Neredeyse 3. Dünya Savaşını Başlatacak Olan Fotoğraf

0
1130
Neredeyse 3. Dünya Savaşını Başlatacak Olan Fotoğraf1962 Ağustos ayında, Komünist Küba üzerinde uçan casus Amerikan uçağı (U-2), neredeyse III. Dünya Savaşı’nın başlamasına neden olabilecek bir kare yakalamıştı.
Başlangıçta bir yıldıza benzeyen ve oldukça zararsız gibi görünen bu kare, sonrasında bir Sovyet uçaksavar füze sisteminin inşasına işaret ettiği ortaya çıktı. Bu fotoğraf neredeyse binlerce füzenin atılmasına yol açacaktı. (daha spesifik olarak, bir veya iki nükleer füze)
Eğer Sovyetlerin Küba ve Vietnam gibi dünyadaki “SA-2” füze alanlarını kurmalarına yardımcı olan yerler hakkında bilgi sahibi olsaydınız, endişe verici korelasyonunu çok daha rahat bir şekilde anlayabilirdiniz.
Soğuk Savaş’ın tırmanışına bakacak olursak, bu inşanın Sovyet füze alanlarının Amerikan toprağına yakın bir yerde görüntülenmesinin ne kadar endişe verici olduğunu söylemeye gerek yok.
Ekim 1962’de Küba üzerine yapılan ekstra bir keşif uçuşunda Sovyetlere ait füze üssünün keşfedilmesine kadar buradaki üs aylarca keşfedilememiş haldeydi.
İlk olarak Ağustos 1962’de ve daha sonra Ekim ayında keşfedilen bu görüntüler, “Küba Nükleer Krizi” olarak bilinen 13 günlük bir krize yol açtı ve neredeyse iki süper gücün tam ölçekli bir nükleer savaşa girişmesine yol açacaktı. Fakat iki tarafta bu riski alamadı ve kendilerince en kârlı yolları seçerek bir anlaşmaya varmayı tercih ettiler.
-Advertisement-

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here