Pop Art’ın En Önemli Temsilcisi: Andy Warhol’un

1
2495
Andy Warhol

Amerikan Pop Kültürün mutlak imparatoru, ünlü olma delisi, şöhrete en çok önem veren, sanat tarihinin en ilginç kişiliklerinden biri olan Andy Warhol 90 yıl önce bugün doğmuştur.

Andy Warhol (6 Ağustos 1928 – 22 Şubat 1987), Amerikalı ressam, film yapımcısı ve yayıncı. “Pop art” akımının en önemli temsilcilerinden kabul edilir.

Seri üretimin, seri üretim nesnelerinin sıkça kullanıldığı bir sanat türünü kullanır. Sanatçı, resimlerini afiş tekniği ile çoğaltmıştır. Bu radikallik aslında bir tepkidir ve çağın toplumsal olaylarıyla bir bütünlük içindedir.

-Advertisement-
Marlyn Monroe
Warhol’un “Marilynler” adlı eseri bir pop art ikonu olmuştur. 1962 

TÜYLER ÜRPERTİCİ BİR FOTOĞRAFA TEKRAR TEKRAR BAKTIĞIMIZDA ARTIK HİÇ BİR ETKİSİ KALMAZ.

SİGMUND FREUD

İşte Freud’un bu tespiti Andy Warhol’un yepyeni bir anlayış geliştirmesinin, önünü açmıştır; Tramvatik gerçeklik.

Bakıldığında anlık olarak duygusal değişikliğe neden olabilecek bir görsel, birden fazla yan yana geldiğinde o etkisini yitirmeye başlamaktadır.

Andy Warhol

Warhol çektiği kısa filmlerle Bağımsız Film Ödülü’nü kazandı. Ayrıca “Empire” ve “Sleep (uyku)” isimli iki deneysel uzun film çekti. Bu filmlerden ‘Empire’ 8 saat sürüyordu ve yapımı, Empire State Binası’nın karşısına konulmuş bir kameranın 8 saat boyunca sabit bir noktada çalıştırılmasıyla gerçekleşmişti. ‘Sleep’in konsepti de buna benziyordu. Uyumakta olan birinin 6 saatlik uykusunu görüntülüyordu. Warhol, kendisiyle yapılan bir röportajda ‘Birisinin yazdığı kitabı okumaktansa, kendine iç çamaşır alışını seyretmeyi tercih ederim’ demişti.

Andy Warhol Sleep

Tv Programları, sinema yapımları, ve grafik sanatlarıyla geçen bir ömrün ardından Andy Warhol, 22 Şubat 1987’de henüz 59 yaşında yaşama veda etmişti.

Yaşamı boyunca Pop Art kavramının en önemli temsilcisi, gerçek bir ilgi delisi, ve jet sosyetenin vazgeçilmezi olmuştur. Yaptığı eserlerin en ölümsüzü ve başarılısı şüphesiz yine kendisidir diyebiliriz.

-Advertisement-

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here