Pazartesi, Mayıs 27, 2024

Temmuz 2022 Kira Artış Oranı Ne Kadar Oldu, Yüzde Kaç?

Bugün vatandaşın en çok merak ettiği konu Temmuz 2022 kira artış oranının ne kadar olduğu konusu gündeme geldi. Peki; yeni kira artış oranı ne kadar oldu? 2022 Temmuz ayı kira artış oranı ne kadar oldu, kira artış oranı yüzde kaç yükseldi? gelin tüm bu soruların yanıtlarını sizler için derlediğimiz en güncel bilgilerle verelim.

2022 Temmuz Ayı Kira Artış Oranı Ne Kadar Oldu?

Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte binlerce ev sahibi ve kiracı tarafından güncel kira artış oranı ne kadar oldu sorusu sorgulanmaya başlandı. Vatandaşlar, “Temmuz Ayı Kira artış oranı ne kadar oldu?”, “Temmuz ayı kira artış oranı belli oldu mu?” gibi sorularını internet üzerinden araştırmaya koyuldu. Peki, 2022 Temmuz ayı kira artış oranı gerçekten ne kadar, yüzde kaç yükseldi?

Temmuz ayı kira artış oranı ne kadar oldu sorusunun yanıtı, binlerce ev sahibi ve kiracılar tarafından sorgulanan ve merak edilen konular arasında ilk sırayı almayı başardı. Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte, kiralarda bir artış yaşanıp yaşanmayacağı merak konusu oldu. Hükümet tarafından alınan kararla beraber kira artış oranına düzenleme geldiği daha önce duyurulmuştu. Peki, kira artış oranı ne kadar oldu? 2022 Temmuz ayı kira artış oranı ne kadar, kira artış oranı yüzde kaç yükseldi?

Hükümet tarafından alınan kararla birlikte kira artış oranlarına düzenleme geldiği belirtilmişti. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ açıklamasında, “Konut kiralarında, 1 yıl süreyle bir önceki yılın kira bedelinin yüzde 25’ini geçmeyecek şekilde artış yapılabilecek, üzerindeki artışlar geçerli olmayacak” demişti.

Bu açıklama esas alındığında Temmuz ayı kira artış oranı yüzde 25’le sınırlı kalacak. Bu uygulama 1 Temmuz 2023 tarihine kadar devam edecek.

KİRA ARTIŞ DÜZENLENMESİ KARARI MESLİSTEN GEÇTİ

12 aylık enflasyon ortalamasına göre belirlenen Temmuz ayı kira artış oranı; yüzde 25 ile sınırlandırılmıştı. Alınan bu karar sonrasında kira artış oranlarındaki düzenleme TBMM’den geçmişti. Sonuç olarak, 1 Temmuz 2023’e kadar kira artış oranları yüzde 25’e sabitlendi. Bu karar, 1 Temmuz 2023’e kadar geçerli olacak.

ENFLASYON ORANI NE KADAR OLDU?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, geçtiğimiz ay yüzde 2,98 artışla yıllık yüzde 73,50 seviyesine ulaşan enflasyon Haziran’da yüzde 4,95 artışla yıllık yüzde 78,6 seviyesine yükseldi.

TEMMUZ AYI KİRA ARTIŞ ORANI HESAPLAMA

Kira artış oranınızı şu şekilde hesaplayabilirsiniz;

Örnek konut kirası: 2.000 TL

Kira artış oranı: %25

2022 Temmuz ayı kira artış tutarı: 500

Temmuz ayı kira artış oranı dahil zamlı kira tutarı: 2500 TL

Gündemi takip etmek ve ilginizi çekebilecek yüzlerce benzersiz içerik için Popüler Akım’ı takipte kalmayı unutmayın.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Son Yazılarımız