Asırlık Birinci Dünya Savaşı: Fotoğraflar Britanya’daki Savaş Zamanını Hayata Geçiriyor

0
845
1. Dünya Savaşı

Birinci Dünya Savaşı hafızalardan yok olmakla birlikte, günümüzle tarihi anları birleştiren bir dizi fotoğraf ile hayata döndürülmüştür.

Bir fotoğrafta 1917’de Londra sokaklarında bir tank ilerlerken, Alman savaş esirleri Southend-On-Sea’de yürürken, diğer yandan yaralı askerler Blenheim Sarayı -daha sonra askeri hastane olarak kullanıldı- etrafında futbol oynuyor.

Fotoğraflar Birinci Dünya Savaşı’nın 100. yılında ortaya çıkarıldı ve İngiltere’de ihtilafın patlak vermesine dair işaretleri ortaya çıkarıyor.

Almanya Fransa’ya savaş ilan etti ve daha sonra 3 Ağustos 1914’te Belçika’yı işgal etti. Almanya’nın İngiltere’nin verdiği ultimatomu reddettmesi sonucu buna karşılık İngiltere hükümeti de Almanya’ya savaş açtı.

-Advertisement-

Birinci Dünya Savaşı çok kanlı bir şekilde yaşandı ve 9 milyondan fazla askerin ölümüne neden oldu. Bu sayı içerisine 800.000 İngiliz askeri ve ayrıca hastalıktan, yetersiz beslenmeden ve askeri eylemlerden ölen 120.000’den fazla sivil de dahil edilmiştir. İşte tarihe tanıklık eden o fotoğraflar ve günümüz dünyası.

Birinci Dünya Savaşı ve Günümüz

1- Günümüz sokağında bir erkek MKIV tankı ile birlikte Londra’da Kasım 1917’de Lord Mayor’da görülmektedir.

alman tankı
Hulton Archive/Getty Images

2- Yaralı olan askerler 1916 yılında Blenheim Sarayı dışında top oynarken görüntülenmiş ve askeri hastane olarak kullanılan bu yer bugünlerde çimenlerde yürüyen turistlere ev sahipliği yapıyor.

1. Dünya Savaşı ve askerler
Hulton Archive/Getty Images

3- Yerel halk, 1914’te Southend İskelesi’ne doğru giden Alman esirlerini, günümüzde güneşli bir yolun karşısında izlerken görülmektedir.

Alman esirler

4- Yaralı askerler ve askeri öğrenciler Mayıs 1918’de Londra’da Royal Albert Hall’da görülüyor. Günümüzdeki haliyle görüldüğü gibi arkadaki binalar çok az değişmiş durumda.

yaralı askerler
Hulton Archive/Getty Images

5- Londra’da 1915’te İngiliz askerleri ele geçirdikleri bir Alman uçağını Horseguard’s Parade’de inceliyor. Londra’nın simgesi olan London Eye da tepelerinde görünüyor.ingiltere birinci dünya savaşı

6- Bir turistin 1915’te yılında askeri hastaneye dönüştürülen Brigton Pavillion’da İngiliz ordusu içerisinde bulunan Hindistanlı yaralı askerlerin yanında durduğu görülüyor.

ingiltere
Hulton Archive/Getty Images

7- İnsanlar Londra’da, Birinci Dünya Savaşı’nın son günü olan Kasım 1918’de Lord Mayor gösterisinde Kraliyet Adalet Mahkemeleri’nin önünden geçen Sırp askerlerinin yanından yürüyor. 1. Dünya Savaşı

8- Ofis çalışanları, Haziran 1917’de Londra’da New Broad caddesinde bulunan Egypt House’ın önünde duran Avustralyalı askerlerin yanında sohbet ediyor.

avusturalyalı askerler
Hulton Archive/Getty Images

9- Belçika’nın Ypres kentindeki Les Halles, 1915’te bombalanarak harap olduktan sonra bugün Grote Markt’ta arabalarla çevrili durumda.

Londra İngiltere
Hulton Archive/Getty Images

Kaynak: Independent 

Çeviren: Marwan Nadhim

-Advertisement-

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here