Pazar, Mayıs 19, 2024

Ukrayna’nın Hayalet Şehri: Borodyanka

Rusya Ukrayna savaşı devam ederken, bombardımanların ardından geriye harabeye ve hayelet şehirlere dönüşen yerler kaldı. Milyonlarca Ukraynalı ülkeyi terk etmiş durumda.

Rusya’nın şehirleri bombalamasından sonra yüzlerce sivil ve sokak hayvanları yaşamını yitirmiş durumda.

Ukrayna'nın Hayalet Şehri: Borodyanka
Ukrayna’nın Hayalet Şehri: Borodyanka

Yıkılan binalardan sonra hayalet şehre dönüşen Borodyanka şehrinden görüntüler de gelmeye başladı.

Ukrayna’nın Hayalet Şehri: Borodyanka

Yaklaşık 4 gün öncesine kadar Rus askerlerin bulunduğu ve haftalar boyunca ağır çatışmalara sahne olan Borodyanka, Anadolu Ajansı (AA) ekibince görüntülendi.

Elektrik, su, gaz, telefon bağlantısı olmayan ve sokaklarda oldukça az insanın görüldüğü kentin her yerinde yanmış zırhlı araçlara rastlanıyor.

Ukrayna'nın Hayalet Şehri: Borodyanka
Ukrayna’nın Hayalet Şehri: Borodyanka

Hava ve karadan yapılan saldırılar sonucu şehrin merkezindeki okul binaları, evler ve apartmanlar ağır hasar gördü.

Şehrin merkezinde bulunan ve Rus uçakların saldırısı sonucu harabeye dönen bir konutun önünde dua eden bir papaz dikkat çekti.

Borodyanka’da yaşayan, 3 çocuk annesi 42 yaşındaki kadın da savaşın başladığı ilk günlerde Rus ordusunun ağır saldırılar düzenlediğini anlattı.

İsmini vermek isteyen kadın, “Çocuklar hep aç kaldı. Bir yere çıkamaz olduk. Çocuklar kimseyi görmek istemiyordu, biz sadece dua ederek tanrıdan savaşın bitmesini, uçakların geri gitmesini istiyorduk.” dedi. 

Ukrayna'nın Hayalet Şehri: Borodyanka
Ukrayna’nın Hayalet Şehri: Borodyanka

İsminin açıklanmasını istemeyen bir üst düzey yetkili ise Borodyanka’da çok ağır çatışmaların yaşandığını belirterek, şehrin tamamının yaşanmaz hale geldiğini aktardı.

Kiev-Jitomir yolu tank mezarlığına dönüştü

Öte yandan, Borodyanka’ya ulaşımı sağlayan Kiev-Jitomir otoyolunda sıcak çatışmalardayanan tank, zırhlı araç, tanker ve yüzlerce sivil aracı bulunuyor.

Ağır bombardımanlarda tanınmaz hale gelen zırhlı araçlar ile yol kenarlarında çatışmalar sırasında öldürülen sivillerin cansız bedenleri de görülüyor.

Popüler Akım
Popüler Akım, siyaset, ekonomi, spor, kültür-sanat, tarih, moda, bilim&teknoloji ve sinema gibi birçok alanda çeviri ve denemeler yayınlayan bir sosyal medya platformudur.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Son Yazılarımız