamda etkilemektedir. İçeriğinde bulunan nikotin insanlarda bağımlılık yapmakta ve her ne kadar zararlı olsa da insanların bırakamadığı zararlı bir alışkanlığa dönüşmektedir. Tütün bağımlılığı sebebiyle insanların hayat kalitesi düşmekte, aynı zamanda maddi olarak da masrafları artmaktadır.

Siz de sigara bağımlılığından kurtulmak istiyorsanız, sigarayı bırakmak istiyorsanız, sigarayı bırakamıyorum ne yapabilirim diyorsanız yazımızın devamını okuyarak sorunlarınızın çözümünü bulabilirsiniz.

Sigaranın Zararlarını Araştır ve Fark Et!

Sigaranın ne kadar zararlı olduğunu hepimiz bilsek de detaylarının farkında değiliz. Sigaranın zararlarını öğrendikten sonra sizi hangi yönlerden etkilemiş bunları tamamen anlayarak içselleştirebilirsiniz. Sigaranın zararlarından bahsedecek olursak;

 • Sigara içtiğiniz ortamda, üstünüzde başınızda ve ağzınızda sigara sebebiyle kötü bir koku oluşur.
 • Cildiniz çok daha hızlı yaşlanır ve bozulur.
 • Dişlerinizde lekeler oluşur ve kirli görüntü sebebiyle fiziksel olarak kendinizi iyi hissetmezsiniz.
 • Kanser riskiniz artar.
 • Ses telleriniz zarar görür, gırtlakta ve nefes borusunda iltihaplanmalar ile karşılaşılır.
 • Kalp krizi ve damar tıkanıklığı yaşama oranınız artar.
 • Beyin felci ve Alzheimer gibi hastalıkların sigara içenlerde daha fazla olduğu görülmüştür.
 • Her sigara çekişinizde 50 bin hücreniz ölür.
 • Gözlerde oluşabilecek katarakt riski artar.
 • Koku alma duyusunun azalmasına sebep olur.
 • Rahim ve yumurtalıklarda kısırlık olma riskini artırır. Çocuk düşürme, erken menepoz veya sakat çocuk dünyaya getirme oranı artar.
 • Mide ve yemek borusunda kanser oluşumunu ve ülseri tetikler.
 • Kemik erimesini artırır.

Bu ve bundan çok daha fazla zararı olan sigarayı hala nasıl içtiğinizi hala anlamış değiliz. Siz sigaranın psikolojik bağımlılığına ihtiyaç duymayacak kadar güçlüsünüz ve sigaradan aldığınız hazzı başka şekillerde de alabilirsiniz. <3

Sigaranın ciğerinizi ve bedeninizi nasıl etkilediği ile ilgili videolar izleyerek kendi bedeninize bunu nasıl yapabildiğinizle ilgili bir sorgulama yapabilir, kendinizi sigaradan soğutmak için ve sigarayı bırakmaya psikolojik olarak hazırlanmak için zihinsel çalışmalar yapabilirsiniz.

Sigaranın Yerini Farklı Şeylerle Doldur

Sigarayı Bırakmak İçin Neler Yapabilirsiniz?

Sigara alışkanlığı insanlarda belli bir vakit aldığı için sigara içmediğinizde oluşacak boşlukları çeşitli işlerle doldurabilirsiniz. Böylece sigara yoksunluğunuzu daha az hissedebilirsiniz. Peki sigara içmek istediğinizde dikkatinizi dağıtmak için neler yapabilirsiniz?

Bolca su içerek, sakız çiğneyerek, elinizde kalem veya tespih çevirerek, derin derin nefes alarak ve gevşeyerek sigara istediğinizi dağıtabilirsiniz. Anlık olarak yaptığınız bu şeylerle o anı kurtardıktan sonra yürüyüş yapma alışkanlığı edinebilirsiniz. Egzersiz yaptığınızda daha az tıkanacağınız için kendinizi çok daha iyi hissedersiniz. Egzersiz yaparak fiziki ve psikolojik olarak kendinizi daha sağlıklı hissedersiniz.

Sigara içmeyen insanlarla arkadaşlık etmek de sigara bırakırken size motivasyon sağlayacaktır. Bir mekana gittiğinizde arkadaşlarınız sigara içmiyorsa mekanın sigara içilmeyen kısmında oturabilir, kimse sigara içmediği için siz de aklınıza bu konuyu getirmemiş olursunuz.

Seni Sigara İçmek İçin Neler Tetikliyor?

Sigarayı Bırakmak İçin Neler Yapabilirsiniz?

Sigara içmek için seni tetikleyecek şeyleri belirleyerek bunlardan uzak durmaya çalış. Örnek verecek olursak çakmak veya küllük görmek sana sigara içmeyi hatırlatabilir. Çakmak ve küllükleri görmeyeceğin yerlere kaldırabilirsin.

Kahve veya alkol kullanımını azaltabilirsin. Kahve veya alkolle devamlı olarak sigara tüketiyorsan bu içecekleri azaltarak sigara içme isteğini tetiklememiş olursun.

Sigara içmeyen kişilerle sigara içilmeyen alanlarda bulun.

Yorgunluktan ve stresten uzak durmaya çalış. Yorgunluk ve stres insanları sigara içmeye teşvik etmektedir. Sigara içerek yorgunluğunu attığını hisseden bir sürü insan bulunmaktadır. Siz de böyle negatif durumlardan uzak durmaya çalışarak sigaradan uzak kalabilirsiniz.

Sigarayı Bıraktığında Yaşayabileceklerin

Sigarayı bırakan insanlarda nikotin bağımlılığından dolayı çeşitli davranışlar gelişebilmektedir. Sigara bırakma sürecinde kendilerini çok daha depresif hissedebilirsiniz. Daha zor uykuya dalabilirsiniz. Kendinizi huysuz, bıkkın veya sinirli hissedebilirsiniz. Çok daha hızlı sinirlenebilir, huzursuz ve gergin olabilirsiniz.

Dikkat! Bu hisler sadece sizde oluşmuyor. Sigara bırakmaya çalışan kişilerde genellikle oluşan bu davranışların sadece size özel olmadığını, bu duyguların zaman içinde azalarak ortadan kalkacağını bilmelisiniz. Yaşadığınız bu kötü duyguların oluşmaması için sigaraya başvurursanız tekrar başa dönmüş olursunuz ve hiç ilerleyemezsiniz. Gerekirse bu süreçte psikolojik destek alabilirsiniz.

Sigarayı Bırakmak İçin Kullanabileceğiniz Ürünler

Nikotin ihtiyacınızı sigaradan karşıladığınız için kendi kendinize yetecek nikotin oluşana kadar nikotin bantlarından faydalanabilirsiniz. Sigara bırakma sürecinde nikotini yerine koyma tedavisini kullanabilirsiniz. NYKT olarak adlandırılan bu tedavide nikotini sakız, bant, burun spreyi veya pastil gibi ürünlerden karşılayabilirsiniz. Doktor yönlendirmesi ile kullanılabilen bu ilaçları hemen yazdırarak sigara bırakma sürecinize başlayabilirsiniz.

Ayrıca Yeşilay‘dan ve Alo 171 sigara bırakma hattından faydalanabilirsiniz.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Son Yazılarımız