Pazartesi, Mayıs 20, 2024

TIG (Argon) Kaynağı Nedir?

Argon kaynağı, literatüre bakıldığında TIG kaynağı olarak geçer. Bir başka deyişle “Tungsten Wolfram” diye de bilinir. Argon kaynağı, çok yüksek sıcaklıklara maruz kaldığında erimesiyle ünlüdür. İşlem sırasında elektrot olarak tungsten elektrot kullanılır. Argon kaynağında inert gas olarak azot gazı ve argon gazı kullanıldığı için argon kaynağı adını almıştır. Bu kaynak türünde kaynağın oluştuğu bölge argon gazıyla korunur ve oluşan gaz ortamında kaynak işlemi yürütülür. Argon kaynağı, özellikle krom ve paslanmaz çelik alaşımlarında son derece başarılıdır.

Uygulama ve Avantajları

  • Argon kaynağı uygulanırken elektrot ve çevresinde argon gazından bir koruma oluştuğu için maddelerde oksitlenme görülmez. Bu nedenle argon kaynağı, kaynak uygulanan metallerde paslanma oluşmadığı takdirde çapak oluşturmaz.
  • Argon kaynağı dolgu malzemesinden bağımsızdır.
  • Argon kaynağı uygulanırken kaynak alanına argon gazının verilmesi, bir bakıma sera etkisine sebep olur ve metallerin ani soğumasını engeller. Böylelikle termal gerilimleri atmasına yardımcı olur. Bu nedenle de kaynaklanan metalin özellikleri argon kaynağı sonrasında daha az bozulur.
  • Argon kaynağında ısı 3300 dereceye kadar yükseltilebilir. Bu nedenle de birçok elektrik kaynağının eritemeyeceği “tungten” gibi bir elektrot argon kaynağında kullanılabilir. Maddelere karşı dayanıklılık gösteren elektrotlar daha sağlam dikiş sağlarlar. Bu kısım oldukça önemlidir.
  • Argon kaynağında azot gazının kullanılması kaynağın kalitesini artıran etkenler içindedir. Özellikle borularda kullanılan ve dışarıdan çekilen kaynak borunun içerisine de nüfuz eder ve içten de kaynaklanmasını sağlar.

Özetleyecek olursak argon kaynağı, piyasanın en kaliteli kaynak türleri arasında bulunur. Sızdırmazlık özelliği sayesinde oldukça güvenilirdir. Ancak uygulaması son derece ustalık gerektiren bir kaynak türü olarak bilinir.

TIG kaynağı, pek ekonomik bir kaynak yöntemi değildir fakat güç kaynağı sektörlerinde, mekanik ve otomatik uygulamalardaki gelişmeler ile argon kaynağı büyük çaplı üretim için uygun bir hale gelmektedir. Ne olursa olsun argon kaynağı, yüksek standart gerektiren uygulamalar içerisine bakıldığında hep ilk tercih olmuştur.

Argon kaynağı, paslanmaz çelik, paslanmaz borular ve diğer malzemeler hakkında detaylı bilgi almak isterseniz Borşen Boru web sitesini ziyaret edebilirsiniz!

Selçuk Mollaibrahimoğlu
Beykent Üniversitesi (Matematik-Bilgisayar)

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Son Yazılarımız