Salı, Mayıs 21, 2024

100. Doğum Gününde Müzeyyen Senar

Müzeyyen Senar, bundan tam 100 yıl önce hayata geldi. Bursa’da doğan sanatçı, usta isimlerden musiki dersi aldı. Yeteneği ile öne çıkan Müzeyyen Senar, Cumhuriyetimizin ilk yıllarında radyolarda şarkı seslendiriyor, gazinolarda performans veriyordu. Osmanlı’daki erkeğin kadından üstün olduğu anlayışını yıkan Cumhuriyetin kanlı canlı örneğiydi.

100. Doğum Gününde Müzeyyen Senar

Google’ın Müzeyyen Senar’ın doğumgünü için hazırladığı arama motoru

Türk Sanat Müziği’nin efsanesi, Türkiye’nin ‘divası’ Müzeyyen Senar, Mustafa Kemal Atatürk’ü görüp, ona şarkı söylemiş bir sanatçıydı. Senar, Atatürk ile karşılaşma anında yaşadığı heyecanı şöyle anlatmıştı:

 “Atatürk’ü gördüm ve dizlerimin bağı çözüldü. ‘Gel kızım, buraya, yanıma otur’ dediği anda bayılabilirdim. Saz arkadaşlarımı görünce sevindim.”

100. Doğum Gününde Müzeyyen Senar

Müzeyyen Senar ve Mustafa Kemal Atatürk

1938 yılında Ankara Radyosu’nun ilk yayınlarına katıldı ve 1941 yılına dek radyo aracılığıyla dinleyicileri ile buluşmayı sürdürdü. Türkiye’nin ünlü gazinolarında yaptığı başarılı sahne programları ve plak çalışmalarıyla Türk musikisine yeni bir soluk getiren Müzeyyen Senar, son sahne konserlerini 1983 yılında İstanbul Bebek Gazinosu’nda verdi. Bu tarihten sonra yalnızca ender anlarda, müzikli özel toplantılarda şarkı söyledi.

Müzeyyen Senar son konserini 5 Eylül 2006 tarihinde İstanbul Sarayburnu’nda Sepetçiler Kasrı’nda verdi. Muhteşem bir performans sergileyen sanatçıyı veda konserinde kızı Feraye, Bülent Ersoy, Adnan Şenses, Mediha Şen Sancakoğlu, Feriha Tunceli, Erol Evgin, Ahu Tuğba, Levent Yüksel gibi ünlü isimler yalnız bırakmadı.

100. Doğum Gününde Müzeyyen Senar

Müzeyyen Senar ve Zeki Müren

30 Ekim 2009’da öğrencisi Bülent Ersoy tarafından anısına Müzeyyen Senar’ın sanat yaşamından fotoğrafların yer aldığı Cumhuriyetin Divası: Müzeyyen Senar sergisi açıldı.

Sefa Altuntaş
İstanbul Üniversitesi / İktisat

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Son Yazılarımız