Cumartesi, Mayıs 18, 2024

Tahıl Koridoru Nedir? İmzalar Atıldı

Merakla beklenen Tahıl Koridoru için imzaları atıldı. Peki Tahıl Koridoru nedir?

Tahıl Koridoru Nedir?

Tahıl koridoru, Ukray-Rusya savaşı sebebiyle Ukrayna’da bulunan limanların Rusya tarafından işgal edilmesinin ardından dünyanın dört bir yanına Ukrayna tahılının ulaştırılamaması sonucu ortaya çıkan bir fenomendir. Tahıl Koridorunun gayesi, Rusya’nın Ukrayna tahıl gemilerinin Karadeniz limanlarından geçiş yapmasına izin vererek ortaya çıkan gıda krizine son vermek istemesidir. Türkiye, bu tahıl koridoru açılması için Rusya ve Ukrayna temsilcilerini birleştirme planı yaparak bu krizden çıkmak için adımlar attı.

TAHIL KORİDORU AÇILDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde, Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında “Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi” imzalandı.

Tahıl Koridoru Nedir? İmzalar Atıldı
Tahıl Koridoru Nedir? İmzalar Atıldı

Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde yapılan törende Türkiye adına Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Ukrayna Altyapı Bakanı Aleksandr Kubrakov ve imza törenine tanıklık eden BM adına Genel Sekreter Antonio Guterres, tahıl ürünlerinin Ukrayna limanlarından sevkiyatına ilişkin belgeyi imzaladı.

TAHIL KORİDORU NASIL İŞLEYECEK

Anlaşmaya göre gıda yüklü kargo gemiler, kılavuz gemiler aracılığıyla mayınlı limanlardan Karadeniz’e ulaşacak ve önceden belirlenen rotalardan dünya pazarlarına taşınacak.

Bu süreçte, Rusya’nın ateşkes uygulayacağı ve gemilerin güvenliğini tehlikeye atmayacağı basına yansıyan haberlerde yer almıştı.

Ukrayna ise Rus gemilerinin Ukrayna kara sularına hiçbir şekilde girmemesini istiyor.

Anlaşma, sevkiyatın güvenliği ve işlerliğinin İstanbul’da oluşturulacak bir koordinasyon merkezi tarafından gözlenmesini de içeriyor.

Tahıl Koridoru Nedir? İmzalar Atıldı

Rusya, bu gözlem görevinin tüm tarafların katıldığı ortak bir şekilde yapılmasını Ukrayna ise BM gözetiminde olmasını istiyordu. Son durumun nasıl olduğu anlaşma açıklandığında ortaya çıkacak.

Anlaşma, gıda koridorunu kullanan gemilerin kargolarının Türkiye tarafından oluşturulacak noktalarda Rusya’nın da katılımıyla denetlenmesini içeriyor.

Rusya, Ukrayna’ya yük almaya gelecek kargo gemilerinin silah ve askeri malzeme taşımadığından emin olmak için bu denetimi istiyor.

Popüler Akım
Popüler Akım, siyaset, ekonomi, spor, kültür-sanat, tarih, moda, bilim&teknoloji ve sinema gibi birçok alanda çeviri ve denemeler yayınlayan bir sosyal medya platformudur.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Son Yazılarımız