Salı, Mayıs 21, 2024

Kanlı Kontes – Elizabeth Bathory

Elizabeth Bathory, Macar Krallığı’nın soylu ailelerinden birinin kızı olarak 7 Ağustos 1560 tarihinde doğmuştur. Kendisi “ilk kadın seri katil” ünvanıyla karşınızda. Da da da dam!Kanlı Kontes - Elizabeth Bathory

Çocukluğunda sara hastalığına yakalanmış ve nöbetler geçirmeye başlamıştır. Henüz 6 yaşında bir çocukken ailesinin bir katliamına seyirci olmuştur. Bathory malikanesine soyluları eğlendirmek için gelen bir çingenenin ölümle cezalandırıldığı olayda çingene; karnı yarılan bir atın içine koyulmuş ve sonrasında atın karnı dikilmiş. Bazı kaynaklarda bu olayın Bathory’nin şizofreni hastası olmasına yol açtığı belirtilmektedir. Sorunlu geçen çocukluktan sonra 12 yaşında bir köylüden hamile kalmış ve doğurduğu kızını bir daha hiç görmemiş. 15 yaşındayken Kara Şövalye olarak da bilinen Kont Ferencz Nasdasdy ile evlenen Elizabeth, kocasına verdiği soy ismiyle ona karşı ilk üstünlüğünü göstermiş.

Evlenmelerinin ardından daha sonra cinayetlerin işleneceği mekan olacak Csetjhe Kalesi’ne yerleşen çift, 25 yıl evli kalmalarına rağmen bu süre içerisinde fazla birlikte olmamış çünkü Kont Bathory’nin yılları savaş alanlarında geçiyormuş. Ancak bu konuyla ilgili karşımıza çıkan bir diğer bilgi de Kontes’in ilk cinayetini 15 yaşındayken kocasını öldürerek işlediğidir. O dönemlerde ayna karşısında çok zaman geçirmeye başlamış. Hem kadın hem de erkeklerle birlikte oluyor, biseksüel nitelikte davranışlar sergiliyormuş. 20’li yaşlara geldiğinde kölelerine ve hayvanlara işkence yapmaya başlayan Kontes, birgün evinde saçını tarayan hizmetçisi canını yakınca, onu çok şiddetli bir biçimde tokatlamış ve eline bulaşan kanın onu gençleştirdiğine inandığı için kahyasına hizmetçi kızın kanını kuvete boşalttırmış ve kan banyosu yapmıştır. Bu kan ile banyo yapan şizofren hastası Elizabeth, artık gençliğin ve güzelliğin sırrını bulduğuna inanıyormuş. Farklı farklı işkence yöntemleri kullanan Bathory, bazı genç kızları ateşe vererek onların yanmalarını seyrediyor, bazılarınınsa ağızlarını dikiyormuş. Kendini iyi hissettiği günlerdeyse, kurbanlarını çırılçıplak soydurarak erkek misafirlerine takdim ediyormuş.

Elizabeth Bathory
2008 yılında çekilen “Bathory” filminden bir kare.

Yaklaşık 600 bakire kızı öldürmesi onun sonu olmuştur. 600 civarında bakire kızı baş aşağı asarak kafalarını kesip kanlarıyla banyo yaptığı söylenen Kontes, kaleye giden kızların geri dönmemesi ve ormanda bulunan cesetler ile dikkat çekmeye başlamış. Kendisine yardım eden hizmetkarları kazıklara oturtularak korkunç şekilde cezalandırılmıştır. Kendisi soylu kanından olduğu için öldürülmemiş ancak yaklaşık 5 yıl boyunca cinayetleri işlediği şatosunun bir odasında tutsak edilmiş ve o odada ölü bulunmuştur.

Kanlı Kontes - Elizabeth Bathory
Elizabeth Bathory Slovakya’da Bulunan Kalesi

Bathory’nin cesedini odadan çıkaran görevliler onun bir insandan ziyade bir şeytana benzediğini söylemişler. Fakat bunun sebebi elbette vampir olduğu için değilmiş. Yapılan incelemeler Elizabeth Bathory’nin görünüşünün frengi hastalığı yüzünden kaynaklandığını göstermiş. İlk olarak şatosunun bahçesine gömülen Kanlı Kontes, köylülerin buna tepki göstermesinin ardından Bathory’lerin aile mezarlığına taşınmıştır.

Efnan Nazım
Psikolog

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Son Yazılarımız