Cuma, Haziran 14, 2024

Yetişkinler İçin Bale

Yüksek tavanlı, bembeyaz bulutların üstünde, güneşin yüzünüze öpücükler kondurduğu bir yer düşünmenizi istiyorum. Ve bu yer şehrin ortasında, kalabalığın içinde ama bir o kadar da şehirden uzakmış hissi veren bir mekan. Merdivenlerden çıkarken  müziğe bir adım daha yaklaşıyor, çok tatlı bir telaşta bulabiliyorsunuz kendinizi.  “Yetişkin Bale”ye hoşgeldiniz. İçinizdeki miniğe merhaba. Bugün sizlere “Yetişkin Bale” büyüsünden bahsetmek istedim.

Yetişkinler İçin Bale

Kapıda sizi güler yüzü, pozitif enerjisiyle müthiş bir kadın bekliyor olacak. Tanıştırayım: hocamız Ekin Akbaş Arpacı. Sizinle tek tek ilgilenip sadece yapacağınız hareketlere değil, ruhunuza da dokunduğunu hissedeceksiniz kuşkusuz. Ülkemizde, Avrupa’da ve Amerika’da dans üzerine aldığı eğitimlerle oluşturduğu Yetişkin Bale programı ile birikimini 2012 yılından beri İstanbul’da öğrencileri ile paylaşıyor. Avrupa’da ve Amerika’da çalıştığı okullardaki gibi bir dans stüdyosunun Türkiye’de de olması hayalini ise 2017’de kurduğu dans stüdyosu Üretim Atölyesi ile gerçekleştirmiştir.

Yetişkinler İçin Bale
Ekin Akbaş Arpacı

Burası bale ya da dans geçmişiniz var mı diye sorgulanmadan her yaşa, beden formuna ve seviyeye uygun olarak baleyle sağlıklı bir beden ve zihin bütünlüğüne ulaşabilmenizi hedefliyor. Özel olarak oluşturulan yetişkinler için bale programı da herkesin içindeki balerini ortaya çıkarmaya çalışıyor. Klasik bale hareketleri tekrar kurgulanarak koreografik çalışmalar eşliğinde yeni bir yaratım sürecine dahil ediliyor. Yetişkin Bale bir fitness programı değil; içinde klasik bale, çağdaş dans, beden yoluyla farkındalık, doğaçlama, streching, kondisyon, floor barre çalışmalarını da bulunduran yetişkinlere özel bir bale programıdır.

Yetişkinler İçin Bale

Üretim Atölyesi’nde başlangıç, orta ve ileri olmak üzere farklı seviyelerde yetişkinlere özel bale sınıfları bulunuyor. Kişinin gelişimine göre uygun sınıfta çalışması sağlanarak, farklı seviyelerdeki kişilerin aynı eğitimi almasının oluşturacağı olumsuzlukların önüne geçilmiş olunuyor.

Yetişkinler İçin Bale

Sağlıklı beden ve zihin bütünlüğü için keyif alarak dans edebilmeyi hedefleyen program dahilinde bir sanat formu olan bale; katılımcılara sağlıklı bir duruşun deneyimini yaşatırken bedenin esnek, zarif ve güçlü olmasını sağlıyor. Sağlıklı beden duruşu, doğaçlama ve koreografik çalışmalar özgüveni besliyor. Mekan-beden-hareket birlikteliği hafızayı ve konsantrasyonu olumlu etkilerken denge ve koordinasyon gelişiyor, beden farkındalığı güçleniyor. Farklı tarzlardaki müziklerin kullanılması, dersleri keyifli ve eğlenceli hale getirerek katılımcıların zihinsel ve bedensel olarak rahatlamasına katkı sağlıyor.

Yetişkinler İçin Bale

Program dahilinde sınıflar katılımcıların tercih ettiği saatlere göre birlikte belirleniyor. Toplu sınıf ders saatleri sizin için uygun olmazsa ya da bireysel olarak bale yapmak isterseniz, özel ders alarak da bale tutkunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Yetişkin Bale programı ile haftada bir verilen 75 dakikalık derslerle ve o haftaya özel ödevlerle baleyi hayatınızın içine sağlıklı bir şekilde dahil edebilirsiniz.

Yetişkinler İçin Bale

Herkesin içinde bir yerde yaşayan, belki hiç keşfedilmemiş, bastırılmış ama ölmeyen bir balerin var bence. Asla gecikmiş değilsiniz. Güzelliklerle, içinizdekilerle, yaşasın bale!

http://yetiskinbale.com/

Efnan Nazım
Psikolog

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Son Yazılarımız