Cumartesi, Mayıs 18, 2024

Yılın Son Güneş Tutulması 4 Aralık’ta | Tutulma Bizleri Nasıl Etkileyecek?

Yılın son Güneş tutulması 4 Aralık 2021’de Yay burcunda gerçekleşecek.  Pek çok insanın merakla beklediği tutulma dünyanın farklı bölgelerinden gözlemlenebilecek. 2021’in sonuna yaklaşırken ortaya çıkan bu doğa olayı, dünyada binlerce insan tarafından merak edilen bir konu olarak karşımıza çıkıyor.  Peki yılın son Güneş tutulması hangi gün, Güneş tutulmasını Türkiye’den görebilecek miyiz, Güneş tutulması nasıl olur, Güneş tutulması insanları nasıl etkiler gibi soruların yanıtlarını siz de merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyarak tüm sorularınızı cevaplayabilirsiniz.

Tutulma, farklı burçları değişik yönlerinden etkileyecek diyebiliriz. Uzun ve kısa vadeli planlarınızın değişmesine sebep olabilecek Güneş tutulması hayatınızın gidişatını değiştirebilir.

Güneş Tutulması Nasıl Gerçekleşir?

Dünya ve Güneşin arasına Ay’ın girmesi ile oluşmaktadır. Güneş’in bir kısmını veya tamamını kapatan Ay, Güneş tutulmasına sebep olmaktadır. Tutulmanın gerçekleşmesi için Ay’ın, Yeni Ay evresinde olması gerekmektedir.  Ayrıca Dünya’nın yörünge düzleminin Güneş’in yörünge düzlemi ile çakışması gerekmektedir.

Güneş’in önüne geçen Ay’ın gölgesi Dünya’ya düştüğünde Güneş tutulması yaşanmış olur. Dünya’nın etrafında sürekli dönen Ay’ın devamlı Güneş tutulmasına sebep olmamasının nedeni, Ay’ın belli bir açı ile hareket ediyor olması ve Ay’ın sürekli Yeni Ay halindeyken bu açıdan geçmemesidir. Bu sebeple Güneş tutulması yılda iki -beş kez arasından gerçekleşmektedir. Güneş tutulması en fazla 4 dakika süren bir doğa olayıdır.

Tutulma Hangi Gün ve Saat Kaçta Olacak?

Ttulma 4 Aralık 2021’de gerçekleşecek. Tutulmanın tamamı 1.43 dakika boyunca gözlemlenebilecek. Yalnız Türkiye’den gözlemlenemeyecek.

Hangi Ülkelerden İzlenebilir?

  • Amerika
  • Afrika
  • Avustralya
  • Yeni Zelanda

Güneş Tutulması Bizi Nasıl Etkiler?

Tutulma tüm burçlar üzerinde farklı etkiler yaratacaktır. Yay burcunda gerçekleşen bu tutulma, oluştuğu andan itibaren uzun bir süre boyunca insanları etkileyecek. Satürn’ün de etkilerini negatif bir şekilde göstereceği bu tutulma bizlere değişmemiz gerektiğini göstermeye çalışıyor. Bunun yanında Kasım ayında gerçekleşen Ay tutulmasına kıyasla etkilerinin o kadar da negatif olmadığını söyleyebiliriz.

Hayatımızda sert ve köklü değişimler yaşamamıza sebep olacak Güneş tutulması, Anayasa, hukuk, üniversiteler, yurtdışı gibi konularda değişiklikler yaşamamıza sebep olacak.

Kısa ve uzun vadedeki planlarımız Güneş tutulması ile değişebilir. Özellikle eğitimin önemini bu Güneş tutulması ile daha fazla anlayacağız. Ayrıca doğru bilgiler edinmeden kararlar almamız bizi 2022’nin başlarında negatif olarak etkileyeceğini söyleyebiliriz.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Son Yazılarımız