Seri Katillerin Adli Psikolojideki Yeri

0
1504

Merhaba çok sevgili ve değerli Popüler Akım okuyucumuz. Bu yazımda size seri katillerden, yapılan araştırmalar dahilinde onlar hakkında edinilen bilgilerden söz edeceğim. Daha önce ilk seri katil olarak bilinen Kanlı Kontes- Elizabeth Bathory’den söz ettiğim bir yazımda seri katillere giriş yapmıştım. Beğenmeniz, bilgi edinmeniz, merakınızı gidermeniz dileklerimle, buyrunuz…

İlk olarak tanım yaparak başlayacaksak:

“Duyduklarını iddia ettikleri ilahi seslere uyarak veya kendine misyon yükleyerek yada cinsel dürtü, heyecan, menfaat veya kendine güveni artırmak için adam öldürme, kan dökme arzusu hazını gerçekleştiren ve bunu yakalanana, ölene veya misyonunu gerçekleştiren kişilere seri katil denir.”

Bir katilin seri cinayetler işlediğini kabul edilmesi için şu kriterleri taşıması gerekir:

-Advertisement-

• Günlük yaşamını devam ettiren kişiler olmalıdırlar.(Akıl hastaları seri katil sayılmaz)
• En az 3 cinayet aynı yöntem, silah ve benzer törenle işlenmiş olması gerekir.
• Kurbanlar genellikle tanınmamış kişiler arasından seçilmesi.
• Çoğunun çocukluğunda kötü muameleye veya tecavüze uğraması

Seri Katillerin Adli Psikolojideki Yeri

Çok sayıda cinayet işleyen herkes seri katil olamaz. Örneğin; ani bir cinnetle önüne gelen öldürenlere ya da terör amaçlı toplum katliamı yapanlara veya suç örgütü adına adam öldürenlere de seri katil denmez. Ayrıca seri katiller durdurulana, ölene ya da misyonunu gerçekleşene kadar cinayet işlemeye devam edene denir. Seri katillerin  cezai sorumlulukları ve genellikle akli dengeleri yerindedir. Bu kişilerde genelde karakter ve kişilik bozukluğunun bulunduğu söylenir.

Bütün ruhsal bozukluklar evrenseldir. Ancak bunun dışavurumu ülkeden ülkeye, kültürden kültüre değişmektedir.

Birçok seri katil cinayetten sonra bir sakinleşme dönemine girer. Buna “Colling down” denir. Bu durumda cinayeti hafızasında taze tutabilmek için hatıra alırlar. İstisnalar dışında genelde tek başına cinayeti işlerler.

1-Görevli (mission) seri katiller
Görevli seri katiller suç işlemek için makul seviyede, belirli bir grup insana ihtiyaç duyarlar. Bu tipler psitotik değildirler. Gerçek hayatın içinde, gerçek bir yaşam sürerler. Diğer taraftan da dünyadan bazı insanları temizlemek için kendilerine görev çıkarırlar ki bu insanlar, fahişeler, Katolikler, siyah erkekler veya bunlar gibi herhangi bir grup olabilirler. Bu tip katiller hem düzenli nansosyal hem de düzensiz asosyal kişiler olma ihtimali kuvvetlidir.

Seri Katillerin Adli Psikolojideki Yeri
Black Mirror / Black Museum 4. Sezon Bölümünden

2-Şehvet delisi (hedonistic) seri katiller
Şehvet delisi seri katillerin suçları işlem/süreç merkezli olarak tanımlanabilirler ki suçu tamamlamaları, suç işleme süreçleri daha kısa ve davranış merkezli olan görevli ya da hayalci katillerin tersine, genelde zaman almaktadır. Süreç merkezli cinayetler kişiyi baskı altına alma, işkence, parçalama, vücudun bir parçasını koparma veya değişik korkunç yöntemleri içerir.

Jery Brudos adındaki katil ilk kurbanının bacağını, diğer iki kurbanının ise göğüslerini koparıp almıştı. Ken Branchi ve Angelo Buano işkence yaparak öldürmek için genç kızları evine götürmüştü. Genelde kurbanlarının başına plastik poşet geçirip kendilerinden geçmelerinden sağladıktan sonra onları ayıltarak dini bir ayin yapıyormuş gibi zulümlerine devam ediyorlardı.

Ayrıca bu tip katiller zekidir ve eğer birde devamlı yer değiştiriyorlar ise yakalanmaları yıllar sürebilir.

3-Hükmedici (power/control) seri katiller
Seri katiller kurbanlarının üstünde elde ettikleri kontrol ve hükmetme hissinden cinsel tatmin duyarlar. İlk mülakatında bir seri katil, ”bir insanın hayat ve ölümüne karar verebilme gücünden daha büyük ne olabilir ki” demiştir.

Genç bir bayanı öldüren seri katilin, cinayet işlemesinde saik, cinsel zevkten çok kurbanı kontrol etmek, üstünden güç uygulayarak kurbanın acizliğini hissettirmektir. O, başka bir insana ne isterse yaptırabileceğine olan inancından dolayı çeşitli tatminlere ulaşır.
Bu tip katiller psikolojik olarak gerçeklere bağlıdır. Hareketleri psikopatik veya düzensizlikten kaynaklanıyor olabilir. Bu tipler sosyal kurallara ve kendi değerlerden uzaktır. Bunları görmezden gelir.Gerçek bir psikopat gibi kendi kural ve prensiplerini yaşar.Öldürme tipleri işlem/süreç merkezlidir ve cinayetlerini öldürme eyleminden aldıkları zevk ve psikolojik tatmin yüzünden uzatabilirler.Bir çok seri katil gibi, bu tip seri katiller cinayetlerini elleriyle işleme, özellikle boğarak öldürme eğilimindedirler

Seri Katillerin Adli Psikolojideki Yeri

Seri katillerin ortak özellikleri
1. %90’ı beyaz erkeklerden oluşuyor.
2. Zekidirler. IQ’ları normalin üstündedir.
3. Yüksek IQ’lu olmalarına rağmen okullarında başarılı değillerdir, uzun süreli bir işte çalışamazlar ve çoğunlukla vasıfsız işçi olarak çalışırlar.
4. Dengesiz ailelerden gelirler. Tipik olarak babaları çocukken onları terk etmişlerdir ve otoriter anne tarafından büyütülmüşlerdir.
5. Ailelerin geçmişinde suçlular psikolojik sorunları olanlar ve alkol bağımlıları vardır.
6. Babalarından ve annelerinden nefret ederler.
7. Genelde çocukken fiziksel, psikolojik ve cinsel tacize maruz kalırlar.
8. Birçoğu çocukluğunu bazı devlet kurumlarında geçirmiştir ve erken yaşlarda psikiyatrik sorunlar göstermeye başlamışlardır.
9. Küçük yaşlardan itibaren fetişizm, röntgencilik ve sadomazoşist pornografyaya ilgi duyarlar.

Eğer seri cinayet olabilecek cinayetler bir yerde kesiliyorsa, buna etki eden faktörü henüz bilinmeyen katili hayatındaki olumlu bir gelişme olabilir. Katilin hayatında olan iyi şeyler onu karışık düşünme aşamasında geçici de olsa tutabilecektir. Hayatında onun algılamasını değiştirecek ona meydan okuyacak bir terslik veya bir pürüzle karşılaştığında yine “düşüş” aşamasına geçerek öldürmeye başlayabilir.

Bir bakıma tüm seri katiller bir ölüm arzusu olduğu açıktır; mümkün olan en fazla sayıda insana ölüm getirmek isterler. Fakat bu terimi Freudeu anlamda kullanacak olursak, birçoğunun ölüm arzusu vardır, kendi yok oluşlarını gerçekleştirmeye yönelik bir arzu.

-Advertisement-

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here